Poďme snívať o netradičnom podkrovnom byte
Nedávno sme sa v dvoch článkoch venovali prednostiam a nevýhodám podkrovných rezidencií a čo všetko je dobré zvážiť, aby ste minimalizovali problémy voľbou nevhodného priestoru na prestavbu. No dnes sa vás pokúsime nadchnúť a inšpirovať architektonickým skvostom z kategórie loftov a podkrovných bytov.
Hovorí sa, že New York je mesto snov a vraj je tu všetko možné. Realizácia amerického architekta Andrewa Franza je len potvrdením tejto frázy. 914 m2 úžitkovej plochy len potvrdzuje to, čo sme v predchádzajúcej vete spomenuli.
Nie je tu priestor na porovnávanie, pretože aj keď kreatívnych architektonických štúdií je už na Slovensku dosť (a dokonca majú realizované netradičné a ocenené projekty), je tu stále problém s kúpnou silou, ale najmä preto, lebo takéto priestory na prerobenie na Slovensku jednoducho nenájdete.
Projekt bol realizovaný v roku 2013 v Manhattanane v časti Tribeca North, kde pôvodná stavba z roku 1884 bola určená na skladovanie kaviáru. Projekt naplno využíva rozmanitosť a variabilitu priestoru, otvorenosť jednotlivých častí od podlahy až po využitie strechy.
Historický dialóg
V objatí industriálnej minulosti, kde sa naplno rozchádzajú staré a nové štýly boli vložené kompletne nové materiály a zároveň niektoré staré boli rekultivované, aby vynikli v novo vytvorenom priestore. Na mieru „ušité“ schodisko bolo urobené tak, aby podporilo pôvodný a zachovaný krov zo starých orechových trámov. Viac úrovní rezidencie je zjednotených použitím dreva v nových častiach z rovnakého materiálu, aký bol použitý pri pôvodnej stavbe.
Spojenie s exteriérom
Rezidencia bola transformovaná vďaka vytvoreniu medziposchodia – galérie, kde sa nižšie položený interiér so zaťahovacou sklenenou strechou pripája k vysadenej zeleni v strešnej záhrade. Obytný priestor sa tak prenáša z vnútra do vonkajších životných zón. Otvorenosť priestoru doslova zalieva interiér dostatkom prirodzeného svetla. Vďaka tejto otvorenosti prúdi aj dostatok vzduchu priestorom, čo sa pred prestavbou nedalo povedať.
Udržateľnosť a zdravie
Na docielenie úrovne udržateľnej architektúry, boli použité moderné a energeticky efektívne mechanické systémy a zariadenia. Projekt kultivuje a znovu používa pôvodné materiály podkrovia a zároveň využíva lokálne zdroje pre dodávané spotrebiče, zaťahovaciu strechu, zámočnícke doplnky a nábytok. Nová strešná terasa využíva rekultivované dláždenie a väčšina rastlín na streche nie je náročná na spotrebu vody.
Zdroj: archdaily.com
Foto: Albert Vecerka/Esto
Mohlo by vás zaujímať: