Poslať na mail

Prečítajte si 6 krokov, ako správne namiešať maltu, alebo betón.

 

Keď som bol malý, tak otec a dedo urobili na mňa dojem, že či je „dobrá“ malta. Jednoducho strčili do malty prst, ale nenápadne olízali druhý a ja som im bezmedzne veril, že správna konzistencia sa doslova koštuje. Našťastie som z toho vyrástol a nižšie si pozrite 6 krokov na správne namiešanie malty. Budeme miešať vo vedre s miešacím násadcom na vŕtačku. Avšak obdobne to platí aj pre miešačku.

 

miesenie-malty-2

 

Hotové suché zmesi:

Podľa toho, akú suchú zmes máte, pozrieme si návod, aké množstvo vody treba na zamiešanie správnej konzistencie. Dnes sa najčastejšie používa hotová suchá zmes (napríklad od Baumit, Hasit a pod., ale výrobcov je veľa). Nepridávate piesok, ani vápno. Rovno zalievate vodou na správnu hustotu, najčastejšie to je 6-7 litrov na 40 kg vrecko.

 

miesenie-malty-4

 

Klasická vápenná malta:

Klasická malta s vápnom sa mieša v pomere 3 lopaty piesku, 1 lopata vápna a ½ lopaty cementu. Pridaním cementu na ¾ lopaty urobíte maltu veľmi pevnú. Opäť zalievate vodou na správnu hustotu. Dávkovanie môžete prepočítať samozrejme aj na vedrá.

 

Celkovo malty sa delia na murovacie a omietacie. Správna malta na ručnú prácu by nemala stekať z lyžice a po jej prevrátení by mal celý obsah držať na nej. Toto je správna konzistencia. Obzvlášť pri omietaní, pokiaľ budete mať riedku zmes, nebude vám malta dobre držať na stene.

 

Betón:

Namiešanie betónu závisí najmä od veľkosti použitého kameniva. Najčastejšie sa používa piesok/kamenivo o frakcii 0/16, alebo 0/22 mm. Na jedno vedro cementu použite 4 vedrá štrku a ½ vedra vody. Ak potrebujete spraviť suchšiu zmes, napríklad na potery, alebo obrubníky použite na jedno vedro cementu 4½ vedra piesku frakcie 0/8 mm a ½ vedra vody. Pomery samozrejme sa dajú robiť aj na lopaty.

 

miesenie-malty-5

 

Pre murovanie a betónovanie platí zopár zásad:

  • nepracujeme v daždi, v silnom vetre a ani pri nižších teplotách ako 6°C
  • miesto, kde aplikujeme vždy navlhčíme vodou, alebo penetračným náterom
  • používame ochranné pracovné prostriedky na ochranu zraku a pokožky

 

Postup je vo všetkých prípadoch rovnaký:

1. Najprv pridajte trocha vody už z odmeraného množstva vody do miešačky, alebo vedra na miešanie. Ak to nespravíte, suchá zmes sa vám prilepí na steny miešačky, alebo spodok vedra. Takisto si namočte do vody miešací násadec, aby bol mokrý.

 

2. Do vedra vysypte obsah hotovej zmesi, alebo pomerne jednotlivé zložky u klasickej vápennej malty, alebo betónu (dávkovanie je spomenuté vyššie). Začnite premiešavať.

 
miesenie-malty-1

 

miesenie-malty-3

 

3. Pridajte vodu tak, že ¼ obsahu ešte nepoužijete. Každý materiál sa inak správa a je lepšie maltu, či betón zriediť, ako prácne v pomere dosypávať jednotlivé zložky, aby zmes mala vhodnú hustotu.
 
4. Premiešajte 3-5 minút.
 
5. V rámci iných príprav na murovanie, alebo betonáže počkajte kým malta/betón odstojí tak 5-10 minút. Znovu premiešajte a zmes je pripravená na aplikáciu.
 
6. Doba spracovateľnosti je 1-2 hodiny a dá sa ešte raz nadstaviť malým objemom vody a následným znovu premiešaním zmesi.
 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať