Koľko stojí nízkoenergetický dom?
Dnešné ceny energií a ich pomerne vysoká spotreba pri prevádzke domu, presviedča čoraz viac ľudí, v snahe čo najviac ušetriť, ku stavbe nízkoenergetického domu. Znižovanie energetickej náročnosti rodinných domov smeruje k nárastu vyžívania stavebných konštrukcií s nízkym stupňom prievzdušnosti. Čoraz populárnejším sa stáva tiež použitie materiálov a technológií, ktoré dokážu zásadným spôsobom znížiť energetickú náročnosť bývania. Týmto spôsobom je možne dosiahnuť maximálne pohodlie aj pri minimálnej spotrebe energií.
Nízkoenergetický dom má v porovnaní s bežnou stavbou podstatne menšiu spotrebu. V priemere ide až o 75 % rozdiel. Predstavuje konštrukciu vytvorenú s využitím materiálov s výnimočne dobrými izolačnými vlastnosťami. Tie sú špeciálne navrhnuté tak, aby boli prirodzene ohrievané z pasívnych zdrojov, ako je napríklad slnečná energia alebo priamo obyvateľmi domu. Pokiaľ chcete získať kvalitnú tepelnú izoláciu pre vaše bývanie, eliminovať tak tepelné straty povrchov a zabezpečiť tiež nízky prenos vlhkosti, použité stavebné materiály a systémy musia spĺňať rad kritérií. Tie sa týkajú predovšetkým vzduchotesnosti, tepelných a vlhkostných vlastností.
Aká je ale cena takéhoto domu?
Ako každá stavba aj nízkoenergetický dom sa dá postaviť lacnejšie aj drahšie. Všetko závisí na rôznych faktoroch týkajúcich sa stavby a prevádzky domu, ako napríklad jeho veľkosti, použitých materiálov, kvality prevedenia a ďalších požiadaviek majiteľa. Pokiaľ porovnáme len hrubú stavbu klasického domu a domu v nízkoenergetickom štandarde ich cena je v zásade rovnaká. Konečnú cenu však zvyšuje inštalácia zariadení, ktoré sú pre správne fungovanie nízkoenergetického domu absolútne nevyhnutné. Dôraz sa tiež kladie na lepšiu izoláciu, kvalitnejšie zasklenie a ďalšie technické zariadenia. Náklady sú teda oproti klasickému domu spravidla vyššie o 10 až 15 % pričom návratnosť počiatočných investícií je približne 8 až 12 rokov, v závislosti od konkrétneho projektu domu. Poďme sa ale pozrieť na ceny a vlastnosti systémov, ktoré sú podstatné pre dobré fungovanie nízkoenergetického domu.
Okná a dvere určené pre nízkoenergetické domy
Na dosiahnutie príjemnej celoročnej teploty v nízkoenergetickom dome sa využíva predovšetkým prirodzené teplo zo slnka, ktoré preniká cez zasklené plochy. Vďaka správnym riešeniam možno udržať v lete aj v zime správne teploty v miestnostiach a minimalizovať tak náklady na vykurovanie resp. chladenie a tiež emisie CO2. Kvalita a tesniace vlastnosti okien sú teda jedným z rozhodujúcich faktorov, ktoré zásadným spôsobom ovplyvňujú klímu v miestnosti (veľmi podobné podmienky, čo sa týka tesnenia, musia v nízkoenergetickom dome spĺňať aj dvere). Okenné systémy, ktoré prispievajú k dosiahnutiu štandardu nízkoenergetického domu, resp. pasívneho domu, disponujú kvalitným izolačným zasklením vďaka čomu si všetky okolité plochy udržujú rovnakú povrchovú teplotu a eliminujú sa tepelné straty. Priemerná cena takýchto kvalitných okien aj s montážou sa pohybuje na úrovni od 400 a viac eur za m2.
Vetranie s rekuperáciou
V minulosti výmena vzduchu v rámci domácnosti prebiehala klasickým vetraním pomocou otvorenia okien. V energeticky úsporných domoch to vzhľadom na tesniace požiadavky na okná a dvere, ktoré sú často neotvárateľné v snahe dosiahnuť úsporu energie, zabezpečuje riadené vetranie s rekuperáciou. Vďaka nej sa až 70 % tepelnej energie odsávaného vzduchu zachytí a cez rekuperačnú jednotku sa teplom ohrieva čerstvý vzduch privádzaný z exteriéru. Dom sa takýmto spôsobom dostatočne vyvetrá, no na druhej strane veľká časť naakumulovaného tepla sa udrží v dome. Rekuperácia tak šetrí náklady na vykurovanie domu najmä počas zimy. Kompletná montáž rekuperačnej jednotky spolu so vzduchotechnickými rozvodmi vás môže stáť približne 3000 a viac eur. Cena však závisí predovšetkým od veľkosti domu aj technických parametrov rekuperačnej jednotky.
Solárne systémy
Solárne systémy poskytujú obnoviteľný zdroj energie. Inštalácia panelov predstavuje veľkú investíciu do budúcnosti, a preto treba dbať na ich kvalitu. Nenechajte sa zlákať nízkou cenou pokiaľ solárne panely nedosahujú všetky kritériá a Európske normy. Len ich dodržaním môžete získať finančnú dotáciu a tiež zabezpečiť ich dlhoročné správne fungovanie. Pri kúpe panelov sa obráťte na dôveryhodného dodávateľa. Parametre, ktoré by mali panely spĺňať súvisia najmä s konkrétnym projektom domu, počtom osôb obývajúcich dom a tiež funkciou, ktorú majú spĺňať (ohrev vody, podpora vykurovania a ďalšie), preto nie je ľahké vyčísliť ich cenu. V priemere sa však zaplatíte, pokiaľ ide len o ohrev vody pre 2-3 člennú rodinu, okolo 3000 eur.
Úsporu však môžete dosiahnuť aj inými cestami. Kľúčový je aj výber energeticky úsporných spotrebičov. Pri ich výbere prihliadajte na označenie energetickej triedy, nezabúdajte však ani na zohľadnenie nových technológií a funkcií, ktorými daný výrobok disponuje. Aj tie môžu totiž pomôcť ušetriť. Ďalšie tipy ako sa priblížiť štandardu nízkoenergetického domu nájdete tu.
Mohlo by vás zaujímať: