Urobte si sami betónovú kuchynskú dosku
Ak vás omrzela fádnosť vašej kuchynskej dosky a nechcete už použiť tú drevo-trieskovú, ktorá je síce v stovkách vzoroch, ale často ani jeden nie je pekný. Alebo vám prekáža menšia odolnosť voči vode, kde hlavne v spojoch dochádza k napučaniu okrajov dosky, je možno toto riešenie vhodné pre vás.
Ekonomická náročnosť: ★★
Realizačná náročnosť: ★★★★★
Dĺžka menšieho projektu: 2-4 dni pre plochu 60 cm x 190 cm
Čo k tomu treba?
- Ručná, alebo okružná a vypichovacia píla
- Uťahovačka, alebo vŕtačka
- Okružná a vibračná brúska, viacero brúsnych papierov
- Meter a uholník
- Murárske náradie
- Drevotrieskové panely z epoxydovou, alebo melamínovou povrchovou úpravou
- Silnejšie drevené hranoly na výstuž formy
- Oceľová výstuž do tela dosky
- Silikón a flexibilné lepidlo v tube
- 25 kg vrecká bieleho, alebo šedého cementu a kamenivo
- Pigmentová farba
- Roztok kyseliny chlorovodíkovej
- Vyplňovacia emulzia do pórov vrchnej vrstvy dosky
- Štetec a špongia
- Ochranné gumené rukavice, okuliare a respirátor
Výhodou betónového materiálu je oproti umakartom v tom, že je veľmi odolný voči teplu a celkovo voči tepelným zmenám, prieniku vody, chemikáliam a voči fyzickému namáhaniu. Má dokoncia vyššiu odolnosť aj oproti doskám z prírodného kameňa, najmä čo sa týky chemikálií. No jeho bezspornou výhodou je jeho nízka cena a zaujimavý vzhľad. A pokiaľ ste už skúsenejší „urob si sám“ majster, mali by ste takýto projekt hravo zvládnuť. Možno sa na základe tejto skúsenosti osmelíte a vytvoríte aj ďalšie prvky z betónu, ako napríklad umývadlo, stenu a podlahu v sprchovom kúte, či reprezentatívnu pohľadovú stenu vo vašom dome, či byte.
Vzhľad a farebnosť betónu
Ešte pred tým, než začneme s realizáciou je vhodné spomenúť jednu vec. Od čias socializmu si mnohí totiž predstavujú betón, len ako šedivý a nevzhľadný materiál, avšak nie je to pravda. Betón sa dá nádherne vyhladiť a vyleštiť do veľmi krásneho vzhľadu a momentálne je veľmi obľúbený v súčasnej architektúre. Pomocou prísad sa dá pigmentovať do rôznych odtieňov a dokonca na Slovensku sa vyrába aj biely cement, z ktorého môžete spraviť naozaj akúkoľvek farbu vášho diela vrátane bielej farby. Je síce drahší, ako klasický šedý cement, ale pri takomto malom projekte rozhodne nezaťaží vašu peňaženku.
Projekt
Kedže je to náročnejší projekt, je dôležité mať všetko dobre premerané a premyslené, ako bude doska upevnená, kade pôjdu káble a iné prestupy, otvor pre batériu a varnú dosku, ako budú vyzerať rohy a nadpojenie na ďalšie časti nábytku, atď. Rozhodne sa neponáhľajte a všetko si dôkladne premyslite a hlavne nakreslite. Dôležité su miesta nadpojenia dosky na zvyšné časti zariadenia, ako napríklad protiľahlá stena, či skrinka. Tí, ktorí majú radi počítače, môžete použiť veľmi jednoduchý a intuitívny program Sketchup. V našom prípade zhotovíme jednoduchú dosku o rozmere 60 x 190 cm s otvorom pre varnú dosku.
Krok 1 – príprava formy
Na prípravu formy musíte použiť materiál s čo najhladkejším povrchom. Môžete použiť napríklad staršie drevotriesky s povrchovým laminátom, alebo s melamínom. Najprv si pripravte stôl, alebo stojany, na ktorých budete pracovať. Vzhľadom na veľkosť dosky tak budete potrebovať väčší priestor a pokiaľ nemáte dieľňu, alebo garáž, budete si musieť urobiť takýto priestor z izby, alebo zo vstupnej haly. Netreba pritom hovoriť, že všetko treba prikryť fóliami a kartónom, ako pri maľovaní. Rezanie takýchto dosiek je totiž veľmi prašné.
Na stojany, či pracovný stôl si položíte hlavnú dosku o hrúbke minimálne 2,5 cm s hladkou plochou smerom hore. Narežte si ju presne podľa vášho plánu a najlepšie na to bude okružná píla s odsávaním prachu. Dá sa to však zvládnuť aj ručne. Ďalej si narežte obvodové bočnice o výške cca 7-8 cm. Upevnite ich vrutmi do bočnej hrany podkladovej dosky. Vruty osádzajte každých 15 cm. Je veľmi žiadúce, aby ste si najprv miesta pre vruty predvŕtali tenkým vrtákom, pretože inak v tak tenkom materiáli vám vrut bude dosku štiepiť a tým poškodí povrch formy. Teraz si ešte raz premerajte vnútorný rozmer a pravouhlosť, pretože to bude vonkajší rozmer vašej novej pracovnej dosky.
Krok 2 – vyrezanie otvorov
Keď je vonkajší obvod pripravený, vymerajte si vo vnútornej ploche pracovné otvory a prestupy. Miesto si presne označte ceruzou a vyrežte. Najlepšie sa vám to bude robiť s vypichovacou pílou. Otvor vyrežete tak, že hocikde do priestoru určeného na vyrezanie, ale trochu ďalej od čiary, vyvŕtate dieru a potom podľa čiary vypílite otvor. Pri vypilovávaní otvoru si zvyšok dosky pridŕžajte do posledného momentu výrezu, inak vám svojou váhou môže odštiepiť kus z formy. Potom rovnakým spôsobom, ako v kroku 1 privrutujte vnútorné bočnice formy o rovnakej výške, ako tie vonkajšie.
Celý priestor formy dobre povysávajte a jemne vlhkou handričkou odstránte všetok prach. Vytrite do sucha. Následne do všetkých rožných spojov podkladovej dosky a bočníc môžete naniesť tenkú vrstvu silikónu a rovnomerne rozotrite prstom. Takto vytvoríte aj zaoblenie vonkajšej hrany dosky a zamedzíte tým vytekaniu cementového mlieka z formy, po naplnení betónom. Avšak pozor! Kedže táto hrana bude tá vonkajšia a ak chcete zachovať ostrú hranu, silikón radšej naneste od spodu formy. Pokračujeme 24 h po aplikácii silikónu.
Krok 3 – oporný rám a príprava výstuže
Akonáhle máte formu hotovú, je dobré spraviť vonkajší oporný rám na všetkých bočniciach. Betón je totiž ťažký materiál a môže vážiť až 100 kg na 1 m2 plochy. Drevené dosky o hrúbke 5 cm si narežte podľa šírky formy a spojte ich vzájomne vrutmi jednu o druhú. Pri väčších dĺžkach je potrebné, aby ste vrchné obvodové časti dosiek spojili napríklad s latou. Tým dosiahnete to, že betón vám nebude rozpínať vystužovací rám.
Pripravte si materiál na výstuž. Môžete použiť tenšie výstužové oceľové prúty (6mm), alebo tzv. kari rohož, alebo pozinkovanú drátenú mriežku. Narežte si potrebné rozmery výstuže tak, aby bola všade od rohov vzdialená cca 2-3 cm. Výstuž vyberte, pretože nemôže ležať na úplnom spodku formy, inak by ju mohlo byť vidieť. Výstuž sa položí po nanesení prvej 2-3 cm vrstvy betónu. Ak sa výstuž bude skladať z viacerých dielov, po položení ju bude dobré zviazať na pár miestach tenkým drôtom.
Krok 4 – miešanie a nalievanie betónu
Najlepšie je zakúpiť kvalitný cement v 25 kg vreciach pevnostnej triedy buď CEM II/B 32,5R, alebo CEM I 42,5R. Biely balený cement vyrába a ponúka jedine spoločnosť CRH Slovensko. Je však ideálny na dosiahnutie požadovanej farebnosti betónu.
Objem betónu zamiešame naraz, aby nevznikli farebnostné rozdiely pri rôznych várkach. Pridáme pigment vo forme prášku, alebo hustej tekutiny. Rešpektujte však doporučenia výrobcu pigmentu. Dôkladne premiešame, aby zmes betónu a farby bola homogénna. Betón miešame v pomere 1 vedro cementu / 4 vedrá kameniva (frakcie O/16 mm, alebo 0/22 mm) a ½ vedra vody. Betón miešame 5-10 minút najmä kvôli pigmentu. Pripravený betón by mal vyzerať mastne. Pomocou murárskej naberačky naberajte betón a vkladajte do formy. Pozor forma, musí ležať na pevnom a rovnom podklade! Rovnomerne naneste zhruba polovicu (2,5 cm) z celkovej vrstvy. Dôkladne odvzdušnite jemným poklepávaním kladiva do krajov formy. Ideálne by bolo, keby ste mohli plochu dostatočne zavibrovať, aby sa všetkok vzduch uvoľnil z hmoty von. Môžete použiť aj vibračnú brúsku bez brúsneho papiera, ktorú jednoduch priložíte na hrany a plochy formy.
