Poslať na mail

Drevená podlaha sa považuje za jednu z najdrahších, no zároveň najkvalitnejších možností pre podlahovú krytinu. V tomto prípade Vám však ukážeme, že s troškou šikovnosti môžete mať podlahu nie len veľmi lacno, no dokonca aj z recyklovaných materiálov.

 

Často sa hovorí:

“Šikovným patrí svet.”

 

V tomto prípade to platí dvojnásobne. Šikovný domáci kutil si vymyslel projekt, ktorý mu ušetril veľkú časť rozpočtu na rekonštrukciu domu a naviac ešte zrecykloval staré drevo a vyrobil si jedinečnú drevenú podlahu, ktorú asi len ťažko nájdete v susedovej obývačke.

Ako na to? Ako ušetriť peniaze za krásnu drevenú podlahu? V prvom rade potrebujete istú dávku kreativity a praktickej zručnosti. Nakoľko si staré drevo môžete zohnať aj vo vlastnej réžií skúste to! Ušetrí Vám to veľa financií a niekomu odoberiete odpad, ktorý mu už aj tak dlho zavadzia. Palety, ktoré sú nejakým spôsobom poškodené, alebo je narušená ich funkčnosť sú považované za odpad. To však neznamená, že ním aj sú.

Skúste obehať obchodné domy, či stavebniny, alebo oslovte známych, ktorí majú takéto možnosti. Určite nezostanete na prázdno. Ako ale pokračovať, ak už drevo mám? Postup ako spracovať a ošetriť staré drevo a vdýchnuť mu tak nový život.

Postup

 

V prvom rade je nutné si drevo vyselektovať na použiteľné kusy a na tie, ktoré spálite v krbe, či na záhrade pri letnej grilovačke. Vyberajte drevo nie len podľa vzhľadu, ale kontrolujte aj praskliny, či vyschnutie. Ak je drevo moc suché má tendenciu praskať a pre Vás teda predstavuje len riziko.

podlaha

Nebojte sa však aj menších kúskov, môžete ich využiť pri dokladaní pri stene a v krajných častiam miestnosti. Takto pretriedené drevo je pripravené na opracovanie. Všetko už je na Vás, či ste odhodlaný urobiť si všetko doma, alebo oslovíte niekoho, kto drevo opracuváva.

Ak chcete drevo opracovať doma, budete potrebovať náradie.

 

Čo konkrétne?

– brúska (vibračná/kotúčová)

– píla (priamočiara, alebo kotúčová, prípadne cinkulár)

– hoblík (ak ide o drevo, ktoré neprešlo povrchovou úpravou)

– kladivo (v prípade rozoberania paliet)

podlaha2

 

Samozrejme môžete skúsiť osloviť majstrov z miestnej píly, ktorí Vám určite budú vedieť pomôcť a takáto úprava dreva pre nich nie je nič náročné, takže sa zmestíte do pár eur.

 

podlaha3

 

Keď už máte drevo upravené a pripravené na montáž, nezabudnite sa pripraviť na to, že aplikácia nebude trvať pár minúť. V porovnaní s klasickou laminátovou podlahou je montáž drevenej podlahy oveľa dlhšia záležitosť.

Už len samotná pokládka trvá niekoľko hodín, následne však prichádza lakovanie, ktoré okrem ošetrenia dreva vyhladí aj nerovnosti podlahy. Z toho dôvodu sa lakuje až priamo na mieste, kde podlaha bude.

podlaha5

 

Čo sa týka podkladu pod Vašu novú drevenú podlahu, všetko záleží od aktuálneho stavu miestnosti. Či je povrch rovný, alebo nie. Jednoznačne by však pod podlahu mala ísť izolácia. Je už však na Vašom výbere, ktorý typ zvolíte.

Pri výbere laku na podlahu uprednostnite kvalitné laky na drevo. Predsa sa po podlahe bude chodiť a pri uprednostnení lacnejšieho variantu sa môže stať, že sa Vám podlaha rýchlo opotrebuje. Taktiež zabezpečte, aby bol priestor dobre vetraný, no zároveň nebol vystavený prachu, či iným nečistotám. Predídete tak narušeniu vrchnej štruktúry podlahy.

podlaha7

Nasleduje už len realizácia. Pri ktorej Vám prajeme veľa trpezlivosti, no samozrejme si myslíme, že výsleodk bude stáť za to. Veď, čo môže byť krajšie ako vlastnoručne vyrobená drevená podlaha.

podlaha8

 

 

Pre viac inšpirácie:

Foto: kreativnenavody.sk

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať