Poslať na mail

Od  januára 2016 vstupuje do platnosti nová norma STN 730540, ktorá sa týka zateplenia každej časti domu. Sprísňuje totiž požiadavky na zateplenie. Bežne sa na zateplenie šikmej strechy používala minerálna vlna o hrúbke 20 cm, teraz budete potrebovať takmer dvojnásobok. Ako sa s tým vysporiadať si povieme v nasledujúcom článku.

 

V prípade nového projektu rodinného domu to nie je až taký problém, pretože s týmito údajmi rátate priamo v projekte a teda zohľadníte obývaciu výšku vášho podkrovia. Skúste to však spraviť v rekonštruovanom dome a dať tam 40 cm izolácie. Nie sme si istí, či vám ešte zostane nejaký priestor na bývanie. Tento problém sa niekedy týka aj novostavieb a sú prípady, kedy nemôžete v podstreší tak hrubú izolačnú vrstvu realizovať. Je tu však jedno riešenie, ktoré vám pomôže dobre tepelne odizolovať strechu a zároveň nemusíte prísť o cenný obývateľný priestor. Tým riešením je systém nadkrovnej izolácie.

 

zeteplenie-novinky-1

 

Z leteckej termovíznej kamery je krásne vidieť červené tepelné straty práve cez strechy domov.

 

zeteplenie-novinky-2

 

Na tomto snímku vidieť dobre zaizolovanú strechu. Potreba dodatočnej izolácie fasády je jasne viditeľná.

 

Systém nadkrovnej izolácie

Tento systém však najlepšie funguje, ak je v súčinnosti s klasickou podstrešnou izoláciou medzi krokvového a podkrovného zateplenia. Teda nesubstituuje klasické zateplenie, ale ho efektívne dopĺňa. Toto riešenie je veľmi efektívne a nie je potreba zväčšovať, alebo nadstavovať výšku krokiev pri inštalácii bežnej medzi krokvovej izolácie.

 

Systém nadkrovnej izolácie sa inštaluje zo strany exteriéru pri výmene krytiny, alebo rekonštrukcii strechy. Izolácia je v podobe presných, do seba zapadajúcich panelov z vytvrdenej peny na báze polyuretánu (PIR). Tieto panely majú takmer polovičné hodnoty súčiniteľa tepelnej vodivosti v porovnaní napríklad s minerálnou vlnou. V praxi to znamená, že potrebujete na rovnaký efekt polovicu hrúbky izolačnej vrstvy. Výhodou panelov je ľahká manipulácia a inštalácia, ako aj na ňu následná pokládka krytiny.

 

zateplenie-novinky-3

 

Príklad systému nadkrovnej tepelnej izolácie BRAMAC THERM.

 

Takéto riešenie má aj ďalšie výhody:

Dodatočná izolácia bez zásahu do obývaného interiéru.

Toto môže byť niekedy veľký problém, pokiaľ je podkrovie neustále obývané a nemáte možnosť sa dočasne odsťahovať počas rekonštrukcie.

 

Minimalizácia úteku tepla cez drevené časti krovu.

Týmto spôsobom sa zateplí strecha ako zospodu, tak aj z jej hornej časti krovu. Tepelne sa „zakryjú“ všetky časti krovu a tým sa zamedzí vzniku tepelných mostov práve cez krov.

 

Možnosť zachovania viditeľného krovu zo strany interiéru.

Niekedy si pútavá architektúra vyžaduje práve priznanie krovu zo spodnej strany interiéru. Krov tak dotvára celkovú atmosféru bývania a bolo by v takýchto prípadoch hriechom zakryť ho sadrokartónom (a izoláciou).

 

Ako teda na to?

V súčasnosti je už viacero výrobcov, ktorí takéto riešenia predávajú. Avšak nie každý má ucelený produktový program, ktorý do seba dokonale zapadá. Môže sa preto stať, že kúpite tento izolačný systém od jedného výrobcu, ale nemusí byť v dokonalom súlade s ostatnými prvkami strechy od iných výrobcov (napríklad krytina, paro-priepustné bariéry apod.). Potom vzniká množstvo neprofesionálnych zásahov do kompaktnej strechy a tým sa výrazne znižuje jej životnosť a najmä ochranná funkcia pred vodou. Nehovoriac o nasledovnom riešení záruky. Preto, ak sa práve rozhodujete, radšej doporučujeme riešiť ponuku systému nadkrovnej tepelnej izolácie od toho výrobcu, od ktorého ste si zakúpili, alebo plánujete zakúpiť strešnú krytinu.

 
Kvalitu výrobcu spoznáte aj podľa toho, ako rýchlo zareagoval s vypracovaním ponuky pre vás, dodatočným dopytovaním ohľadne detailov vašej strechy, či telefonickým overením si vášho záujmu. Najlepší výrobcovia Vám aj dokonca odporučia kvalitné a overené realizačné firmy.

 

zateplenie-novinky-5

 

Využite dokonca štátne dotácie

V nasledujúcom roku (2016) vláda plánuje prerozdeliť vyše 30 miliónov € na podporu najmä zateplenia rodinných domov a táto dotácia dokonca bude platiť aj už pre zrealizované projekty rodinných domov už od roku 2014. Podmienkou bude len preukázanie dokladov o kúpe a certifikovaných výrobkoch, ktoré ste použili (kúpili), alebo plánujete použiť na váš rodinný dom. Viac sa dočítate na www.zatepluj.sk (stránka ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja). A opäť dobrý výrobca, vám tieto informácie vysvetlí a poskytne súčinnosť pri získaní tejto dotácie.

 

zateplenie-novinky-4

 

Zdroj: bramac.sk

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať