Zateplenie domu 1.časť – skôr ako začnete
Každý materiál použitý na stavbu domu – jeho stien, podlahy aj strechy – poskytuje určitú tepelnú izoláciu. Hoci teda hrubé tehlové múry domu do určitej miery pomáhajú chrániť svojich obyvateľov pred chladom, vhodné je tiež zvážiť jeho tepelnú izoláciu, resp. zateplenie domu.
Aké sú funkcie dobre navrhnutej tepelnej izolácie?
Zateplenie domu pomáha efektívnejšie vytvárať optimálnu vnútornú klímu v rámci budovy, limituje straty tepla ale aj tepelný zisk cez vonkajšiu štruktúru a materiály budovy. Počiatočné investičné náklady sa pomerne rýchlo kompenzujú formou energetickej úspory a zvýšením kvality života v dome. Izolácia tak predstavuje, najmä v dobe neustále rastúcich cien energií, jeden z kľúčových komponentov rodinného domu. Napriek tomu, že primárnou funkciou tepelnej izolácie je vytvárať a konštantne udržovať príjemnú teplotu v domácnosti, poskytuje tiež ďalšie výhody, ako napríklad dobrú akustickú izoláciu, chrániacu pred nepríjemným hlukom z okolia a prispieva aj k požiarnej bezpečnosti.
Ako zateplenie domu funguje?
Aby sme správne pochopili zmysel a význam zateplenia domu, je nevyhnutné vysvetliť hlavný princíp, na ktorom jeho fungovanie stojí. V zásade môžeme povedať, že teplý vzduch sa šíri vždy od teplejších miest do chladnejších priestorov. Z uvedeného vyplýva, prečo sa v zime a chladnejších mesiacoch teplý vzduch z domu snaží preniknúť do studeného vonkajšieho prostredia prostredníctvom konštrukcie budovy, a teda cez okná, steny, podlahy či strechu, pričom tento reťazec funguje aj opačne počas horúceho obdobia. Práve zateplenie domu vo významnej miere zamedzuje úniku teplého vzduchu skrz steny a má priaznivý vplyv na komfort bývania.
Aký materiál použiť?
Úspešnosť procesu zatepľovania domu v nemalej miere závisí aj od zvoleného materiálu. Na trhu je dostupné veľké množstvo materiálov, pričom rôzne materiály majú rôzne vlastnosti. Rozlišujú sa svojou formou ale aj správaním a izolačnou efektívnosťou. Je teda nevyhnutné si ujasniť, čo presne od tepelnej izolácie očakávame. Má plniť len tepelnoizolačnú funkciu? Alebo je pre vás dôležitá tiež úloha akustickej izolácie? Výber materiálu sa realizuje tiež vzhľadom na miesto zateplenia, a teda či ide o fasádu, podkrovie alebo podlahové konštrukcie. Tu je niekoľko najčastejšie využívaných tepelnoizolačných materiálov:
Polystyrén
Polystyrén predstavuje pomerne lacný a ľahko opracovateľný materiál s nízkou hmotnosťou. Práve preto polystyrén predstavuje v súčasnosti jeden z najčastejšie využívaných materiálov v rámci zatepľovania domov formou kontaktných zatepľovacích systémov. V zásade poznáme dva druhy polystyrénu, ktorý sa využíva ako tepelnoizolačný materiál. Ide o expandovaný polystyrén (EPS) a extrudovaný polystyrén (XPS), ktorý má oproti prvému spomenutému o niečo lepšie vlastnosti a je odolnejší. Polystyrénové izolačné dosky sa používajú najmä na zateplenie stenových – fasádnych konštrukcií, ale aj na zateplenie podláh. Vyhľadávaný je často aj pri zatepľovaní nízkoenergetických, pasívnych domoch a drevodomoch.
Sklená minerálna vlna
Sklená minerálna vlna sa vyrába predovšetkým z piesku a skla. Jej hustota určuje či sa vyrába vo forme dosiek alebo roliek. Má tiež vplyv na tepelnoizolačné vlastnosti. Tento materiál je nehorľavý, jeho výroba a spracovanie má len malý vplyv na životné prostredie a funguje aj ako dobrý akustický izolant. Výhodou je tiež nízka hmotnosť materiálu. Sklená vata je paropriepustná, vďaka čomu môže dom dokonale dýchať a vlhkosť z múrov sa tak odparuje. Využíva sa prevažne na zatepľovanie podkrovia, často pri tepelnej izolácii drevodomov a sendvičových stien.
Kamenná vlna
Kamenná vlna sa využíva v rámci kontaktných zatepľovacích systémov. Používa sa najmä na zateplenie vonkajších stien a podlahy. Materiál je nehorľavý a o niečo hustejší ako sklená vlna. Dostupná je taktiež vo forme roliek aj dosiek. Funguje aj ako dobrý akustický izolant.
Systémy zatepľovania
Pri zatepľovaní fasády máte na výber z dvoch možností:
Kontaktné zatepľovacie systémy
Kontaktné zatepľovacie systémy spočívajú vo využití tepelného izolantu, ktorý sa priamo lepí na stenu domu, prípadne sa aj ukotví. Hrúbka izolantu závisí od murovacieho materiálu. Následne sa vzhľad fasády upraví, pričom povrchovú úpravu väčšinou tvorí omietka rôznej farby a štruktúry, klinker, prírodný alebo umelý kameň.
Systémy s prevetrávanou medzerou
V tomto prípade sa medzi tepelnoizolačným materiálom a vonkajším obkladom vytvorí vzduchová medzera. Tá zabezpečuje prúdenie vzduchu, ktorý zabezpečuje vysušovanie izolácie. Povrchovú úpravu tvorí najčastejšie drevený obklad.
Mohlo by vás zaujímať: