S čím treba počítať pri rekonštrukcii starého bytového jadra?
Väčšina panelákových bytov má už svoje najlepšie roky za sebou, no stále je tu možnosť ich rekonštrukcie, ktorá môže zásadne zlepšiť kvalitu vášho bývania. Rekonštrukciou bytového jadra dokážete upraviť vzhľad aj celkovú funkčnosť bytu. Ak ste teda majiteľmi starého bytu, poradíme vám, čo všetko rekonštrukcia bytového jadra obnáša.
Je nutné rekonštrukciu bytového jadra ohlásiť?
Ešte skôr než začnete so samotnou rekonštrukciou, myslite na vybavenie všetkých náležitých formalít. Rekonštrukciu bytového jadra je vo väčšine prípadov potrebné vopred nahlásiť stavebnému úradu, a to najmä v prípade, že zasahujete do nosných konštrukcií, alebo sa menia pôdorysné rozmery miestností. Taktiež je v niektorých prípadoch nevyhnutné získať posudok statika. Ten býva súčasťou žiadosti o stavebné povolenie a často sa prikladá aj k ohláseniu. Všetky informácie o tom, kedy je nutné rekonštrukciu bytu oznámiť, kedy nie, kedy postačí oznámenie stavebnému úradu a kedy je potrebné získať stavebné povolenie nájdete tu.
Koľko rekonštrukcia stojí?
Prestavba bytového jadra v skratke predstavuje vymurovanie vnútorných stien, položenie podlahy a obkladu stien, napojenie vane prípadne sprchovacieho kútu, umývadla, toalety a práčky, pričom netreba zabúdať na elektroinštaláciu a rozvody vody. Rozpočet kompletnej rekonštrukcie bytového jadra závisí predovšetkým od rozsahu rekonštrukcie, typu bytového jadra, použitých materiálov, kvality práce a tiež nárokov majiteľov. Orientačne sa však ceny pohybujú v rozmedzí od 2000 do 4000 eur. Pokiaľ rekonštrukciu vážne zvažujete odporúčame obrátiť sa na niektorú z realizačných firiem, ktoré sa rekonštrukciou bytových jadier špecializujú. Mnohé z nich ponúkajú obhliadku bytu a návrh cenovej ponuky rekonštrukcie podľa vašich požiadaviek celkom zadarmo. Pomôžu vám zrealizovať vaše predstavy a navrhnú najlepšie riešenia pre váš byt.
Ako dlho to trvá?
Z časového hľadiska budete na rekonštrukciu starého bytového jadra potrebovať v priemere asi 6 až 10 dní. Všetko však opäť závisí od rozsahu prác, počtu remeselníkov a tiež kvality vykonanej práce. Pokiaľ si trúfate a púšťate sa do rekonštrukcie svojpomocne, rátajte s dlhším časovým obdobím.
Sadrokartón alebo murované tehlové priečky?
Jedným z prvkov rekonštrukcie, ktorý môže ovplyvniť rozpočet aj časový harmonogram je výstavba nových priečok po zbúraní starého bytového jadra. Vystavanie priečok môžete vykonať použitím sadrokartónu alebo klasicky vymurovaním z tehál. Prvý spôsob predstavuje jednoduchšiu a tiež o niečo lacnejšiu a rýchlejšiu možnosť. No na druhej strane ale neposkytuje dostatočnú zvukovú izoláciu. Murovanie priečok je náročnejšie a to časovo aj finančne. Je len na vás pre ktorý spôsob sa rozhodnete v závislosti na vašich požiadavkách a tiež časových a finančných možnostiach.
Mohlo by vás zaujímať: