Poslať na mail

Častým problémom bungalovov je, že nemajú pivničné a ani iné skladovacie priestory. Preto sa majiteľ po čase rozhodol, že vybuduje externú pivnicu a zároveň vyrieši tri problémy: inštaláciu čerpadla pre dom a záhradu, zriadenie chladného skladu najmä pre potraviny a vybudovanie základovej dosky pre prípadný záhradný domček vybudovaný neskôr.

 

externa-pivnica-3

 

Celkové odhadované náklady na materiál vrátane dopravy: cca 2.000 €

 

Dĺžka projektu: 5 mesiacov, dvaja ľudia svojpomocne

 

Na pozemku o rozlohe zhruba 8 árov bola klasicky narazená studňa do hĺbky 13m. Vzdialenosť od domu bola 10 metrov. Neskôr sa naskytla potreba vybudovať čerpadlo pre dom a záhradu a zároveň vznikla potreba pre skladovanie jabĺk, zemiakov, koreňovej zeleniny a podobne. Výhľadovo platňa strechy by mala slúžiť ako základová doska pre prípadný záhradný domček v budúcnosti. Určite to poznáte: všetky motyky, rýle, hrable, kosačka a množstvo záhradných doplnkov musíte niekde dať.

 

Výkopová jama

Na toto bola použitý malý bager, pretože vzhľadom na atypický pozemok sa tam klasický bager nevedel dostať. Dá sa prenajať už za 100 € na deň a rýpadlo zvládlo svoju prácu prakticky za jeden deň. Rozmer jamy bol 3 krát 4 metre a rylo sa do hĺbky 2,7 metra. Celkový objem vykopanej zeminy bol 32 metrov kubických. Závisí od skladby podložia, ale pokiaľ kopete jamu zvislo a v podloží je štrk (ako v tomto prípade)  je nutné aby ste správne doskami vypažili bočné steny pred prípadným zosuvom pôdy, čo sa stalo aj v tomto prípade. Vrstva štrku po odkopaní keď vyschla, tak sa zosunula dole a dokonca zasypala aj základovú ryhu pre obvodový múr. Takže pokiaľ nechcete pažiť, mali by ste urobiť výkop v 45° uhle od hrany finálneho výkopu, čo ale znamená ešte viac kubíkov zeminy.

 

01-25072013468

 

Hĺbku pivnice určujú dva hlavné faktory. Po prvé, že akú vnútornú výšku chcete v pivnici mať a s tým súvisí aj výška dverí, ktoré budete na záver chcieť osadiť. Ak nedodržíte štandardné rozmery dverí, pripravte sa na to, že na mieru urobené dvere sú podstatne drahšie. Po druhé, koľko cm chcete aby pivnica vystupovala nad terén (základ pre záhradný domček), alebo či ju chcete ukryť v zemi. Pokiaľ ju ukryjete v zemi, doporučujeme vykopať jamu tak, aby vám zostalo 30 cm na záverečný dosyp zeminy. V opačnom prípade sa vám rastliny a tráva budú ťažšie uchycovať a táto plocha bude suchšia než všetky ostatné.
 
V popredí vidieť narážanú rúru studne, kde v jej blízkosti bude neskôr v pivnici osadené čerpadlo.

 

Základy

V tomto prípade to bolo jednoduché, pretože tam bolo štrkové podložie. Vyhĺbila sa plytká, cca 20 cm ryha v šírke 25 cm ( v zásade na šírku jednej lopaty). Pokiaľ nemáte štrkové lôžko, musíte vyhĺbiť aspoň 30 cm ryhu a odporúčame ju pred betonážou vysypať 10 cm štrkovou vrstvou. Na štrkové lôžko voľne položte zosilňovaciu kari rohož (tú si vopred narežete na potrebné rozmer). Je na vás, či si v tomto prípade urobíte debnenie z dosiek, alebo využijete ryhu výkopu, ako prirodzené debnenie. Jemnou výhodou debnenia je, že si základ dáte do roviny a tým pádom už nasledujúce tvárnice budú tiež vodorovné. Ak nie, nie je to v zásade problém, prvú radu tvárnic si buď podložte drevenými kolíkmi, tak aby boli v rovine, alebo pri veľkej krivosti si nanesiete pod prvú vrstvu tvárnic maltové lôžko, ktoré pomocou natiahnutej šnúry a vodováhy vyhladíte do roviny a položíte naň prvú radu tvárnic. Tvárnice jemne  murárskym kladivkom doklepnete do lôžka.

 

externa-pivnica-1

 

externa-pivnica-2

 

Základy sa v tomto prípade robili postupne po jednej strane. Je dôležité, aby ste základový pás potiahli cca 40 cm až za roh steny v smere kde budú základy pokračovať. Vysypete lôžko štrkom a položíte kari rohož do rohu tak aby po zaliatím betónu bola sčasti zabetónovaná a voľná ostane pre betónovanie ďalšej strany. Takto previažete roh základov a dosiahnete ich kompaktnosť. Je dôležité, aby ste do základového pásu ešte zvislo napichali oceľovú výstuž (roxory) cca každých 40 cm, aby ste na ne neskôr „navliekli“ tvárnice a dosiahli vysokú pevnosť múrov. Po vybetónovaní základov a vytvrdnutí (1-2 dni), môžete  začať klásť DT tvárnice. Vzhľadom na zosuvy podložia sa v tomto prípade po vytvrdnutí základového pásu pokračovalo priamo s kladením 15 cm hrubých DT tvárnic. Po vybudovaní steny sa spadnutá zemina hádzala naspäť do priestoru medzi výkopom a stenou.

 

Múry

V rovine si položíte prvé dva rady previazaných DT tvárnic, ktoré v rohoch musíte vzájomne previazať. Tvárnice doslova navlečiete na zvislé oceľové roxory, a v každom druhom rade položíte vodorovne do stredu tiež jeden roxor po celej šírke steny. DT tvárnice majú v strede na to vybratie, takže vám tam pekne zapadne. Zalievate betónom každé tri rady, tak, že poslednú radu tvárnic zalejete 10 cm pod horným okrajom. Je to veľmi dôležité, kvôli ďalšiemu betónovaniu, aby sa betón naviazal na predošlú radu tvárnic. Keď dosiahnete tvárnicami posledných 30 cm od vrcholu zvislej spevňovacej výstuže, nadviažete k nej zvislo ďalšiu a to tak, že ho s drôtom na dvoch miestach priviažete k predošlej vystužovacej tyči. Potom pokračujete predošlým spôsobom. V miestach kde to potrebujete, si spravte prechody pre vodu, odvetranie a elektrinu a môžete pridať 2-3 prázdne prechody, ktoré vám ušetria množstvo práce, pokiaľ by ste chceli niečo neskôr dotiahnuť, alebo vyviesť z pivnice. Prechody môžete spraviť z akýchkoľvek  rúrok, ale nám sa najviac osvedčili čierne flexibilné PE hadice určené na rozvody vody o priemere od 4cm. Ich výhodou je, že ich ohnete do požadovaného tvaru a neskôr, keď ňou prestrčíte napríklad elektrický kábel, tak vám krásne vkĺzne až do pivnice. Nepoužité prechody upchajte. Prechody vyveďte až nad okolitý terén a neskôr, po jeho úpravách, ich esteticky zarežte, aby netrčali do priestoru.
 
Všetky obvodové steny pivnice sa zakončili tak, aby z nich cca 25 cm trčali spevňovacie oceľové tyče, ktoré sa previazali s betónovou dekou a prekladmi.

 

externa-pivnica-4

 

externa-pivnica-6

 

externa-pivnica-5

 

Takto máme hotové steny budúcej pivnice a v druhej časti tohto článku si popíšeme ako vytvoriť betónový strop, ako tepelne zaizolovať stavbu a ako urobiť hydroizoláciu. Popíšeme si aj ostatné inštalačné práce vrátane kladenia podlahy.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať