Poslať na mail

Nie každý z nás má dostatok miesta na veľkorysú kúpeľnu s vaňou. Mnohé rodiny si môžu dovoliť len jednu kúpelňu pre viacej členov domácnosti a v tomto prípade o to viac platí, že usporiadanie novej kúpeľne by malo poskytovať dostatok miesta na všetko potrebné, čo do kúpeľne  pre všetkých jej užívateľov patrí.

Riešením kompaktného rozmeru kúpeľne je  častokrát rozlúčenie sa s vaňou, ktorá, či chceme alebo nie, zaberá veľa miesta. Na rad prichádza sprchový kút. Viete si však poradiť s jeho osadením?

kut-3

Ako nainštalovať sprchovací kút

Potrebujete:  lepidlo, obkladačky, sprchovací kút s vaničkou, zubovú stierku, silikón

Pracovný postup:

  1. Na stenu naneste zubovou stierkou v rovnomernej vrstve lepidlo a nalepte obkladačky.
  2. Do rohu umiestnite sprchovaciu vaničku a pomocou vodováhy ju dajte do vodorovnej polohy.
  3. Podľa návodu zmontujte jednotlivé diely sprchovacieho kúta a osaďte ich do pripravených líšt.
  4. V miestach medzi obkladom, lištami a pri vaničke zatmeľte škáry sanitárnym silikónom.
  5. Na stenu namontujte sprchovú batériu a tyč na záves. Na záver vyskúšajte tesnosť spojov.
kut-4

Odborník radí: Iba sprchovací kút nestačí. Pri stavbe sprchovacieho kúta treba starostlivo vyberať aj vodovodné batérie či sprchové panely. Sprchové batérie sa okrem iného líšia aj typom prúdu vody. Môžete si užívať sprchu v podobe dažďa či silnejší prúd, ktorý poslúži aj ako masáž. Pred výberom sa preto vždy zamyslite, aký spôsob sprchovania uprednostňujete, aby ste si svoj nový sprchovací kút postavili k čo najväčšej spokojnosti.

Ako ušetriť na vode

1/ Nezabudnite na úsporné batérie

Úsporné batérie ušetria až 50 % vody. Termostatické batérie navyše umožňujú nastaviť si ideálnu teplotu, takže pri každom sprchovaní nemusíte dlho hľadať tú správnu teplotu a tým šetríte množstvo zbytočne vytekajúcej vody. Navyše vďaka jednoduchému ovládaniu môžete pri nanášaní gélu či šampónu vodu vypnúť, aby ste zbytočne neplytvali.

kut-5

2/ Perlátor
Aj taký malý pomocník za pár drobných vám môže spríjemniť pobyt v kúpeľni a ušetriť nemalé financie. Namontujete ho do vnútorného závitu batérie. Prechodom cez sústavu sitiek sa vytvára podtlak, do vody sa nasaje vzduch a prevzdušní ju. Prúd je potom oveľa jemnejší a pocitovo objemnejší. Perlátor zároveň usmerní prúd vody, takže neofŕkate všetko okolo seba. Navyše ušetrí asi 50 % vody, a tak za rok môžete ušetriť aj niekoľko desiatok eur na jedného člena domácnosti.

Zdroj: adam.sk, kupelne-kuchyne.sk

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať