Poslať na mail

V predošlom článku sme si ukázali, ako sa robí oporný rám pre priečku zo sadrokartónu a osadili sme si dosky na ich miesta. Stena však zďaleka nie je hotová a je potrebné ju dokončiť tak, aby  bola vzhľadovo pútavá a bez chýb.

 

sadrokarton-priecka-9

 

Ekonomická náročnosť: ★

 

Realizačná náročnosť: ★★

 

Dĺžka projektu: cca 1 deň ( v závislosti od zručnosti a skúsenosti)

 


Aké náradie k tomu treba?

  • Špachtle o rôznej šírke
  • Náradie na vyrezanie potrebných otvorov
  • Nožík na orezávanie
  • Vedro na zamiešanie tmelu
  • Miešací násadec s vŕtačkou

 

Potrebný materiál

  • Tmel na sadrokartón
  • Pásky na prekrytie spojov a rohov

 

Sadrokartón, tak ako každý iný materiál sa vplyvom pôsobenia teplôt a vlhkosti ohýba a mení svoj tvar, preto je dôležité vedieť, že obyčajné prekrytie spojov medzi jednotlivými doskami bude síce na prvý pohľad pekné, ale už po pár týždňoch bude mať práve vďaka tomuto javu svoje trhliny. Preto si dnes trošku viac popíšeme správnejší postup tmelenia a ošetrenia spojov, vnútorných a vonkajších rohov.

 

Príprava

Na prípravu netreba veľa. Potrebujete si zadovážiť špachtle a najmä sklolaminátové pásky na prekrytie spojov a rohov a samozrejme tmel určený na sadrokartón. Keď toto máte, môžete ísť na to.

 

Troj-vrstvový systém

Je dobre vedieť, prečo je potrebné spraviť tri vrstvy pri vyspravovaní spojov a rohov. Tmel sa po zaschnutí zmršťuje, takže aj keď dosiahnete na pohľad dokonalú povrchovú aplikáciu, po zaschnutí sa v mieste spoja dosiek znovu vytvorí priehlbina. Ako prvá ide na spoje (a môžete to použiť aj na miestach po vrutoch) lepiaca mriežková páska zo sklolaminátu. Jej úloha je jednak flexibilne odolávať vzniku trhlín, ale zároveň pomáha proti vzniku nepekných priehlbín po zaschnutí tmelu. Druhá vrstva je zatretie všetkých miest tmelom, avšak táto vrstva je širšia, ako páska. Posledná vrstva je najširšia a zabezpečuje plynulý prechod plochy medzi doskou a miestom, ktoré bolo ošetrené tmelom a páskou.

 

sadrokarton-priecka-4

 

Postup

Krok 1 – prvá vrstva tmelu

Vytmelte pomocou 10-15 cm širokej špachtle spoj, ktorý ste pred tým už prelepili sieťovanou páskou zo sklolaminátu. Tmel naneste v dostatočnej vrstve a následne jeho prebytočné zvyšky zotrite znovu špachtľou späť do vedra. Na mieste, kde je páska, by mala byť jemne viditeľná jej mriežkovaná textúra. Odolajte pokušeniu nanášať hrubú vrstvu počas prvej aplikácie, týmto len zvyšujete riziko vzniku trhlín po vysušení. Miesto vytmelenia by malo byť aspoň o 2 cm na každej strane od pásky.

 

sadrokarton-priecka-1

 

Krok 2 – príprava na aplikáciu druhej vrstvy

Počkajte, kým prvá vrstva kompletne vyschne. Až po vyschnutí môžete pokračovať ďalej. Medzi jednotlivými vrstvami tmelu nie je potrebné ich prebehnúť brúsnym papierom. Pomocou cidliny, alebo špachtle len jemne odstráňte vyduté a uschnuté zvyšky tmelu.

 

sadrokarton-priecka-2

 

Krok 3 – aplikácia druhej vrstvy

Účelom druhej vrstvy je dosiahnuť plynulý prechod medzi originálnym povrchom steny a miestom, ktoré sme museli vytmeliť kvôli spojom na doskách. Táto vrstva je už v šírke 25 cm a je potrebné mať na to vhodnú špachtľu. Rovnakým spôsobom pozdĺž spoja natiahnite druhú vrstvu tmelu. Nesústreďte sa len na vyplnenie zostatkových priehlbín, ale na dosiahnutie celkového vzhľadu s plynulým prechodom medzi jednotlivými plochami.

 

sadrokarton-priecka-3

 

Krok 4 – aplikácia poslednej vrstvy

Posledná vrstva sa robí so širokou stierkou a vychytávajú sa s ňou posledné detaily. Po tejto aplikácii by mala byť stena perfektná a pripravená na ďalšiu povrchovú úpravu – natierania finálnej farby, tapetovania, alebo dokonca omietania (kvôli dosiahnutiu rôznych 3d efektov).

 

sadrokarton-priecka-5

 

Krok 5 – rohy

Rohy sú o niečo komplikovanejšie v tom, že sa ťažšie vyspravujú a zároveň sú citlivejšie na vznik trhlín, pretože v týchto miestach (a najmä v miestach, kde končí sadrokartónová stena a začína iný typ materiálu) stena viac prejavuje svoju dilatačnú vlastnosť. Rohy prelepte skolaminátovou mriežkovou páskou, alebo použite špeciálny samolepiaci element určený práve do rohov. V prípade pásky ju musíte jemne vytvarovať a vtlačiť pomocou špachtle do rohu.

 

sadrokarton-priecka-6

 

Krok 6 – vyplnenie väčších medzier

Ak sú spoje v rohoch väčšie, ako pol centimetra, predtým než budete roh lepiť lepiacou páskou zo sklolaminátu je potrebné, aby ste vyplnili spoje tmelom. Nezabudnite však, že čím tučnejšia vrstva tmelu bola použitá, tým viac budete musieť počkať, kým tmel dokonale vyschne. Je ešte jedno riešenie, kde použijete iný – rýchlo schnúci tmel.

 

sadrokarton-priecka-7

 

Krok 7 – vytmelenie rohov

Na vyschnutý podklad a pásku naneste tmel a roztierajte ho pomocou špachtle pozdĺž rohu. V nadväznosti na predošlé state, postup opakujte druhou a prípadne treťou vrstvou tmelenia, aby ste dosiahli pekný roh a zároveň mali istotu, že vám stena v tomto mieste nebude praskať.

 

sadrokarton-priecka-8

 

Zdroj: diyadvice.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať