Čiernobiele bývanie
Staré veci nepatria vždy do smetí. V niektorých prípadoch stačí zapojiť kúsok odvahy, nebáť sa experimentovať a dať veciam druhú šancu na život. Pozrite sa ako dopadla rekonštrukcia 126 ročného domu v centre Montrealu.
História budovy
Úlohou kanadského architektonického štúdia bolo od základov zrenovovať budovu postavenú už v roku 1890, ktorá pôvodne slúžila ako ubytovanie pre mužov starajúcich sa o kone a koče bohatých obyvateľov mesta.
V polovici 20. storočia bolo vonkajšie drevené fasádne obloženie prekryté kovovým, aby sa znížila možnosť vzniku požiaru. V priebehu rokov sa stav budovy značne zhoršoval.
Prístup k premene
Napriek veľkej miere poškodenia a jeho narušenej štruktúre, majitelia zvolili architektonický prístup, ktorý je výrazný, vysoko kvalitný, no zároveň rešpektuje historickú hodnotu 126 rokov starej budovy.
Fasáda
Podľa nariadení mesta bolo nevyhnutné fasádu zrekonštruovať tak, aby boli zachované pôvodné architektonické prvky, vrátane dreveného obloženia, drevených ríms a borovicových okenných rámov. Z pôvodnej fasády bolo odstránené kovové obloženie a naopak drevené komponenty boli obnovené. Architekti sa aj napriek pomerne striktným nariadeniam nebáli experimentovať aspoň v rámci možností, ktoré zákon povoľoval a ako farbu fasády zvolili dramatickú čiernu. Taktiež na oknách boli použité sieťky proti hmyzu v rôznych odtieňoch čiernej, čo vzhľad fasády ešte o niečo viac zvýraznilo a zároveň získala modernejší nádych.
Tento prístup uspokojil požiadavky oboch strán – mesta, ktoré žiadalo zachovanie jednotného výrazu celej štvrti, ale aj odvážny vkus majiteľov.
Interiér
Interiér domu s rozlohou 77 m2 zostal otvorený. Absencia fyzických hraníc medzi priestormi nielenže opticky zväčšuje obytný priestor, ale reaguje aj na dynamický životný štýl jeho obyvateľov.
Na rozdiel od tmavého exteriéru, v interiéri prevláda žiarivá biela, ktorú dopĺňa drevo a odtiene čiernej. Zariadenie je minimalistické no funkčné a atraktívne.
Obytný priestor na prízemí je flexibilný a výrazne prepojený s exteriérom. Jedná celá stena v obývacej izbe tvorí prechod na drevenú terasu. Majitelia si toto riešenie skutočne užívajú a to dokonca aj v zimných mesiacoch, kedy výrazne pomáha teplo z krbu.
Do celého interiéru boli zakomponované pevné aj nastaviteľné svietidlá, ktoré môžu byť nastavené presne podľa aktuálnych potrieb majiteľov.
Dizajnérsky tím v dome využil jednoduché moderné zariadenie, ktoré korešponduje s použitou farebnou schémou.
Zdroj: dezeen.com, openform.ca
Mohlo by vás zaujímať: