Oprava prasklín v omietke
Trápia vás nepekné praskliny v omietke? Príčin ich vzniku môže byť viacero, no väčšinu z nich je možné ľahko a rýchlo opraviť. Vo väčšine prípadov sa vyskytujú v novostavbách, a to z dôvodu tzv. sadania stavby. Praskliny najčastejšie vznikajú v rohoch a prechodoch medzi stenou a stropom. Takéto trhlinky nemajú žiaden vplyv na bezpečnosť konštrukcie budovy, no v interiéri môžu pôsobiť rušivo. Oprava malých trhliniek teda nie je žiadna veda a zvládnete ju aj svojpomocne. Realizovať takéto opravy odporúčame pred maľovaním miestností. Ako na to?
Drobné praskliny
Drobné praskliny o hrúbke vlasu opravíte naozaj rýchlo a jednoducho. Oprava vám zaberie len niekoľko minút pokiaľ nepočítame čas schnutia tmelu.
Čo budete potrebovať:
- ochranné rukavice
- noviny alebo fóliu
- maliarska špachtľa
- skrutkovač
- maliarsky štetec
- vysávač
- jemný brúsny papier
- akrylový tmel
- výstužná páska
- montážna pištoľ
Príprava priestorov
Predtým než začnete so samotnou opravou praskliny použite fóliu alebo noviny, ktoré rozmiestnite na zemi. Tento krok určite nevynechajte najmä pokiaľ zem pokrývajú koberce. Pri práci sa tmel môže dostať na zem a znečistiť ju. Taktiež predídete zaprášeniu miestnosti pri úprave podkladu a zbrusovaní tmelu.
Príprava podkladu
Pred aplikáciou vhodne zvoleného tmelu je nevyhnutná dôkladná príprava podkladu. Ten je nutné upraviť tak aby bol čistý a súdržný. Preto je dôležité pomocou maliarskej špachtle odstrániť zvyšky opadajúcej omietky a uvoľnené časti z okolia praskliny. Vhodné je tiež o čosi zväčšiť priestor praskliny napríklad skrutkovačom, vďaka čomu bude aplikácia tmelu jednoduchšia. Do príliš tenkých priestorov totiž tmel úplne neprenikne. Pomocou štetca oprášte okolie aj vnútro praskliny, poprípade použite vysávač na úplné odstránenie prachu zo štrbiny.
Aplikácia tmelu
Po dôkladnom očistení jemne navlhčite okolie aj vnútro praskliny. Vodu nanášame len v takom množstve, aby po stene nestekala. Na navlhčený podklad tmel lepšie priľne. Následne pomocou pištole alebo špachtle vyplňte priestor praskliny. Tmel by mal jemne vystupovať nad povrch praskliny, keďže pri schnutí zvykne zmenšiť svoj objem. Po úplnom vyschnutí tmelu (doba schnutia závisí od teploty okolia a vlhkosti, prečítajte si pokyny výrobcu na obale tmelu) zbrúste pretŕčajúci tmel jemným brúsnym papierom.
Väčšie praskliny
Riešenie problému s väčšími prasklinami, ktoré však nenarušujú statiku domu, môže byť o čosi zložitejšie ako v predchádzajúcom prípade. Okrem použitia tmelu je potrebná aj aplikácia výstužnej pásky, ktoré spevňujú stmelené miesto a a zabraňujú tvorbe ďalších prasklín.
Zdroj: diyadvice.com
Mohlo by vás zaujímať: