Vybudovanie malého oporného múrika z betónových svahových tvárnic predstavuje skvelé riešenie ako zabrániť erózii pôdy na svahovitom pozemku a zároveň jeho vytvorením získať atraktívny a funkčný priestor, napríklad pre výsadbu vegetácie.  Realizácia tohto projektu nie je najľahšia a vyžaduje si dostatok fyzickej sily, no pre šikovných domácich kutilov, najlepšie s aspoň jedným pomocníkom, by to nemal byť problém. V tomto článku si teda ukážeme ako postaviť oporný múrik len za jeden víkend.

 

Čo budete potrebovať:

Všetky pracovné nástroje aj stavebné materiály si vopred pripravte. Zabránite tak strate času a predídete stresu.

Pracovné nástroje

  • vytláčacia pištoľ
  • vodováha
  • gumové kladivo
  • kotúčová píla
  • hrable
  • rýľ
  • doska na zhutnenie
  • ochranné rukavice

 

Stavebné materiály

 

  • betónové svahové tvárnice
  • krycie platne
  • montážne lepidlo
  • štrk
  • netkaná textília
  • vytyčovacie koly
  • špagát
  • piesok

 

Betónové svahové tvárnice

 

Betónové svahové tvárnice sú skvelým materiálom pre výstavbu oporného múrika, keďže ponúkajú efektívne spevnenie svahu. Sú vyrobené z prefabrikovaného betónu pričom vzhľadom a štruktúrou pripomínajú skôr kameň. Tvárnice sú odolné, ľahko sa režú a na ich spájanie, pokiaľ ide o menší múrik, nepotrebujete maltu. Dostupné sú v rôznych prevedeniach, my však budeme pracovať so svahovými tvárnicami ako vidíte na obrázku.

 

oporny-murik-1

 

Postup výstavby oporného múriku

Krok 1 – vykopte a zarovnajte základy

 

Na začiatku si vytýčte miesto, kde bude múrik stáť pomocou kolíkov a špagátu. Vykopte základovú jamu tak hlbokú a širokú ako odporúča výrobca tvárnic. Do jamy vysypte asi 2,5 cm vrstvu piesku a pomocou hrablí ho rovnomerne rozneste a zarovnajte. Vyložte celú jamu fóliou pričom na oboch stranách musí o čosi prečnievať. Zabezpečte dostatok fólie pre pokrytie celej zadnej strany múrika (ako na obrázku). Pokiaľ musíte podklad vyskladať z viacerých kusov fólie, uistite sa že sa prekrývajú aspoň na 8-10 cm.

 

oporny-murik-3

 

Zvyšok jamy vysypte štrkom, zhutnite a vodováhou skontrolujte rovnomernosť vrstvy.

 

Krok 2 – pokládka prvej vrstvy tvárnic

 

Na pripravený podklad ukladáme prvú vrstvu tvárnic, ktorá by mala ešte jemne zasahovať do jamy. Niektorí výrobcovia odporúčajú prvý rad tvárnic položiť opačne, preto postupujte podľa odporúčaní konkrétneho výrobcu. Pomocou gumeného kladiva mierne zatlčte jednotlivé tvárnice, zarovnajte vrstvu a skontrolujte vodováhou.  Pokiaľ narazíte na väčšiu nerovnosť, problém riešte podsypaním tvárnice trochou piesku. Položte zostávajúce tvárnice jednu po druhej. Priebežne kontrolujte vodorovnú polohu tvárnic, ale aj ich zarovnanie spredu a zozadu. Pokiaľ je to nutné, zrežte okrajové tvárnice na požadovanú veľkosť využitím kotúčovej píly.

 

oporny-murik-4

 

Krok 3 – pokládka druhej vrstvy tvárnic

 

V prípade, že prvá vrstva je zakončená plnou tvárnicou, druhú vrstvu začnite s polovičnou. Ak ste prvú vrstvu začali s polovičnou tvárnicou, druhý začnite s celou. Kúsok po kúsku pokladajte druhú vrstvu tvárnic. Pravidelne vodováhou kontrolujte zarovnanie. Tvárnice dorovnávajte gumeným kladivom. Keď prídete na koniec oporného múriku, orežte poslednú tvárnicu, tak aby ste zachovali striedanie polovičných a celých tvárnic na oboch koncoch.

 

Krok 4 – pokládka ďalších vrstiev tvárnic

 

Postupne položte ďalšie vrstvy tvárnic, pričom postupujte rovnako ako v predchádzajúcom bode. Pokiaľ ide o nízky oporný múrik, skladajúci sa z len niekoľkých vrstiev spájanie pomocou montážneho lepidla nie je potrebné. Ak plánujete výstavbu vyššieho múrika okrem lepenia budete potrebovať aj zhotovenie pevnejších betónových základov.

 

oporny-murik-5

 

Krok 5 – pokládka krycích platní

 

Pri pokládke tvárnic zostanú na poslednej položenej vrstve trojuholníkové medzery. Na ich zakrytie a zjednotenie vrchnej časti oporného múriku použijeme krycie platne. V tomto prípad je už ale nutné použiť montážne lepidlo. To aplikujte na poslednú vrstvu tvárnic tak, ako vidíte na obrázku nižšie. Následne položte krycie platne jednu po druhej. Podľa potreby môžeme tiež po zatvrdnutí malty škáry medzi krycími platňami vyplniť škárovacou maltou. Po aplikácii malty nezabudnite, že kým je ešte vhlká, pretrieme škáry navlhčenou handričkou a maltu do nich dôkladne zatlačíme a očistíme okolie.

 

oporny-murik-6

 

Krok 6 – ukončenie

 

Okolie hotového oporného múrika zasypeme zeminou, ktorá nám zostala po vykopaní základovej jamy. Nopovú fóliu, ktorá presahuje zadnú časť múrika orežeme a zakryjeme zeminou. Následne môžete vysadiť rastlinstvo podľa vlastného želania.

oporny-murik-7

 

Gratulujeme váš oporný múrik je hotový!

 

Zdroj: gardenclub.homedepot.com

familyhandyman.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať