6 krokov, ako jednoducho zhotoviť záhradný chodník z betónu
Tento postup je veľmi jednoduchý a pomôže vám pohybovať sa v záhrade bez zablatenia a udržať väčšiu čistotu v záhrade a to najmä po daždivých dňoch. Je to však aj tip, ako riešiť prístupové cestičky k domu, ku garáži, či záhradnému sedeniu.
Ekonomická náročnosť: ★★
Realizačná náročnosť: ★★
Nástroje a materiály
Dve kladivá
Zhutňovací valec
Dlhšia vodováha
Dlhšia šnúra na kolíkoch
Murovacie hladidlo
Rýľ a lopata
Dosky na debnenie
Drevené kolíky na fixovanie
Betón (cement a kamenivo)
Lámané kamenivo
Klince
Plastová PE fólia
1. Odkopte vrchnú vrstvu zeminy
Zapichnite si dva kolíky a natiahnite medzi ne šnúrku. Riadne ju napnite, aby o nič nezavadila. Šnúra vám pomôže udržať v krásnej rovine váš chodník. Začnite s výkopom pomocou rýľu tak, že kolmo krájate hranu budúceho chodníka – presne podľa šnúry. Vykopte základ do hĺbky aspoň 20 cm. Započítajte do výkopu aj potrebnú vrstvu podkladového kameniva, aby ste chodník mali v požadovanej úrovni k okolitému terénu.
2. Postavte debnenie
Zatlčte si drevené kolíky do zeminy, ktoré jednak budú držať dosku debnenia a zároveň budú určovať požadovanú finálnu výšku diela (chodníka) a jeho sklon (napríklad ak chodník bude kopírovať sklon svahu). Debniacu dosku priklincujte ku kolíkom tak, že od strany kolíka použijete väčšie kladivo, ktoré pritláčaním z druhej strany funguje ako kontra. Debnenie si radšej dva krát skontrolujte, aby vám ju masa betónu nevytlačila do nežiadaných tvarov.
3. Vložte podkladovú vrstvu
Vysypte priestor pre betonáž min. 10 cm vrstvou podkladového drveného kameniva. Jeho úlohou je odolávať tzv. sadaniu diela do zeme a zároveň vzájomne previaže betónový podklad. Kamenivo zhutnite buď ručným valcom, alebo vibračnou žabou (dá sa požičať z požičovne náradia), alebo ak sa jedná o malé plochy, môžete použiť kus hrubšieho hranolu, alebo trubky a tak manuálne zhutniť podklad. To vám ale povieme, je to makačka! Je tu ešte možnosť, pokiaľ chcete, aby bol chodník pevný, môžete na takto pripravené podložie položiť výstužové oceľové rohože.
4. Pripravte betón a vlejte ho do formy
Hrúbka platne by mala byť cca 10cm. Pokiaľ je spotreba betónu do 1 m3, stačí vám na postupné zamiešanie fúrik. Ak je to viac, ako kubík betónu, požičajte si miešačku. Oceníte to. Pokiaľ robíte ešte väčšie plochy, zvážte nákup hotového betónu napríklad zo siete betonární po celom Slovensku. Zamiešajte cement s kamenivom a vodou v presnom pomere 1:4:1/2, alebo si pozrite toto video, ako sa to robí. Betón vlievajte fúrikom, alebo ak sa dá priamo z miešačky. Použite lopatu na rovnomernú distribúciu a dlhšou latou zhutňujte betón, aby naozaj zatiekol všade a nevznikali tak dutiny v telese konštrukcie. Za pomoci priateľa stiahnite postupným posúvaním laty betón na úroveň debnenia. Na záver plochu vyhľaďte hladidlom.
5. Dilatácie
Pokiaľ plocha záhradného chodníka je dlhšia ako 6 m, môže vám betón začať praskať. Preto máte v zásade dve možnosti, buď to spravíte hneď a to tak, že použijete 3-5 mm preglejku a vložíte ju cca každých 5-6 m priečne do betónu. Je dobré keď ju trošku natriete mastným krémom a necháte trčať 5 cm nad betónom, aby sa po vytuhnutí dala ľahko vytiahnuť. Druhá možnosť je že po vytvrdnutí a odformovaní, zarežete dilatáciu diamantovým kotúčom (podľa nás komplikovanejšie riešenie). Pre spevnenie betónu môžete použiť 1/2kg PP vlákien na 1 m3 betónu, ktoré funguje ako mikro-armovanie.
6. Zakrytie čerstvého betónu
Je to nutnosť, pretože betón počas tvrdnutia extrémne hydratuje a rýchly únik vlhkosti môže spôsobiť trhliny aj mimo miesta, kde ste spravili dilatáciu. Fólia chráni betón aj pred vplyvom extrémneho počasia. Debnenie môžete odstrániť už po 2 dňoch, avšak finálne bude záhradný chodník pevný zhruba po 14-28 dňoch podľa teploty a počasia.
Niektoré fotky použité z diynetwork
Mohlo by vás zaujímať: