Poslať na mail

Nie je tomu tak dávno vo vývoji stavebníctva, že keď ste chceli vytvoriť mozaikovú dlažbu, alebo obklad, museli ste prácne po jednotlivých kúskoch celú mozaiku vyskladať. Neskôr sa mozaiky začali klásť na papier, ktorý výrazne znížil dobu kladenia pokládky aj keď stále bol problém s rovnomerným zarovnávaním jednotlivých dielov mozaiky. Moderné mozaiky sú však nalepené na plastových mriežkach.

 

Ekonomická náročnosť: ★★

 

Realizačná náročnosť: ★★★

 

Dĺžka menšieho projektu: 6 hodín pre plochu 2,5 m x 3 m

 


Čo k tomu treba?

  • Miešadlo, alebo vŕtačka s násadcom
  • Dlažobná stierka
  • Gumené kladivo
  • Drevený hranolček
  • Kus látky a špongia
  • Penetračný náter a lepidlo, prípadne škárovacia hmota
  • Rovná lata, alebo vodováha väčšia ako 120 cm
  • Mozaika na podkladovej vrstve

 

Mozaiky sú dostupné v mnohých odtieňoch v rôznych geometrických tvaroch, pravidelné, či nepravidelné a v rôznych veľkostiach. Väčšina z nich je zo skla, alebo vypáleného porcelánu, čím sú nepriepustné pre vlhkosť. Treba však rozlišovať mozaiky pre podlahu a pre obklad. Zvyčajne pre obklad sú mozaiky glazované, kým pre dlažbu sú menej hladké, aby sa na nich nikto nepošmykol.

 

Príprava

Po odstránení pôvodnej podlahy je potrebné jú kompletne vyčistiť a ak po vyčistení nie je dostatočné rovná, treba ju prebrúsiť (ak napríklad zostali zvyšky lepidla a cementu). Je dôležité opraviť všetky trhliny. Ak sú väčšie, vyspraviť ich napríklad elastickým tmelom (písali sme o tom na našom portáli), poprípade urobiť nový nivelizačný náter. Podlahu treba umyť, aby sa odstránilo čo najviac prachu a po uschnutí, môžete na podklad naimpregnovať penetračný náter. Takto je podlaha pripravená na pokládku.

 

Krok 1

Vyznačte si na podlahu do stredu miestnosti kolmé línie – kríž a vyznačte si ich ďalšie intervaly presne podľa rozmeru plátu mozaiky. Až teraz si zamiešajte lepidlo, aby vám zbytočne neschlo a naneste do prvého štvorca trochu lepidla a zúbkovanou stierkou rovnomerne rozneste lepidlo po malej ploche.

 

mozaikova-dlazba-1

 

Krok 2

Položte prvý plát mozaiky presne do prvého stredného rohu vami vyznačenej mriežky, tak aby okraje mozaiky nepresahovali vyznačenú čiaru. Mozaiku pevne vtlačte do lepidla a pomocou hranolu omotaného kusom látky a gumeného kladiva rovnomerne priklepnite celý plát mozaiky. Kedže mozaiky ukážu veľmi výrazne akékoľvek nerovnosti, preto je dôležitá príprava rovného povrchu a takisto rovnomernosť naneseného lepidla.

 

mozaikova-dlazba-2

 

mozaikova-dlazba-4

 

Krok 3

Potom mozaiku znovu odlepte a skontrolujte či je všade lepidlo. Ak niektorým častiam chýba lepidlo, doplňte ho. Položte si mozaiku čelnou stranou na podlahu a natrite ju lepidlom, znovu pripravte podklad stierkou. Dôvod, prečo to robíme je ten, že u klasickej dlažby to až tak nevadí, že niekde nie je lepidlo (aj keď potom môžu prasknúť), lebo to nie je vidieť. Ale v prípade mozaiky to bude viditeľná vada.

 

mozaikova-dlazba-3

 

Krok 4

Položte ďalší plát vedľa už položeného rovnakou technikou. Skutočne dbajte o rovnomernosť naneseného lepidla a rovinnosť mozaiky. Musíte sa s tým viac vyhrať, ako s klasickou dlažbou. Rohy jednotlivých plátov musia byť úplne v rovine  so susednými.

 

Krok 5

Pokračujte v kladení ďaľších plátov mozaiky, avšak použite rovnú latu, či dlhšiu vodováhu, aby vám mozaika nezačala „utekať“ do nejakej strany a tým sa poruší pravouhlosť. Rozotrite zvyšné lepidlo, alebo špárovaciu hmotu s hladkou stierkou a špongiou, tak aby sa hmota dostala do každej špáry rovnomerne. Keď začne hmota tuhnúť (zmení farbu) zhruba tak do 45 minút, dbajte o to, aby ste dôkladne odstránili všetko lepidlo z mozaiky! Použite vlhké a suché handry. Po kompletnom zaschnutí lepidla to už takmer nebude možné!

Keď prídete do miest, kde nevyužijete celý plát, pomocou pravítka a orezávatka si presne odrežte kus potrebného plátu mozaiky. Potom postupujte rovnako, ako u predošlých plátov. Hotovú dlažbu nechajte vyschnúť a ešte niekoľko dní ju príliš nezaťažujte (napríklad nábytkom apod.).

 

Zdroj: diyadvice.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať