Dom, v ktorom sa spájajú tradičné a súčasné interiérové prvky
Tento projekt domu zo Sydney je dôkazom toho ako spolu v interiéri dokážu perfektne fungovať tradičné a súčasné prvky. Projekt je výsledkom spoločnej práce architektov z austrálskeho štúdia Luigi Rosselli Architects a interiérovej dizajnérky Alexandri Donohoe.
Dom určite zaujme už na prvý pohľad. Prvé poschodie s pútavou drevenou fasádou prečnieva ponad terasu, na ktorú sa vchádza z obývacej izby a vytvára tak nad ňou prístrešok. Na tomto poschodí sa nachádzajú spálne, ktoré sú počas horúčav udržiavané v chlade len vďaka kombinácii vonkajších žalúzií a krížového vetrania čím zaniká potreba klimatizovania priestorov. Hlavná spálňa je orientovaná na východ a svojim obyvateľom ponúka okrem pohľadu na východ slnka aj očarujúci výhľad na vzdialený oceán.
Fasáda prízemia bola namaľovaná farbou s názvom „Ox Red“, ktorá má pripomínať farbu klasických hlinených tehál. Na terasu sa vchádza cez vysoké posuvné dvere, ktoré tvoria prirodzené prepojenie medzi interiérom a exteriérom. Zaujímavým detailom sú závesy z ľahkého materiálu použité v tomto mieste, tie pôsobia vzdušne a príjemne. Terasa ponúka okrem iného aj vstavaný gril s minimalistickým dizajnom, ktorý bol čiastočne zapustený do steny.
V celom dome bolo použité štruktúrované sklo. To vytvára pri prenikaní skla na interiérových stenách pútavé efekty. Táto zámerne vytvorená hra svetla má odkazovať na Corbusierové (významný, pôvodom švajčiarsky architekt) motto: „Architektúra je dokonalé ovládnutie správnej a nádhernej hry más, združených vo svetle.“
Schody z tmavého dubového dreva spolu s klasickým oceľovým zábradlím prinášajú kontrast k jasno bielym stenám.
Predsieň dotvára krásna enkaustická dlažba, ktorej dizajn predstavuje nestarnúci vzor používaný najmä v 19. storočí no často aj v súčasnosti.
Projekt domu bol navrhnutý tak, že v sebe zahŕňa množstvo kontrastov. Okrem tmavých schodov je to aj táto policová skriňa z orechového dreva, ktorá prináša teplo do inak chladne pôsobiacej miestnosti s leštenou betónovou podlahou a bielymi stenami. Zároveň je aj funkčným nábytkom, keďže rodine poskytuje množstvo úložného priestoru.
Ďalšie kontrasty nachádzame v kúpeľni kde je okrem tmavej dlažby, obloženia vane a okenného rámu ponechané všetko v svetlých farbách.
V kuchyni môžeme vidieť premyslenú kombináciu viacerých materiálov, a to lešteného betónu, mramoru a tmavého dreva.
Zdroj: contemporist.com
Mohlo by vás zaujímať: