Poslať na mail

Určite to poznáte. Ak máte malý byt, alebo dom a nemáte pivnicu, viete, že každý úložný priestor sa ráta a každý priestor nejakým spôsobom využijete pre potreby domácnosti. Nechajte sa preto inšpirovať dvoma príkladmi vybudovania úložných priestorov ako alternatívy k neexistujúcej pivnici.

 

ulozne-priestory-6

 

 Prvý príklad riešenia alternatívy pivnice rátal už od začiatku s vybudovaním galérie v priestoroch garáže pre účely skladovania sezónnych vecí, krabíc, pneumatík a rôznych iných, nie veľmi často používaných vecí. Garáž bola súčasťou výstavby moderného bungalovu, kde samozrejme v tejto neobytnej časti nemalo veľký význam znižovať strop sadrokartónovým podhľadom, tak ako sa to v stavbách tohto druhu robieva. Vybudovanie galérie stálo na vyrobení oceľových konzolí, ktoré vám dnes spravia na zákazku v ktoromkoľvek dobrom zámočníctve. Základom konzole bol 8 mm plech zvarený tak aby sa doň mohol položiť drevený priečny hranol. Konzoly sa osadili vo výške 220 cm od podlahy do betónového venca 12mm skrutkami.

 

ulozne-priestory-1

 

V prípade že z dôvodu špecifickej výšky sa nemôžete „trafiť“ do betónu a musíte vŕtať do tehly, musíte kvôli nosnosti použiť chemickú kotvu. Po osadení konzol do roviny (toto bez presného merania a vodováhy ani nezačínajte robiť a veľmi vám môže pomôcť laserová vodováha) sa pristúpilo k osadeniu samotných drevených hranolov o rozmere 11×16 cm.

 

ulozne-priestory-2

 

Na ne sa už položili klasické OSB dosky o hrúbke 2 cm, ktoré sa následne pripevnili 8 mm vrutmi do hranolov. Ak si OSB dosky zakúpite napríklad v Baumaxe, alebo v Hornbachu, môžete ich nechať narezať presne na rozmery ktoré potrebujete, alebo si ich musíte zarezať sami, najlepšie okružnou pílou. Krajnú dosku položte tak aby lícovala s hranolom, následne môžete použiť hliníkovú lištu profilu L na krajšie zarovnanie hrany. Momentálne majiteľ používa malý rebrík pre výstup do galérie, ale uvažuje o vyhotovení malého oceľového postranného schodiska.

 

ulozne-priestory-4

 

Druhé riešenie je o niečo viac šalamúnske a to v tom, že garáž bola už vybudovaná a úložné priestory sa riešili dodatočne. Navyše majiteľova predstava bola, že využije aj priestor ponad úroveň do ktorej sa otvára garážová brána. Celý projekt sa odvíjal od dobre premysleného riešenia a táto časť trvala najdlhšie. Začiatkom bolo rozdeliť úložný priestor na 3 sekcie podľa už existujúcej dispozície a obmedzení, ktoré daný priestor ponúkal.

 

ulozne-priestory-8

 

Prekážiek tam bolo neúrekom: existujúca konštrukcia, kde sa po otvorení zasúva garážová brána, tehlové obvodové múry, zateplenie na jednej strane steny, alebo komínový prestup pre kotol. Nosnou konštrukciou boli oceľové L profily o hrúbke 6 mm. Tieto sa zakúpili v surovom stave bez povrchovej úprave v zámočníctve. Výhodou je, že vám ich napília na presné rozmery, ktoré potrebujete (preto je na mieste mať hotový náčrt a predstavu vášho projektu!). Ako prevenciu proti korózii stačí keď oceľ natriete míniovou farbou, alebo môžete použiť špeciálne krycie  farby na to určené.

 

ulo

 

Z toho istého materiálu sa narezali cca 30 cm konzoly, do ktorých sa navŕtali styčné otvory (8mm). Tieto sa osadili v rovine do požadovanej výšky (vodováha ! ) 12cm vrutmi (8mm) s použitím hmoždinky určenej pre tehlu. Doporučujeme kúpiť radšej kvalitnejšie. Na druhej strane steny sme mali však problém že stena bola zateplená polystyrénom o hrúbke 6cm. Preto sme museli vymyslieť spôsob, ako rozložiť tlak na väčšiu plochu. Toho sme dosiahli podložením konzoly drevenou doskou o hrúbke. Vruty boli samozrejme o 6 cm dlhšie.

 

ulozne-priestory-7

 

Po montáži samotných konzol sa pristúpilo k namontovaniu priečnych profilov. Najprv sa odmerala presná reálna rozteč medzi konzolami a potom sa vyvŕtal prvý otvor. Ten sa zafixoval do konzoly skrutkou a potom sa ešte raz „overil“ malou ceruzkou presný rozmer prekrytím diery na druhej časti konzoly. Po vyvŕtaní diery sa profil priskrutkoval ku konzolám. Celá konštrukcia sa ešte uchytila retiazkou v stredovom bode kotvou do betónového stropu. Zamedzilo sa tým nechcenému prehýbaniu konštrukcie po jej zaťažení.

 

ulozne-priestory-10

 

Po montáži celej konštrukcie profily priečnych časti otočených k sebe vytvoril záchytné miesto pre drevené dosky ( 3 cm). Odmeraním vzdialenosti od jednotlivých L profilov vám definovalo potrebnú dĺžku dosiek, ktoré sa voľne položili do na tieto profily. Profily zároveň chránia dosky aby „nevyskočili“ z lôžka a nepadli dolu . Použitím voľne položených podkladových dosiek bola dosiahnutá vysoká variabilita skladovacieho priestoru. Proste si ich poposúvate presne ako potrebujete a keď ich netreba, jednoducho ich vyberiete von. Toto riešenie sa veľmi rýchlo využilo ako je vidieť z fotografií.

 

ulozne-priestory-11

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať