Poslať na mail

Kto by nechcel peknú drevenú terasku, na ktorej si rozložíme záhradný nábytok a v kľude si vypijeme kávu pri našej obľúbenej knihe, či časopise. Ono to nie je až tak ďaleko od vašich predstáv. Stačí len trocha snahy a zručnosti…

 

drevena-terasa-6

 

Ekonomická náročnosť: ★★★

 

Realizačná náročnosť: ★★★

 

Aké náradie k tomu treba?

  • Lopata
  • Vodováha (najlepšie laserová)
  • Murárska lyžica
  • Murárske vedro
  • Meter, ceruza a špagát
  • Skrutkovač a píla (najlepšie elektrické)
  • Kladivo

 

Potrebný materiál:

  • Konštrukčné drevené hranoly (najlepšie už impregnované)
  • Klince a vruty lepšej kvality, aby nehrdzaveli
  • Rýchlo schnúca betónová zmes, alebo cement
  • Povrchový materiál na terasu (buď z extrudovaného PE, alebo drevené)

 

Potrebný čas:

Pokiaľ je terén viac menej v rovine, realizácia bude trvať vrátane betónovania a potrebného času na vytvrdenie 3-5 dní v závislosti od skúseností a zručnosti majstra.

 

Príprava:

Najdôležitejšie je plánovanie. Teda ako bude terasa vyzerať, ako bude situovaná a ako vyriešite odvodené technické detaily z vášho zámeru. Treba si premyslieť, či budete potrebovať napríklad prívod elektriny a vody (napríklad pre letnú kuchyňu). Alebo budete chcieť neskôr plochu prekryť strieškou na tienenie? V tom prípade musíte myslieť už na začiatku na montáž stojok pre konštrukciu strechy apod. Keď už vo všetkom máte jasno, obstarajte si všetok potrebný materiál, aby ste nemuseli na nič čakať. Ďalším krokom je terénna úprava. Najmä vyrovnanie terénu do roviny, pokiaľ ste niekde vo svahu. Posledným prípravným krokom je zaznačenie línií terasy a najmä miesta oporných bodov priamo v teréne. Dva krát meraj je zlaté pravidlo.

 

drevena-terasa-1

 

1. Osadenie podperných bodov

Podľa plánu a zakreslenej situácie priamo v teréne vyhĺbte 30-40 cm diery pre osadenie betónových podpier. Začnite rohovými. Pokiaľ používate prefabrikované diely (ako v tomto prípade) na podpery, diery musíte vybetónovať aspoň 15 cm vrstvou betónu do ktorých osadíte tieto prefabrikáty, ale pozor, musia byť vzájomne v rovine. Preto použijeme laserovú vodováhu, aby sme sa uistili, že hladina čerstvého betónu je vo vzájomnej rovine s ostatnými. Preverte si hlavne diagonálnu vodorovnosť. Ak máte niekde veľa, alebo málo, odoberte, alebo pridajte trochu betónovej zmesi. Zmes by mala byť suchšia, aby sa prefabrikované stojky nepotápali. Necháme vytvrdnúť do nasledujúceho dňa.

 

Pokiaľ nepracujete s prefabrikátmi, musíte pripraviť debnenie podpier až po nadzemnú úroveň prvého dreveného hranola. Je to trošku prácnejšie, pretože budete vylievať betón až nad úroveň terénu, ale zase nepotrebujete žiadne prefabrikáty.

 

drevena-terasa-2

 

2. Osadenie podperných bodov

V smeroch, kde pôjdu podporné hranoly medzi jednotlivými stojkami odstráňte časti zeminy tak, aby neprekážala prekladovému hranolu. Líniu si vyznačte pomocou špagátu, ktorý napnete medzi rohovými stojkami. V závislosti od veľkosti terasy si medzi rohové stojky osadíte ďalšie, ktoré budú lepšie podporovať celú konštrukciu. Odstupy medzi nimi odporúčame nie viac ako 1 m. Keďže už máte rohové stojky v rovine, osadenie líniových medzi dielov do roviny bude už pre vás isto hračka. Priebežnou kontrolou pomocou dlhej laty položením na stojky overíte potrebnú vodováhu. Experti dokážu urobiť jemný sklon 1-2 stupne, aby voda na doskách terasy stekala dole a tým rýchlejšie uschla.

 

drevena-terasa-3

 

3. Osadenie konštrukcie terasy

Potom, ako máme všetky stojky na svojom mieste, začneme s inštaláciou podporných hranolov. Pokiaľ nemáte prefabrikáty, budete musieť do betónových stojok vyvŕtať dieru a pomocou L oceľových profilov pripevníte hranoly k stojkám. Opäť preverujete vodorovnosť (alebo jemný spád opísaný v kroku 2). Platí zásada, že hranoly by mali byť postavené na užšiu časť (tzv. na kant), aby sa dosiahla ich lepšia únosnosť. Dosky treba k sebe pospájať, opäť najlepšie pomocou L galvanizovaných profilov.

 

drevena-terasa-4

 

4. Finálna pokládka terasy

Najkrajšia časť práce je finálna pokládka. Je to zavŕšenie vášho diela. Či už používate drevené dosky s profilom, alebo prefabrikované z PE, v zásade platí najprv vymeranie si potrebnej medzery medzi jednotlivými palubovkami, tak aby ste nemuseli zrezávať na koncoch posledné dosky. Preto šírka konštrukcie sa delí rozmerom a počtom dosiek a k nim potrebnej medzery. Takto si viete určiť šírku medzery, aby vám posledná doska „sadla“ presne na koniec rámu. Pozor, aby medzery neboli príliš veľké. Ideálny rozmer je 0,5 – 1 cm. Po umiestnení dosky na svoje miesto je najprv jemne uchyťte v strednej časti vode odolným vrutom. Nedoťahujte príliš. Až potom si ešte umiestnite dosku na presné miesto a utiahnite vrutmi. V podstate máte hotovo. Potom stačia jemné terénne úpravy (ako napríklad dosadenie trávnika), vybrať záhradný nábytok a spraviť si kávu…

 

drevena-terasa-5

 

Zdroj: diynetwork.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať