Podlahové vykurovanie – výhody, úskalia, odporúčania
Podlahové vykurovanie patrí dnes medzi najobľúbenejšie formy vykurovania izieb. Staršia generácia bola odchovaná na liatinových radiátoroch, ktoré zniesli teplotu aj 80 stupňov Celzia. Ak ste mali smolu a posteľ pri radiátore, tak ste sa zaručene nevyspali. No toto už je minulosť. Podlahové vykurovanie potrebuje oveľa nižšiu teplotu vykurovacej vody – cca. 35 stupňov a preto je vhodné ako systém odovzdania tepla ku kondenzačnému kotlu, ktorý je zasa šetrnejší a efektívnejší ako ten nekondenzačný. Do novostavieb je už dnes štandard, že vykurovanie je zabezpečené modernou podlahovkou. Avšak aj podlahovka má svoje úskalia. Čítajte a dozviete sa viac 😀
Výhody a nevýhody podlahového vykurovania
Podlahové vykurovanie má relatívne dlhý nábeh, kým začne “hriať”. Ide do neho relatívne menej teplá voda, či už preto, lebo kondenzačný kotol nie je stavaný tak, aby efektívne ohrieval vodu na vysoký stupeň, alebo preto, že do podlahovky ani nemôže ísť veľmi teplá voda, pretože vznikajú zdravotné riziká. Predsa len po podlahe chodíte a keby bola horúca, vaše žily by sa vám nepoďakovali. Na druhej strane má tiež dlhý “dojazd”, takže keď prestanete kúriť, ešte dlhú dobu podlaha ostáva teplá. Pravdou však je, že väčšinou vám pôjde o rýchly nábeh, napríklad po návrate zo zimnej dovolenky. Tiež si musíte dobre rozmyslieť, čo na podlahu dáte. Ak máte celú podlahu “založenú” skriňami, tažko môžete očakávať, že vám bude pekne sálať teplo. Na druhej strane je podlahovka asi najzdravšou alternatívou vykurovania, pretože teplo je sálavé a nevíri sa vzduch ako pri radiátoroch. Tiež pocitovo je lepšie, keď sú nohy v teple a hlava v chlade.
Aké podlahové vykurovanie poznáme?
V zásade môžeme hovoriť o dvoch základných typoch – elektrickej podlahovke a vodných systémoch. Elektrická podlahovka je jednoduchá na montáž, no relatívne drahšia na prevádzku. Vodné systémy zasa musíte “položiť” a zaliať poterom, musíte s nimi rátať už pri stavbe, ale sú lacnejšie na prevádzku a môžete ich prepojiť napríklad aj so solárom. V zásade platí, že v novostavbách sa používajú vodné systémy, pretože s nimi projektant ráta už pri navrhovaní projektu, zatiaľ čo elektrické systémy sú používané prevažne v prestavbách starších domov či bytov.
Čo položiť na podlahové vykurovanie?
Tu je vcelku problém správne zvoliť, čo bude na vašej podlahe. Ideálny pre podlahové vykurovanie je kameň či keramická dlažba, lebo má najlepší prestup tepla. No v lete, keď sa nekúri, je takáto dlažba na pocit chladná a nie každému to vyhovuje – najmä ak máte malé deti. V zásade si musíte zvoliť takú podlahu, ktorá nepôsobí ako izolant ale má dobrý prestup tepla. Najlepšie je poradiť sa s výrobcom či predajcom. Pre podlahovku sú dnes už vhodné aj laminátové či vinylové podlahy. Napríklad pri laminátovej podlahe sa používa špeciálna podložka práve pre podlahovky. Je tu však vždy dobré poradiť sa. Drevené podlahy sú otázne – závisí od typu dreva. Koberce sú akceptovateľné, ale treba sa opäť poradiť. Lebo ak koberec nedovoľuje prestup tepla, budete hriať odspodu koberec, ale teplo až na chodidlá neprejde 😀
Ak sa rozhodnete pre podlahovku, zverte sa odborníkom. Pretože ak to sfušujete, či vám to urobí nejaký “tiežodborník”, môže sa stať, že pri inštalácii niekto “zalomil” rúru a je otázkou času, kedy táto začne prepúšťať vykurovaciu vodu. Alebo zle spojí dve rúry a to začne pretekať. A vysekávať pokazenú podlahovku, to je robota, ktorá vás bude stáť veľa nervov a peňazí. Takže naše odporúčanie znie: podlahovku rozhodne áno, ale dobre položenú. Na samotnú podlahovku iba takú krytinu, ktorá je pre podlahové vykurovanie vhodná. Vaše nohy a vôbec pohoda bývania vám bude odmenou.
Zdroje: doityourself.com, www.warmup.co.uk, www.modrastrecha.cz, www.plavajucapodlaha.eu
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Ako na to: postavte si nízkoenergetický dom
Laminát alebo drevo: Ako na výber podlahy?
Aký typ podlahy si vybrať?