Poslať na mail

Dnes si posvietime na nízkoenergetické domy. Ako postaviť nízkoenergetický dom? Prečítajte si zásady, ktoré treba dodržiavať. Zabudnite na prefukujúce okná, „vypeckované“ kúrenie či vetranie pootváraním okien dokorán. Nízkoenergetické či pasívne domy sú trendom dneška. Znamenajú v prvom rade šetrenie. Ak máte nízkoenergetický či pasívny dom, vaše náklady na vykurovanie sú oproti minulosti zlomkové. Ako však taký nízkoenergetický dom postaviť?

Všetko začína správnym návrhom

Zabudnite, že nízkoenergetický či pasívny dom musí byť zákonite nevzhľadná kocka. Nároky na postavenie takéhoto domu sú síce iné ako pri bežných stavbách, no moderné stavebné materiály dnes umožňujú dosiahnuť požadované parametre aj pri zachovaní určitého „dizajnérskeho rozletu“. Je však dôležité, aby architekt s projektantom brali do úvahy základné princípy pri návrhu nízkonergetického či pasívneho domu.

Termosnímka porovnávajúca úniky tepla cez okná a steny pri nízkoenergetickom dome (vpravo) a štandardnom dome (vľavo). Zdroj: wikipédia

 

Správny výber miesta

Ideálne miesto pre pasívny dom je rovina a dostatočný prístup slnečného svetla. Ťažko postavíte budovu s nízkymi energetickými nárokmi na tatranských štítoch. Vhodné je tiež vyberať miesto s dobrým prístupom k občianskej vybavenosti či dobrou dopravou. Všetko toto sa totižto podpíše na vašich budúcich nákladoch na bývanie. Ak napríklad máte dobrý prístup k slnku, môžete využiť ako solárny ohrev vody tak aj fotovoltaiku na výrobu elektrického prúdu. Ak bude váš dom v tieni, na dobré energetické zisky zo slnka môžete zabudnúť. Tiež si všímajte, ako bude váš dom orientovaný. Je dobré prekonzultovať s odborníkom, ako orientovať dom tak, aby ste mali maximálne solarné zisky.

 

Ako bude budova vyzerať?

Architekti, projektanti a zákazníci – to je vždy boj medzi vzletnými myšlienkami, dodržaním požadovaných parametrov a predstavy, ako budete bývať. Pri nízkonenergetických a pasívnych domoch platí, že je lepšie pracovať s jednoduchšími tvarmi, pretože je menej náročné ich postaviť a zaizolovať tak, aby neunikalo vytvorené teplo.

 

Na veľkosti záleží

Je to jednoduché – čím menší priestor, tým menej vykurovania. Je lepšie, ak architekt zapojí kreativitu a bude sa snažiť vyžmýkať z priestoru maximum. Určite si pamätáte na veľkolepé a štedré návrhy rodinných domov z minulého režimu. Počet okien a izieb ako v menšej škole. Keď však prišlo na bývanie, rodinka kúrila v dvoch – troch izbách a ostatné izby ostali nevyužité. Buď slúžili ako komory alebo skladisko. Vaším cieľom by malo byť využiť priestor na maximum.

 

Rozhodnite sa, čo chcete vykurovať

Skladové priestory, garáž, špajze – už pri návrhu rátajte s tým, že toto sa vykurovať nebude a dobre tieto priestory odizolujte. Pamätajte, že čím menej vykurujete, tým menší účet za energie platíte.

 

Nezabudnite na rolety

Využívanie solárnej energie je ošemetné. V zime vám „nedá“ dostatočný výkon, v lete zasa máte prebytky. Preto je túto vec dôležité dobre prepočítať už pri návrhu. Nezabudnite tiež na prirodzené riešenia – ak budete rátať s dobrýmmi pohyblivými roletami, vyriešite priame slnko v lete a v zime, keď je ho menej, rolety vytiahnete.

 

Pozor na teplotné mosty

Nie je nič horšie ako nedoriešené tepelné prechody. Ak to podceníte, v zime vám budú krásne plesnivieť okná a steny. Trvajte na tom, aby sa vám toto nestávalo. Kondenzácia vodnej pary na oknách je problém, ktorý sa následne rieši veľmi ťažko. Ak máte vzduchotesne uzavretú stavbu, čo je pri takýchto domoch podmienkou, musíte zabezpečiť dobré vetranie – teda riadené vetranie s rekuperáciou. Sú to spojené nádoby – vdzuchotesnosť (vyriešite použitím dobrých stavebných materiálov a správnych postupov) a výmena vzduchu.

 

Vykurovanie, vetranie, klimatizácia

Ak chcete maximálne znížiť účty za energie, musíte investovať. Dnes v Bratislave a okolí sa napríklad ako zdroj tepla vyplatí tepelné čerpadlo – vďaka klíme v oblasti napríklad typ vzduch/voda. Takto platíte iba za elektriku na pohon čerpadla. Dnes čerpadlá vedia aj chladiť, takže vyriešia nepríjemnú situáciu aj v lete. Ak do systému zaradíte aj solár, odľahčíte čerpadlu a vodu vám ohreje slnko. Samozrejme, rátajte s tým, že systém na odovzdanie tepla bude podlahové, resp. podlahové a stenové vykurovanie (ktoré potrebujem nižšiu teplotu vykurovacej vody). A keď už to teplo lacno vyrobíte a po stavbe odovzdáte, pri vetraní ho musíte zachovat v dome. Na to vám poslúži riadené vetranie s rekuperáciou.

 

Úspora energie je životný štýl

Keď už máte dom, ktorý šetrí energiu (resp. si ju vyrobí sám), bolo by hriechom, aby ste používali zariadenia, ktoré ju neprimerane spotrebúvajú. Takže, ak kupujete práčku, umývačku či hodi rýchlovarnú kanvicu, vyberajte len tie s nízkou spotrebou energie.

 

Výpočet týchto zásad a pravidiel je len akési vodítko, čo treba dodržať. Ak sa rozhodnete pre nízkoenergetický či pasívny dom, musíte veľkú časť práce nechať na odborníkov. Vyberajte podľa referencií. Dnes vám mnoho stavebníkov povie, že získať energetický certifikát nie je problém, lebo papier znesie veľa. Váš zámer je však bývať s čo najnižšími nákladmi, pričom váš komfort bývania nemôže byť kompromisom. Takže výber správnych dodávateľov a realistický rozpočet na projekt vášho vysnívaného domu je nevyhnutnosť. Veľa šťastia.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať