Ako sa zbaviť starého náteru na betónových plochách
Betónové plochy sú v dome všadeprítomné. V izbách ich prekryjete napríklad plávajúcou podlahou, no sú aj časti, ktoré ste kedysi natreli farbami na betón. Farby sú staré, odlupujú sa či sú ošúchané. Čo robiť? Na internete môžete nájsť viaceré návody. Prečítajte si zopár tipov, ako sa zbaviť starého náteru na betónových plochách. Takto to totiž robíme my 🙂
Starý náter je potrebné odstrániť
Ak chcete nanovo namaľovať betónové plochy, je nevyhnutné tieto plochy správne upraviť. Je jednoduché betón natrieť, nakoľko tento dobre absorbuje farbu. No očistiť betónovú plochu, to už je troška iná káva. No dá sa to. Najprv skúste konvenčné prostriedky. Použite saponát, vodu a kefu a poriadne podlaho vydrhnite. Na olejové škvrny použite prípravky na báze napríklad amoniaku. Pokiaľ bojujete s tvrdohlavými škvrnami, použite tiež drôtené kefy.
Čo tak čistiť tlakom vody?
Dobrý nápad je tiež použiť vysokotlakový čistič. Niekedy si ním pomôžete iba proti špine či plesni, niekedy pomôže aj proti náteru. Dnes máte na výber zo širokého spektra vysokotlakových čističov, ktoré si môžete požičať či kúpiť. Niektoré fungujú na elektrinu, iné sú poháňané spaľovacím motorom. Dajte však pozor, aby čistič dokázal vyvinúť dostatočný tlak vody.
Brúska vás dokáže zbaviť starého náteru na betónových plochách
Tu však opatrne. Ak s brúskou neviete zaobchádzať, môžete poškodiť betón. Tiež nezabudnite na vhodnú ochranu – od okuliarí cez rukavice až po správny odev. Práca s brúskou na betón chce grif, takže choďte na to opatrne. Nebrúste príliš dlho jednu časť, radšej väčšie plochy a postupne. Nechcete do betónu “vydrieť” dieru 🙂 Na trhu (či v požičovni) sú k dispozícii rôzne brúsky (ručné, jednokotúčové, planetové…), Poraďte sa s predajcom či v požičovni, ako vlastne chcete svoj betónový povrch upraviť.
Niekedy pomôže chémia
Betón je porézny materiál, takže odstrániť z neho starý náter môže byť veľký problém. Všetko závisí od toho, ako hlboko starý náter prenikol. Tu ťažko radiť, ktorý prípravok bude pre vás ten vhodný. Pravdou však je, že ak použijete niečo fakt agresívne, môžete betónovú plochu celú poškodiť, pretože chémia môže preniknúť do veľkej hĺbky. Tiež závisí, čo bolo použité na starý náter. V zásade platí, že s chémiou by mali zaobchádzať len odborníci. Ak sa do toho pustíte svojpomocne, nechajte si v odbornom obchode dobre poradiť.
Ako sa zbaviť starého náteru na betónových plochách: slovo na záver
Keď máte betónovú plochu očistenú, môžete sa rozhodnúť, čo na ňu nanesiete. Na trhu sú mnohé farby, ktorých výber závisí od toho, ako bude plocha využívaná (a zaťažovaná). Niektoré farby sú mechanicky a chemicky odolnejšie než iné a vydržia aj pojazd automobilom. Môžete sa rozhodnúť pre epoxidové farby či polyuretánové dvojzložkové farby. Všetko závisí od toho, čo chcete urobiť. Keď už však máte plochu očistenú, pred aplikáciou farby nezabudnite na zodpovedajúcu penetráciu. Veľa zábavy s vaším projektom (a nezoderte si ruky pri brúsení betónu :-)).
Zdroje: doityourself.com, http://www.efarby.sk,
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Starostlivosť a oprava poškodených betónových povrchov
Ako natrieť betónovú podlahu?