Poslať na mail

Stena za sporákom a drezom je vždy to najchúlostivejšie miesto, kde sa pri práci v kuchyni vždy podarí niečo vyprsknúť. Okrem iného tento priestor je viditeľný už od prvého pohľadu pri vstupe do kuchyne. Preto mnoho majiteľov tento priestor dekoračne upravuje. Samozrejme niet nad funkčnosť, a preto si jedno elegantné riešenie dnes ukážeme.

 

obklad-kuchynska-linka-1

 

Ekonomická náročnosť: ★

 

Realizačná náročnosť: ★★★

 

Aké náradie k tomu treba?

  • Špachtľa
  • Murárske náradie
  • Rezačka na dlaždice (dá sa zapožičať)
  • Vymedzovacie krížiky do špár
  • Vedro na miešanie malty
  • Špongia a suché handry na čistenie špár
  • Fólia na zakrytie citlivých miest
  • Drievka na vypodloženie

 

Obklad okrem toho, že nesporne plní svoju estetickú funkciu, má výhodu v jednoduchej starostlivosti o čistotu. Pomocou vhodných čistiacich prostriedkov bude táto plocha stále vyzerať pekne a čisto. Jediné riziko je, že by vás omrzel, ale to sa už dotýkame rekonštrukcie celej kuchyne po presiahnutí jej životnosti.

 

 Potrebný materiál:

  • Lepiaca zmes, alebo malta, odporúčame radšej flexibilné
  • Obkladačky
  • Škárovacia hmota
  • Penetračný náter

 

Potrebný čas:

4 m steny kuchynskej linky zaberú skúsenému profesionálovi jeden deň. Nám, ktorí to nerobíme každý deň to môže potrvať 2 až 3 dni.

 

Príprava:

Celá plocha pre obklad musí byť čistá a bez prachu. Môžete použiť aj penetračný náter na lepšiu priľnavosť lepidla. Ak penetrujete, musíte počkať, kým stena kompletne nevyschne. Ak prichádzate do styku s káblami od odmontovaných elektrických zásuviek, je dobré keď počas práce vypnete ističe z bezpečnostných dôvodov.

 

Vymeranie a rozvrh obkladania

Je dôležité si všetko presne vymerať. Musíte rátať nielen s rozmerom dlaždice, ale aj so šírkou špáry, akú budete mať. Toto si treba presne vypočítať, aby ste vedeli, v ktorom mieste treba dlaždice zarezať. A hlavne, či vám to vyhovuje. Zarezávané obkladačky sa preto zvyknú ukladať v rohových častiach kuchynskej linky, alebo v iných, pre pohľad, ťažšie dostupných miestach. Ak obkladáte priestor do tvaru L, alebo U, je samozrejme dôležité vyrátať zúženie priestoru o hrúbku obkladačky a lepidla (krát dva v prípade obkladania priestoru tvaru U). Pretože o tento rozmer sa vám zmenší centrálny priestor na obkladanie.

 

Vodorovnosť

Stáva sa že kuchynskú linku, alebo skrinky nad ňou nemáte v absolútnej rovine. Potom vzniká to, že keď kladiete obklad zarovno s kuchynskou linkou, v hornom rade pri skrinke vám bude obklad klesať a budete musieť škárovať čoraz väčšiu špáru. Toto až tak nevadí v prípade škárovania pod kuchynskou skrinkou, pretože málokedy je exponovaná pohľadu. V tom druhom prípade sa však môže stať, že budete musieť obkladačky zarezávať, aby sa vám tam zmestili. Ešte však existuje jedno dobré riešenie a to, že odtiahnete pracovnú dosku od steny a začnete obkladať priestor od hora smerom dolu k pracovnej doske. Výhodou je, že nemusíte nič rezať a nalepíte celé obkladačky až pod úroveň pracovnej dosky. Pracovnú dosku potom pripasujete k stene. Pozor však na novo vzniknutý „odskok“ do priestoru (hrúbka obkladačky a lepidla), preto si to treba vopred premyslieť. Toto je už ťažšie urobiť na bočniciach kuchynskej linky, pretože by ste museli minimálne zúžiť šírku kuchynskej linky, dokonca prekonfigurovať celú kuchyňu.

 

Elektro rozvody, osvetlenie

Premyslieť si, či elektrické rozvody sú správne na svojom mieste a kde budú elektrické zásuvky. Pretože zakrytie obkladom znemožní prístup k nim. Rátajte aj s priestorom na osadenie elektrických zásuviek, ktoré pôjdu na obklad. Takisto nezabudnite (ak potrebujete) na vývod na osvetlenie priestoru a digestor nad kuchynskou linkou. Vyvedené káble sú spravidla tesne pod kuchynskou skrinkou a budú zakryté samotným svietidlom.

 

obklad-kuchynska-linka-6

 

Finalizácia

Riešenie spodnej hrany u pracovnej dosky. Buď ho vytmelíte pomocou škárovacej hmoty, alebo akrylového tmelu. Avšak toto riešenie nie je vždy úplne najestetickejšie. Odporučili by sme montáž peknej rohovej lišty. Ale samozrejme je to na vás.

 

obklad-kuchynska-linka-5

 

Veľkosť obkladačiek

Ak použijete malé obkladačky (do rozmeru 15 x 15 cm) a pri správnej konzistencii namiešaného lepidla vám obklad bude pekne sám držať na stene a pomocou vymedzovacích krížikov si len zaistíte potrebné pravidelné rozostupy špár. V prípade väčších obkladačiek, prípadne dlaždíc je potrebné brať do úvahy ich váhu a takéto ťažšie obkladačky budú vďaka gravitácii „sadať“ dole. Preto je potrebné ich zafixovať pomocou drevených latiek, tak že ich jednoducho zapriete, tak aby obkladačka držala na mieste.

 

obklad-kuchynska-linka-4

 

Veľkosť a farba špár

Farba a veľkosť špár napomáha celkovému vzhľadu. Od rustikálnych 1 cm veľkých špár až po rektifikované obklady, kde špára je maximálne do 2 mm. Avšak na takéto špáry, potrebujete rektifikovaný obklad, ktorého hrany sú zabrúsené, aby mohla byť špára minimálna. V dnešnej dobe je naozaj široká ponuka farieb pre škárovanie, treba si len správne vybrať.

 

V druhom pokračovaní článku začneme so samotným pracovným postupom obkladu a ukážeme si aj diagonálny spôsob obkladania, čo ocenia najmä milovníci rustikálnych a staro tradičných štýlov.

 

obklad-kuchynska-linka-3

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať