Podzemné domy- ideálna forma bývania?
V posledných rokoch je možné zaznamenať veľký nárast záujmu o alternatívne formy bývania. Jednu z nich predstavujú domy v zemi, ktoré si mnohí z vás asi predstavia ako akési hobitie domčeky. Bývanie v takýchto domoch je určené pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o ekológiu a ochranu životného prostredia ako aj pre tých, ktorí hľadajú moderné, súčasné bývanie. Viete si ale predstaviť bývanie v takomto dome? Predstavíme vám ako môže vyzerať život v podzemnom domčeku.
Stavba
Základným prvkom pri stavbe podzemných domov je zemina. Tá sa zvyčajne mieša ílom, slamou či pieskom a takto pripravená zmes sa následne formuje do tvaru bochníčkov alebo tehál. Tie tvoria základný stavebný materiál. Aj na základe dostupnosti materiálov používaných pri stavbe sú takéto domy často stavané svojpomocne domácimi majstrami. Typickým je tiež vytvorenie akejsi ulity, v prípade že je dom zasadený v kopci. Využívajú sa aj ďalšie prírodné materiály, najčastejšie drevo či kameň.
Interiér
V interiéri sa taktiež nevyhnete prírodným materiálom. Samozrejmosťou sú podlahy z prírodného dreva. Dizajnéri prichádzajú s rôznymi originálnymi riešeniami pre interiér podzemného domu, ktorý pôsobí moderne, no stále si zachováva spätosť s prírodou.
Strešná krytina
Jedna z najvýraznejších charakteristík podzemných domov je zelená resp. živá strecha. V skratke ide o povrch celý pokrytý pôdou a rastlinstvom, čím sa vytvára prirodzená, rastúca strešná krytina. Konštrukcia zelenej strechy so sebou prináša množstvo výhod. Asi najväčšou je jej pozitívny vplyv na životné prostredie. Okrem výraznej redukcie hluku a zlepšeniu kvality ovzdušia vďaka rastlinstvu, pôda tiež vytvára ďalšiu vrstvu izolácie, čo znamená, že váš dom bude prirodzene chladnejší v lete a teplejší v zime. Rozdiel pocítite tiež v znížení výdavkov na vykurovanie a klimatizovanie priestorov domu. V neposlednom rade umožňuje podzemným domom viac splynúť s okolitou prírodou. Jej konštrukcia ale vyžaduje presné a dôkladné plánovanie. Netreba zabudnúť na premyslený odvodňovací systém, dodržanie správneho sklonu strechy pre odtekanie vody a taktiež pevnosť konštrukcie, ktorá musí odolať váhe pôdy. Viac o zelených strechách sa dočítate tu.
Výhody
- Keďže takýto druh domu je obklopený zemou, vnútorná klíma môže byť o čosi chladnejšia ako v klasických rodinných domoch, ale stále príjemná. Na druhej strane však v interiéri nepocítite veľké rozdiely medzi vnútornou teplotou v zime a v lete, čo pomôže znížiť účty za vykurovanie a klimatizovanie priestorov.
- Podzemné domy poskytujú prirodzenú ochranu proti poveternostným vplyvom, tým pádom môžete ušetriť na opravách a údržbe domu.
- Ak máte nejaké staviteľské skúsenosti a zručnosti, menši podzemný domček je možné postaviť si aj svojpomocne.
- Domy v zemi sú skvelou alternatívou bývania pre tých, ktorým záleží na životnom prostredí, zaujímajú sa o ekológiu a chcú znížiť svoj dopad na životné prostredie.
- Takýto typ bývania patrí vo všeobecnosti medzi tie najlacnejšie alternatívy.
Nevýhody
- Jednou z najväčších nevýhod je samota a teda vzdialenosť od obývaných častí. Výstavba takýchto domov vo väčšine prípadov nie je možná len tak hocikde, preto si treba dobre premyslieť či ste ochotní bývať na samote. Na druhej strane pre niektorých to môže prestavovať obrovskú výhodu.
- Musíte byť ochotní pracovať pre tento druh domu, väčšina klasického interiérového zariadenia nie je vhodná do podzemného domu, preto treba vytvárať často svojpomocne realizované riešenia na mieru.
- Malá predajná hodnota.
Zdroj: doityourself.com
Mohlo by vás zaujímať: