Opravu fasády zvládnete aj svojpomocne!
Vzhľad a stav vonkajšej fasády predstavuje estetickú vizitku každého rodinného domu. Práve z tohto dôvodu je dôležité udržovať ju v čo najlepšom stave. V súčasnosti existuje množstvo spôsobov úpravy vonkajšieho povrchu obvodových múrov. Každý z nich časom prináša isté špecifické problémy, ktoré vznikajú najmä vplyvom vonkajších prírodných podmienok. V článku sa zameriavame na opravy a riešenia najčastejších problémov s ktorými sa stretávajú majitelia domov, ktorých fasáda je upravená klasickou omietkou alebo tehlovým obkladom. Menšie opravy a vylepšenia zvládnete aj svojpomocne vďaka nasledujúcim návodom. Fasáda vášho rodinného domu si tak dlhšie zachová svoju funkčnosť aj estetickú funkciu a v budúcnosti tiež predídete zložitejším opravám.
Oprava tehlové obkladu
Tehlový obklad vytvára čistý a klasický vzhľad rodinného domu a ponúka na výber širokú škálu farieb. Jedným z problémov, ktorý sa môže vyskytnúť pokiaľ fasádu vášho rodinného domu tvorí práve momentálne veľmi obľúbený, tehlový obklad, je rozpad škárovacej malty. Najčastejšie sa tak stáva vplyvom silného vetra a vysokej vlhkosti. Malta zo škár postupom času opadáva a v konečnom dôsledku sa uvoľňuje a vypadáva aj samotný obklad. Jedným zo spôsobov ako predísť podobným porušeniam fasády je jej pravidelné čistenie. Povlak špiny totiž udržuje neželanú vlhkosť v špárach. Pokiaľ je už ale fasáda poškodená, začnite s odstránením zbytkov malty z poškodených škár dlátom tak, aby ste vytvorili čistý podklad pre novú vrstvu tmelu. Zabezpečíte tak jeho lepšiu priľnavosť. Pre ľahšiu aplikáciu novej malty odporúčame použite škárovacej pištole, môžete však použiť aj klasickú špachtľu. Škáry dôkladne vyplňte. Nezabudnite nový tmel zvoliť tak, aby farebne ladil zo zvyškom starej fasády. Nakoniec škáry vytvarujte spôsobom, ktorým boli tvarované pôvodné škáry a očistite kefou.
Ďalším častým problémom tehlových obkladov je prasknutie obkladu. Avšak aj tento proces opravy je možné zvládnuť ľahko a jednoducho aj svojpomocne. Na začiatok, nezabudnite použiť ochranné okuliare a pracovné rukavice prípadne aj masku, vďaka ktorej predídete vdychovaniu prachu. S použitím dláta plynulo odlupujte všetky uvoľnené časti prasknutej tehly. Použite drôtenú kefu na vyčistenie praskliny a následne jemnejšiu kefu na odstránenie zbytku tehlového prachu. Ďalší krok predstavuje prípravu zmesi pozostávajúcej z piesku a malty v pomere približne 3:1. Zmes dôkladne rozmiešajte tak, aby vznikla hustá pasta. Pokračujte pridaním farbiva, pričom výsledná farba zmesi by mala byť len o kúsok tmavšia ako farba tehlového obkladu. Použite špachtľu na vyplnenie praskliny pripravenou zmesou. Výplň by mala byť v jednej úrovni s poškodenou tehlou. Teraz prichádza čas, kedy môžete použiť malé uvoľnené časti tehly, ktoré ste na začiatku odstránili. Dôkladne ich zatláčajte do malty aby ste čo najlepšie imitovali pôvodný stav tehly. Počkajte pár hodím, kým malta vyschne a je natoľko pevná aby odolala ľahkému treniu. Vlhkou špongiou a očistite prebytočnú maltu.
Oprava klasickej fasádnej omietky
Vlhkosť spôsobuje taktiež praskanie a opadávanie klasickej fasádnej omietky. Pokiaľ narazíte len na malé trhlinky, hravo si s nimi poradíte aj sami, keďže nepredstavujú zložitejší problém. Praskliny o hrúbke vlasu nie je potrebné špeciálne tmeliť. Použitie jednoduchej zmesi fasádnej farby a jemného piesku bude stačiť.
Pri o niečo väčších prasklinách je základom, podobne ako pri oprave betónu, vyčistiť okolie praskliny od zvyškov uvoľnenej omietky a následne ju mierne zväčšiť. Použite napríklad tenký nožík alebo špachtľu, pričom dno sa snažte rozšíriť viac než vrchnú časť. Vďaka tomu zabezpečíte lepšie priľnutie novej omietky. Povrch vytvorenej diery potrite použitím štetca spojovacím mostíkom a nechajte ho zaschnúť len do takej miery aby bol povrch stále mierne lepkavý. . Následne nerezovým hladítkom aplikujte špeciálnu cementovú výplňovú hmotu, nechajte dôkladne zaschnúť a nakoniec na zatmelenom mieste obnovte pôvodný náter.
Ak sú trhliny väčšie a hlbšie už pravdepodobne nejde len o estetickú vadu, ale môžu predstavovať závažnejší problém ohrozujúci celistvosť budovy. V takomto prípade už odporúčame obrátiť sa na odborníkov.
Video návod, opravy fasády domu
Oprava fasády domu
Náter starej fasády
Zdroj: doityourself.com
Mohlo by vás zaujímať: