Návod ako opraviť diery v sadrokartóne
Určite ste si niekedy všimli preliačinu, alebo dokonca dieru v sadrokartónovej stene. Keďže tento materiál (ako každý iný) má aj svoje nevýhody, ktorou je menšia pevnosť, stáva sa tento problém pomerne často. Existuje však riešenie, ako dieru v stene opraviť.
Ekonomická náročnosť: ★
Realizačná náročnosť: ★
Dĺžka projektu: cca 3 hodiny
Aké náradie k tomu treba?
- Pevný orezávač
- Malá ručná, alebo elektrická pílka na vypichovanie
- Skrutkovač, alebo uťahovačka
- Špachtľa
- Brúsny papier
Potrebný materiál
- Kus voľného sadrokartónu
- Vruty
- Drevené hranolčeky (napríklad z OSB dosiek)
- Stierková pasta, alebo sadra
V dnešnej dobe je sadrokartón veľmi často používaný materiál, najmä pre jeho rýchlu výstavbu sa používa takmer v každej časti stavby, dokonca niekde sú z neho urobené naozaj všetky steny a stropy. Preto sa niekedy naozaj nevyhneme tomu, že zavadíme pri prenášaní nábytku, alebo pri inej činnosti o stenu a spôsobíme preliačinu, alebo dieru. Alebo prievan otvorí dvere a kľučka prerazí priestor v zádverí.
Príprava
Pre opravu je potrebný kus sadrokartónu, z ktorého urobíte záplatu. Je dôležité, aby ste si vyrezali najprv záplatu a až potom podľa nej vyrezali priestor okolo poškodenej časti steny. Ak to budete robiť opačne, môže sa vám stať, že diera bude väčšia, ako záplata – a máte problém. Nezabudnite si na zem položiť kus starého kartónu, alebo starú plachtu, aby ste si nenarobili viac špiny, než je potrebné.
Krok 1 – záplata
Dôležité je, aby ste z každej nepravidelnej diery, alebo priehlbiny urobili štvorcový/obdĺžnikový základ. Presah poškodenej časti do zdravej by nemal byť viac ako 2-3 cm od miesta poškodenia. Premerajte si takto dané miesto a a pripravte si záplatu. Podľa nej si potom na stenu označte jej obvod ceruzkou.
Krok 2 – vyrezanie otvoru
Pomocou malej vypichovacej pilku vyrežte vyznačený priestor po vonkajšom obvode línie, aby záplata mala určitú vôľu pohybu, avšak nesmie byť úplne voľná. Preto sa snažte byť čo najpresnejší. Buďte si istý, aby v danom mieste nebola elektroinštalácia a ak to neviete, režte nanajvýš opatrne.
Krok 3 – podporná výstuž
Pripravte si dva – buď drevené hranolčeky, kusy preglejky, alebo OSB dosky. Podmienka je, aby boli aspoň 1 cm hrubé, 5 cm široké a presahovali výrez otvoru cca o 8 -10 cm v jeho maximálnom rozmere. Drevené pásiky jednoducho prestrčte jednou časťou do otvoru a založte za stenu. Pomocou pridŕžania jednej ruky hranolček upevnite tenkými vrutmi do zdravej časti sadrokartónu. Pozor na to, aby vruty neboli príliš blízko hrany výrezu (doporučujeme cca 2 cm od hrany). Samozrejme pri väčších otvoroch budete potrebovať takýchto výstuží viac a najmä po celom obvode okolo výrezu.
Krok 4 – inštalácia záplaty
Záplatu zo sadrokartónu jednoducho priskrutkujte k drevenej výstuži, ktorú ste nainštalovali v predchádzajúcom kroku. Ak vám záplata niekde náhodou nepasuje, použite hrubší pilník, alebo rašpľu na dopasovanie hrán. Na lepšie upevnenie najmä väčších plôch, môžete použiť aj špecializované lepidlo na sadrokartón.
Krok – 5 stierkovanie škár
Použitím stierkovej pasty, alebo sádry vytmelte špachtličkou vzniknuté špáry v mieste výrezu, tak aby ste dobre vyplnili všetok voľný priestor a takisto priestor, kde bolo vidieť vruty. Nechajte vyschnúť a pomocou brúsneho papiera na pevnej podložke vybrúste dané miesto tak, že bude kompaktné s okolitou časťou.
Krok 6 – maľovanie
Tu vás musíme trochu sklamať. Ak chcete, aby stena vyzerala dobre, musíte natrieť celú časť tejto steny – aspoň po najbližšiu hranu, alebo roh. Bohužiaľ, nepodarí sa vám dosiahnuť rovnaký odtieň, dokonca ani keď použijete pôvodnú farbu, ktorá vám ešte zostala z posledného maľovania.
Zdroj: diyadvice.com
Mohlo by vás zaujímať: