Poslať na mail

Zámková dlažba je založená na princípe, že každý jej prvok je tak umiestnený, že jeho pohyb je znemožnený ostatnými prvkami. Spravidla sa vyrába z betónu, pričom na internete nájdete rôzne návody, ako ju vyrobiť svojpomocne. Jednotlivé dlaždice sú poukladané “do seba” a hoci nie sú spojené žiadnym pojivom ako malta, pevne držia a vytvárajú dojem, že chodíte po chodníku z “mačacích hláv”. Zámková dlažba je tiež veľmi obľúbená, práve kvôli tomu, že ju netreba nijako spájať. Jej životnosť je dostatočná pre každého stavebníka. Je však potrebné dodržať pár zásad, ak sa rozhodnete si zámkovú dlažbu položiť svojpomocne.

 

Zámková dlažba potrebuje kvalitný podklad

Vlastnosti lôžka, do ktorého budete zámkovú dlažbu ukladať, sú kľúčové pre jej životnosť a taktiež pre to, či bude stála, alebo bude naopak nežiaduco pracovať. Takže prv, než začnete, si váš projekt dobre rozmerajte. Odporúčame milimetrový papier a pracovať s jednoduchou a logickou mierkou (napr. 1:100). Budete tak vedieť, koľko zámkovej dlažby musíte kúpiť, ale hlavne, aký priestor musíte pred samotnou pokládkou spevniť. Váš plán “preneste” do reálu a plochu si pekne vykolíkujte.

Príprava lôžka pre zámkovú dlažbu

V prvom rade si treba uvedomiť, ako chcete zámkovú dlažbu zaťažovať. Ak budete po nej iba chodiť (napríklad chodníky v záhrade), nemusíte venovať taký čas príprave podkladu. Ak však budete po zámkovej dlažbe chodiť autom či nebodaj ťažšími strojmi, prípravu nesmiete podceniť. Takže, ako prvý krok urobte výkop s priečnym sklonom do 3% (nechcete predsa, aby sa vám pod dlažbou držala voda). Dno dokonale spevnite. Do hĺbky pôjdete cca. 20-30 cm, aj keď veľa závisí od miestnych podmienok. Ako spodnú vrstvu použite štrk alebo kameň so zrnitosťou cca. 30 mm. Naň naneste cca. 10-20 cm štrku s polovičnou zrnitosťou. Tieto vrstvy sa musia dôkladne zhutniť, tak nezabudnite použiť hutniacu dosku (môžete si ju požičať vo väčších stavebninách či požičovni stavebného náradia). Na zhutnenú plochu vysypte 3-5 cm hrubú vrstvu piesku a tým vytvoríte dlažobné lôžko. Pozor, po dlažobnom lôžku nesmiete chodiť. Okraje spevnite. Používajú sa napríklad plastové obrubníky, ktoré upevníte dlhými klincami

Zámková dlažba: pokládka

Prvú dlaždicu ukladáte do pravouhlého rohu v najnižšom bode plochy. Dlaždice kladiete tesne vedľa seba a dodržiavajte rovnaké škáry. Nemali by presahovať 2-3 mm. Pravidelne kontrolujte vydláždené úseky pomocou šnúry alebo laty. Pozor, po pokládke podklad pod dlažbou klesne cca. o 1 cm, tak s tým rátajte už pri príprave dlažobného lôžka.

Vysypanie škár u zámkovej dlažby

Pozor, škáry zasypte pokiaľ možno suchým drveným kamenivom. Dlažba by mala byť pri škárovaní suchá. Celú dlažbu zhutnite vibračnou doskou. Nezabudnite na nástavec (gumový, plastový), aby ste dlažbu nepoškodili. Po zhutnení vyrovnajte škáry pieskom. V pohode ho nechajte rozhodený po dlažbe aj 3 týždne, stačí pozametať potom. dajte pozor, aby ste škáry nezasypali pieskom s prímesou ílu či hliny. Nechcete predsa, aby vám hneď začali v škárach vyrastať tráva či kvietky. Tiež dajte pozor na piesok s prímesou vápenatých zložiek, ktoré rady, najmä po dažďoch, “vykvitne”.

Zámková dlažba poskytuje neuveriteľné kreatívne možnosti pre vášho ducha. Môžete sa vyhrať so vzormi, farbami, prechodmi atď. Hodia sa pre prístupy do domu, ale tiež napríklad ako dlažba okolo vonkajších bazénov. Majú dlhú životnosť, sú odolné voči počasiu, vode aj záťaži. Ako investícia do vášho obydlia sa zámková dlažba rozhodne oplatí.

 

Zdroj: http://www.zamkovadlazba.sk/, http://www.paversearch.com, http://www.pavestone.com, http://www.diynetwork.com

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

                          Všetko o interiérových obkladoch a dlažbách
                          Betóny budúcnosti 

 

 

 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať