6 najčastejších chýb pri murovaní
„Žiadny učený z neba nespadol“, hovorí sa, ale niekedy má proste človek pocit, že niektorí „majstri“ aj po viacerých rokoch ešte tam hore stále čakajú na svoj zoskok. Tento zoznam, môžu použiť ale najmä tí, ktorí sa tomuto remeslu nevenujú až tak často a ocenia možné rady, ako predísť zbytočnej frustrácii z nedobre zhotoveného diela.
1. Nevhodné, alebo nesprávne urobené základy
Pokiaľ idete murovať múrik, alebo múrisko, je to jedno. Jednoducho bez základov vám nebude dielo dobre stáť. Po čase sa môže klátiť na bok, či dokonca spadnúť. Preto bez dobrého základu nič nemurujte prosím. Preto predtým než začnete so samotným murovaním, majte dobré základy (písali sme napr. tu)
2. Nepoužívame vodováhu a olovnicu
Pokiaľ vám stena bude „letieť“ do jednej, alebo do druhej strany, alebo sa dokonca nakláňať do jednej strán, nie je to veľmi dobré riešenie. Pretože to jednak nie je moc estetické, ale ani bezpečné. Stena múru má byť pevná (preto musí byť previazaná) a zároveň rovná a v pravých uhloch. Pokiaľ toto nedodržíte a budete následne stenu omietať, miniete veľké množstvo malty, aby ste „vyrovnali“ všetky tieto rozdiely. Niekde bude potom omietka mať 1 cm a niekde aj 7 cm.
3. Zakladáme bez použitia vhodnej hydroizolácie
Je jedno kde murujete, či je to interiér, alebo exteriér, medzi základovú časť a stenu múru musíte umiestniť hydroizoláciu. Ak toto nespravíte, vzlínajúca vodu od základov vám bude vsakovať do muriva a pôsobením mrazu a následným oteplením vám často múry môžu popraskať, opadať z nich omietka, alebo v dôsledku vysokej vlhkosti plesnivieť.
4. Riedka malta
Na murovanie a na omietanie musí mať malta trošku inú konzistenciu. Je dôležité, aby vám malta netiekla dole z lyžice a po jej prevrátení musí držať. Pokiaľ je riedka, musíte ju zahustiť vsypaním dodatočnej maltovej / murovacej zmesi. Písali sme o tom tu.
5. Nie každá malta je vhodná do exteriéru
Aj keď sa tento problém týka najmä omietacej malty, existuje však veľa druhov mált. V podstate sa delia na exteriérové, interiérové a špeciálne malty. Len flexibilná malta je odolná proti mrazu a musí to byť označené na obale. Ani po silných zmrazovacích cykloch nepraská a neodpadá od muriva. Preto si určite nechajte poradiť od predajcu, prípadne využite technické poradenstvo výrobcov, keď im popíšete, aký projekt máte v pláne uskutočniť.
6. Nepoužitie fasádnej sieťky pri omietaní
Pokiaľ nepoužijete armovaciu sieťku, tak riskujete popraskanie omietky. Nie je to tak veľká investícia, aby ste to neurobili. Predídete tak mnohým neskorším opravám. Rozhodne doporučujeme vtedy, pokiaľ sa so stavbou ponáhľate a omietate ešte relatívne vlhké murivo.
Mohlo by vás zaujímať: