Poslať na mail

Betón a diela z neho vytvorené sú síce nenáročné na údržbu, ale napriek tomu raz za nejaký čas je potrebné ju urobiť. Pokiaľ však chcete, aby prvok z betónu vyzeral dobre aj po rokoch a zároveň nestrácal svoju funkčnosť..

 

beton-oprava-7

 

Ekonomická náročnosť: ★★

 

Realizačná náročnosť: ★★

 

Aké náradie k tomu treba?

  • Hrubšia kefa, alebo zmeták, prípadne vysávač
  • Maliarsky valček
  • Vedrá
  • Kladivo a majzlík
  • Špachtla

 

Potrebný materiál:

  • Čistiaci prostriedok na betón na báze kyseliny (napríklad od Murexin)
  • Akrylové lepidlo (bond)
  • Uzatvárač pórov na báze akrylu, alebo silikónu
  • Flexibilná cementová malta
  • Akrylový, cementový, alebo silikónový tmel
  • Voda na omývanie
  • Ochranné pracovné prostriedky

 

Betón je v dnešnej dobe modernej architektúry vysoko cenený materiál, nielen na základe jeho funkčnosti, ale už aj na základe jeho vzhľadu. Mnoho známych aj neznámych architektov začalo „priznávať“ jeho vzhľad, ako nedeliteľnú súčasť dizajnu a architektúry. O to viac je dôležité, aby sa vzhľad takýchto plôch udržoval pekný a bez zbytočných konštrukčných chýb. Za týmto účelom bolo vyvinutých mnoho ošetrovacích prípravkov, ktoré betón ošetrujú a chránia.

 

Potrebný čas:

Čas potrebný na starostlivosť a opravy sa veľmi líši a môže trvať od pár hodín až po niekoľko dní. Najmä v závislosti od rozsahu poškodenia betónovej plochy.

 

Príprava:

Pred aplikáciou ochranných vrstiev na akúkoľvek betónovú plochu, platia v zásade 3 hlavné pravidlá:

 

  • plocha musí byť čistá od prachu a od všetkých uvoľnených častí betónu (napríklad z prasklín)
  • musí byť ošetrená od mastnoty a olejov
  • musí byť úplne suchá. Preto aplikácia ochranných vrstiev a opravy sa konajú zásadne v teplých a suchých obdobiach roka.

 

Hovorí sa, že vlhkosť je hlavný nepriateľ betónu. Samotná vlhkosť mu ešte nevadí, pretože betón je veľmi nasiakavý a má doslova rád vodu. Avšak problém je, ak sa táto voda neodparí a začne napríklad zamŕzať. Potom sa začne kompaktnosť betónu narúšať a skôr, či neskôr začnú vznikať rôzne trhliny. Do tých sa potom začne chytať mach a rastliny, ktoré tento proces ďalej podporujú.

 

Avšak pomocou správnych ošetrujúcich prípravkov môžete relatívne dobre a účinne chrániť vaše betónové plochy pred zbytočným nasiakaním. Tieto nátery sa robia jednoducho pomocou väčšieho maliarskeho valčeka a v podstate plochu natriete. To či, náter je potrebné znovu po rokoch urobiť, môžete zistiť malým testom. Vyčrpkajte vodu na povrch suchého betónu. Ak voda takmer okamžite vsiakne, je čas na novú vrstvu náteru. Na dobre ošetrenom povrchu voda zostane stáť, ako na mastnej panvici.

 

Iné problémy vznikajú v podobe trhlín (preto každá betónová plocha musí mať spravenú pravidelnú dilatáciu (cca každých 6 m plochy), ale i tak sa môže stať, že praskne práve inde. Ďalej to môžu byť rôzne defekty a diery po vypadnutých kamienkoch z betónu, alebo obnažené kusy oceľovej výstuže, ktoré korodujú. Ak sú takéto defekty takmer po celej ploche, je dobré zvážiť aplikáciu úplne novej vrstvy betónu (na starú), avšak keď to nejde ( napríklad kvôli výške dverí), tak kompletnú demoláciu starej a vybudovanie novej plochy.

 

Postup:

Krok 1 – Čistenie

S tvrdým zmetákom odstráňte mechanické nečistoty a prach. Na škvrny musíte použiť prípravky, ktoré ich odstránia. Najčastejšie sa to robí kyslým roztokom, ktorý čiastočne naruší aj jemnú hornú vrstvu betónu a tým odstránite vlastne aj poškodenie na povrchu. S takýmto zmetákom poriadne prejdite celú poškodenú plochu. Dbajte na riedenie podľa pokynov výrobcu. Rozhodne musíte použiť gumené rukavice a okuliare. Po dobe účinku oplachujete s výdatným množstvom vody, aby ste roztok kyseliny neutralizovali.

 

beton-oprava-7

 

Krok 2 – Aplikácia vrstvy na uzavretie pórov

Je veľa výrobcov a viac možností. Najčastejšie sú tzv. sealanty na báze akrylu, alebo nežltnúceho silikónu. Treba si vybrať na základe rady od predajcu.  Pomocou valčeka takto ošetríte plochu betónu. Necháte sušiť 48 hodín.  Betón pred aplikáciou musí byť dokonale suchý.

 

beton-oprava-1

 

Oprava dier po vypadnutých kameňoch

Dieru mierne zväčšite, napríklad majzlíkom a odstráňte všetok prach a pevné častice. Potom pomocou akrylového lepidla natrite celú plochu diery. Nechajte vyschnúť. Potom si zamiešajte trochu cementu s vodou a touto hmotou vyplňte celú dieru. Pomocou malej špachtličky zarovnajte cement s okrajom diery.

 

beton-oprava-2

 

beton-oprava-3

 

beton-oprava-4

 

Oprava trhlín a prechodov

Problém prasklín je v tom, že betón stále „pracuje“ (preto vznikli) a teda, keď by ste miesto vyplnili betónom, alebo cementom, ktoré nie sú dosť flexibilné, došlo by znovu k vytvorenie novej trhliny. A samozrejme na tom mieste, kde sa to už raz stalo.

 

Ak sú trhliny hrubšie: Najprv si celý priestor ošetrite, presne ako pri ošetrovaní dier. Aplikujte akrylový bond a nechajte vyschnúť. Potom do stredu dajte rovnobežne kartón papiera a vyplňte všetko ostatné cementom. Po zaschnutí vyberte kartón von a túto špáru vyplňte vysoko flexibilným tmelom na báze cementu, akrylu, alebo silikónu. Hotovo. Betón môže ďalej „pracovať“ a nevytvorí vám trhlinu. Ak sú trhliny menšie, pokračujte priamo s vypĺňaním tmelu priamo do trhliny.

 

beton-oprava-6

 

beton-oprava-5

 

Zdroj: diyadvice.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať