Poslať na mail

Už len samotné zadanie mohlo zaskočiť nejedného architekta. Návrh budovy, ktorá bude slúžiť na údržbu vlakových súprav. Bola to výzva, no zvládnutá bravúrne. Viac nižšie.

Predsa len, vytvoriť budovu, ktorá má poskytnúť priestor na vlakové súpravy o celkovej dĺžke až do 400 m bez doteraz potrebného  odpájania vozňov, je výzvou samo osebe. O to viac, ak má ísť v prvom rade o stavbu, ktorá musí spĺňať všetky potrebné požiadavky na funkciu a bezpečnosť takejto realizácie.

Mnohé aspekty zadania, akým je umiestnenie stavby voči okolitému priestoru, potrebná dĺžka budovy či jej funkcionalita, boli jasné od samotného začiatku, a ako priznali samotní architekti, zadanie bolo veľmi technické. Švajčiarske architektonické štúdio si však položilo ešte ďalší cieľ: navrhnúť budovu, ktorá sa stane architektonickým highlitom a vizuálne zaujímavým dotvorením rýchlo sa rozvíjajúcej časti Zürichu v priamom centre mesta.  Uvedomili si, že potrebujú navrhnúť projekt, ktorý dá, ako sami hovoria, „obludne veľkej stavbe“,  vlastnú tvár. Samozrejme, jedným z kľúčových aspektov tendra bola aj potreba jednoduchej realizácie i ekonomickej únosnosti realizácie.

Extension_of_Railway_2

Architekti sa rozhodli koncentrovať sa na južnú, pohľadovú fasádu budovy. Základom ich diela je vizuálne rozbitie a potlačenie monochrómnosti dlhej steny, ktorá mohla  pri neuváženom návrhu ľahko skĺznuť do tvaru akejsi natiahnutej krabice.

Extension_of_Railway_4

Vzhľadom na tvar a nutné  rozmery stavby sa architekti rozhodli popracovať na vytvorení trojdimenziálnosti pohľadovej plochy a 3D modelácii fasády. Dodanie hĺbky a tretieho rozmeru celej ploche južnej fasády vytvorilo plastický vzor, ktorý počas dňa ďalej oživuje hra svetla a tieňov.  Najvhodnejším technologickým riešením sa stali liate betónové fasádne elementy na báze vláknitého cementu. Architekti sa rozhodli pre niekoľko základných štruktúr a foriem, ktorých opakovaním vznikla konečná textúra a vizuálna  podoba objektu.

Extension_of_Railway_5

Švajčiarske federálne železnice týmto projektom získali stavbu, ktorá bezpochyby patrí medzi jedny z najlepších moderných realizácií posledného obdobia a znova dokazuje, že použitím betónu v súčasnej architektúre sa otvára nekonečné pole dizajnérskych možností, ktoré nebránia  zachovaniu všetkej potrebnej kvality, pevnosti i požadovaných technických noriem vstupného materiálu.

Foto: Robert Frei

Zdroj: Dezeen magazine

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať