Poslať na mail

Strechám často nevenujeme dostatočnú pozornosť, teda až dovtedy kým nenastanú problémy. A to je chyba! Aj strecha si vyžaduje pravidelnú kontrolu a údržbu, vďaka čomu dokážeme včas zabrániť jej poškodeniam. Jeden z častých problémov, s ktorým sa majitelia domov stretávajú je vytváranie vrstvy machu, lišajníkov alebo rias. Ako sa ich zbaviť?

 

mach-strecha-1

 

Machy, lišajníky a riasy môžu po rokoch zanedbávania údržby na streche vytvoriť až súvislý „koberec“, no problém nie je len estetická stránka veci. Rastliny sa zakoreňujú stále hlbšie čo vedie k rozrušovaniu strešnej krytiny. Akékoľvek poškodenie strechy môže ďalej viesť k presakovaniu vody. Ako postupovať pri revízii strechy sa dočítate tu.

 

Prevencia

Pokiaľ sa ešte rastliny nestihli usadiť na vašej streche, nezanedbajte prevenciu. Rast nechceného rastlinstva podporuje napríklad vysoká vlhkosť vzduchu, a teda sa treba mať na pozore pokiaľ ste majiteľom domu v blízkosti vodného zdroja. Taktiež tieň poskytuje optimálne podmienky pre rast machu, preto treba zabezpečiť aby strecha nebola v tieni stromov a pod. Okrem toho na trhu existujú rôzne prípravky na prevenciu rastu machu, ktoré vašu strechu ochránia.

 

Bezpečnosť

V prípade, že vám pobyt na streche nerobí problém, môžete sa do odstránenia pustiť aj sami. V opačnom prípade sa obráťte na profesionálov.

 

Postup odstránenia

Na odstránenie machu, lišajníkov a rias z povrchu strechy nájdete na trhu množstvo výrobkov. Na výber máte v súčasnosti prípravky, ktoré nepoškodzujú konštrukcie strechy, prípravky, ktoré môžete použiť na rôzne druhy  povrchov bez ich poškodenia aj prípravky šetrné k životnému prostrediu. Tie sa zvyčajne aplikujú rozprašovačom priamo na rastlinný porast pravidelne po dobu niekoľkých dní v závislosti od rozsahu pokrytia strechy rastlinami (podľa pokynov výrobcu). Aby ste postrekom dosiahli želaný úspech strecha by mala byť pred aplikáciou celkom suchá.

 

mach-strecha-3

 

Pokračujte očistením resp. opláchnutím zvyškov prípravku a porastov vysokotlakovým čističom, hadicou alebo len kefou. Pozor! Nie na všetky typy krytín je vhodné použiť vysokotlakové čistenie.

 

mach-strecha-4

 

V prípade, že rastliny už stihli napáchať väčšiu škodu, poškodené škridly vymeňte.

Po dokonalom očistení strechy sa odporúča nezabúdať na impregnáciu, ktorá zabezpečí spevnenie porušenej štruktúry strešnej krytiny a zároveň vytvorí bariéru zabraňujúcu opätovnému rastu.

 

Zdroj: doityourself.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať