Poslať na mail

Štrková príjazdová cesta vyzerá super. Každý si spomenie na staré viktoriánske sídla, pred ktorými boli takéto cesty, po ktorých sa na koči priviezol mladý gróf a zápletka romantického filmu bola na ceste. Štrková príjazdová cesta môže byť aj dobré riešenie pre tých, ktorí nechcú zámkovú dlažbu či asfaltové plochy, ale majú radi niečo prírodnejšie a rustikálnejšie. Avšak urobiť dobrú štrkovú príjazdovú cestu nie je tak úplne jednoduché. Ak nedodržíte tieto pravidlá, vaša štrková príjazdová cesta vám narobí riadne problémy. Pravdou je, že štrková príjazdová cesta je lacnejšou alternatívou k zámkovej dlažbe, pritom vydrží rovnako dlho – ak nie dlhšie. Samozrejme, údržba je náročnejšia, ale v zásade platí, že štrk je veľmi efektívny materiál.

Mäkké podložie a štrková príjazdová cesta

Neuvažujte nad tým, že začnete navážať a rozhadzovať štrk skôr, než dobre pripravíte podložie. Ak postavíte príjazdovú cestu na mäkkej pôde, ktorá dobre nasáva vodu, priam si pýtate o problém. Pripravte sa na to, že musíte odstrániť vrchnú vrstvu pôdy až k pevnému podložiu, aby mala vaša príjazdová cesta pevný a spoľahlivý základ.

 

Zlé odvodnenie štrkovej príjazdovej cesty

Ak je príjazdová cesta zle vyspádovaná a ostávajú na nej veľké mláky, nakoniec sa cesta zničí. Voda je totiž veľmi silný faktor erózie a ak sa na príjazdovej ceste “drží”, pri prejazdoch sa bude miešať spodný kal so štrkom a vznikne vám močiar. Ak sa tomu chcete vyhnúť, radšej inštalujte vrstvu geotextílie medzi spodným pevným podložím a spodnou štrkovou vrstvou.

Nezabudnite na bočné obruby

Ak štrkovú príjazdovú cestu nebude nič držať na svojom mieste, postupne sa vám štrk vytlačí do okolia a na ceste vám ostanú akurát tak vyjazdené koľaje. Takže podobne ako pri zámkovej dlažbe aj tu použite napríklad betónové obruby.

 

Keď štrk, tak správnej veľkosti a tvaru

Nezabúdajte na to, že spodné vrstvy sú hrubšie ako vrchné. Tiež nie je vhodné, ak použijete okruhliaky, lebo tie za do seba nedokážu “zaháknuť”. Štrk s ostrými hranami, keď sa dobre utlačí, bude pevný skoro ako betón. Okruhliaky sa však budú vždy pohybovať a príjazdová cesta nebude pevná.

Základové spodné vrstvy cesty musia byť dobre zhutnené

Vlastne každá vrstva musí byť poriadne zhutnená a utlačená predtým, než sa položí ďalšia. Tým zabezpečíte, že vrstvy budú pevne ležať na sebe a nebudú sa premiešavať. Samozrejme, o vodu ste sa už postarali v bode vyššie. Spodné vrstvy majú hrubší štrk, vrchné vrstvy jemnejší. Každú vrstvu treba zhutniť pomocou mechanického zhutňovača – tzv. žaby.

 

Ak svoju štrkovú príjazdovú cestu položíte správne, bude vám slúžiť tak dobre ako tá asfaltová či zámková dlažba. Len to bude stáť menej, čo každý staviteľ ocení, veď kým sa obydlie postaví, peniaze utekajú rýchlejšie ako voda z umývadla. Dodržte naše rady a ste na správnej ceste, ako si položiť svojpomocne štrkovú príjazdovú cestu k vášmu obydliu.

 

Zdroje: doityourself.com

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Zámková dlažba: váš domáci projekt
6 krokov, ako jednoducho zhotoviť záhradný chodník z betónu

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať