Projekty domov – betónový dom za 10 dní
Pri plánovaní stavby sa všetci pripravujú hlavne na zdĺhavú realizáciu. V Číne však proces stavby domu skrátili až na 10 dní. Čo poviete? Nechali by ste si aj vy vytlačiť betónový dom?
Projekty domov zo sveta
Za tento projekt môže továrenská 3D tlač, ktorá vďaka novému pracovnému postupu firmy Zhuoda Group dokáže vyrábať domy, ktoré spĺňajú nároky projektov murovaných domov a montovaných drevostavieb. Vyzerá to tak, že projekty domov v Číne predstavujú prevratný postup na realizáciu stavby domu.
Priemyselná 3D tlač je v tomto prípade využívaná na výrobu stavebných blkov, ktoré sú následné skladané do jedného obytného celku. Bloky sa spájajú do obytného celku až priamo na stavenisku. Fascinujúce na tomto projekte domu pre rodiny je práve to, že výroba tohto domu trvá niekoľko dní, no jeho vystavanie trvá len pár hodín.
Takže zo štandardného postupu objednávania si oblečenia, či športových doplnkov cez internet, si už môžete bez problémov objednať dom a v priebehu týždňa sa môžete sťahovať.
Konštrukcia tlačeného domu
Hlavná otázka je kladená na technické parametre tohto domu. Je stabilný, je zabezpečený? Môže dom z tlačiarne splniť podmienky na bývanie?
Tento dom je odolný voči zemetraseniu, požiarom, či vode. Konštrukcia tohto domu sa skladá zo zmesi betónu, poľnohospodárskeho odpadu a priemyselného odpadu. Takže predstavuje odolnú konštrukciu.
Cena tlačeného domu
Pýtate sa na cenu takéhoto instantne postaveného domčeka? Cena sa pohybuje okolo 81 – 96 000 USD. Čo nie je tak málo. Odvíja sa zjavne od rýchlosti, ktorou je tento dom postavený a zároveň od toho, že je to úplne nová metodika konštruovania a realizácie stavby.
Pre ľudí, ktorí však nechcú čakať a chcú, čo najrýchlejšie bývať je táto možnosť určite zaujímavá. Východ je takýmto riešeniam veľmi otvorený a neustále sa hľadá optimalizácia v stavebníctve a novinky, ktoré prinášajú stále zaujímavejšie riešenia.
Trendy sa však teraz uberajú iným smerom a namiesto stavby nových domov, sa uprednostňujú rekonštrukcie neobytných priestorov a vytváranie tzv. loftov. To znamená, napr. zo starej továrne, či nemocnice sa vytvorí obytný priesotor.
Vo väčšine prípadov je takáto cesta finančne náročnejšia, no výsledný efekt o to zaujímavejší. Výhodou loftových domov je vo väčšine prípadov práve industriálna atmosféra, ktorá je reprezentovaná vysokými stropmi, veľkými oknami a otvoreným priestorom.
Je už teda na preferenciách ľudí, akú možnosť si zvolia a hlavne to záleží na možnostiach, ktoré majú.
Zdroj: itnews.sk