Po nanesení prvej vrstvy položte vopred pripravenú výstuž. Dbajte o zachovanie odstupu 2-3 cm od okraja formy. Výstuž posilní betónovú dosku pred prípadnými prasklinami počas tuhnutia až do konečnej tvrdosti. Pokračujte v dávkovaní betónu až po okrajovú vrstvu formy. Murárskou hladičkou poklepávajte betón čo najčastejšie, aby ste rozmiestnili betón všade. Zopakujte proces s vibračnou brúskou, alebo iným vibračným zariadením. Po zavibrovaní plochu ešte dôkladne uhlaďte, prípadne stiahnite povrchovú vodu preč. Nechajte tuhnúť zhruba 20 minút a prikryte celú plochu igelitom. Je to preto, aby vám betón príliš nevysychal a nepraskol. Igelitová fólia je proti tomu veľmi dobrá prevencia. Betón vytuhne zhruba za dva dni, avšak konečnú pevnosť dosiahne po 28 dňoch zrenia. Odformovať môžete zhruba po 4-5 dňoch.
Krok 5 – odformovanie
Odstráňte najprv vonkajší posilňovací rám a potom aj bočnice celej formy. Postupujte opatrne odskrutkovaním spojov po častiach. Jemným poklepávaním bočníc kladivom ich uvoľníte. Pozor na hrubú silu a nepresné mierenie kladiva. Požiadajte o pomoc jednu až dve osoby na otočenie betónovej dosky aj s podkladovou vrstvou formy vrchnou stranou hore a umiestnite ju na pracovný stôl. Následne odoberte formu. Pozor! Doska bude ťažká.
Krok 6 – dokončenie dosky
Po odstránení dosky budete vidieť na povrchu malé nedokonalosti. Použite rotačnú brúsku a začnite brúsiť povrch brúsnym papierom o hrúbke 100. Používajte ochranné okuliare a respirátor. Obrúste celú plochu a najmä hrany do požadovaného tvaru. Na druhé brúsenie použite papier s jemnosťou 200-250. Rukou prechádzajte po ploche, budete presne cítiť nerovnosti, ktoré treba ešte dobrúsiť. Toto brúsenie sa dá robiť aj za mokra, kde budete pravidelne dosku zalievať vodou. Tento postup je však vhodný iba v exteriéri, avšak použitím jemných vodných brúsnych papierov dosiahnete ešte väčšiu jemnosť povrchu. Povrch na záver povysávajte a dokonale vytrite všetok prach.
Posledná úprava je leptanie povrchu. Môžete použiť buď profesionálny výrobok, alebo si pripraviť roztok kyseliny chlorovodíkovej a to v pomere na 1 L vody 8 ml HCl. Pozor! Kyselinu lejete do vody. Nikdy nie naopak. Kyselina sa dá kúpiť v drogérii aj pod názvom kyselina soľná. Použite hrubé gumené rukavice a ochranu tváre a zraku. Pracujte v dobre vetranom priestore. Špongiu namočte do vopred pripraveného roztoku kyseliny a naneste na celú plochu dosky. Po niekoľkých minútach dosku opláchnite vodou a nechajte dobre vyschnúť.
Po leptaní zostáva posledný krok úprav a to je uzavretie pórov dosky. Používajú sa na to buď špeciálne vosky, alebo emulzné laky na báze polymérov. Takisto táto vrstva ešte môže ovplyvniť celkovú farebnosť a to tým, že povrch bude úplne matný, polomatný, alebo lesklý. Je viacero výrobcov tejto povrchovej úpravy a nájdete ich na internete. Postupujte podľa návodu výrobcu laku, ale v zásade rozotierajte výplňový lak špongiou, alebo širokým štetcom najprv v jednom smere a potom v ďalšom kolmo na predošlý smer. Nechajte lak vyschnúť a natrite druhú, prípadne tretiu vrstvu, alebo pokiaľ nevidíte, že betón už neabsorbuje emulziu do seba. Nechajte vyschnúť a gratulujeme, máte to hotové…
Krok 7 – osadenie betónovej pracovnej dosky
Dosku je najvhodnejšie nalepiť buď silikónovým, alebo iným flexibilnejším lepidlom. Na vrchné hrany skriniek a po celom obvode osadenia naneste hrubšiu vrstvu lepidla, najlepšie s pištolou z kartuše. Potom za pomoci dvoch až troch osôb presne položte dosku do požadovanej polohy. Ľahko pritlačte, alebo priklepnite gumeným kladivom po celom obvode. Z viditeľných častí odstráňte prebytočné lepidlo, ktoré doska vytlačila a utrite miesto handričkou.
Zdroj: diynetwork.com
Mohlo by vás zaujímať: