Poslať na mail

Ak vás irituje prasknutá dlaždica, väčšinou príčiny hádžete na ňu. Pritom dlaždica je v tom zväčša nevinne, pretože problémom e obvykle materiál pod dlaždicou. Z tohto dôvodu tiež nie je jednoduché určiť, prečo vlastne dlaždica praskla (a príčinu odstrániť, aby sa už také nestalo). Prečítajte si najčastejšie dôvody prasknutej dlaždice.

inštalované dlaždice
Prasknutá dlaždica kvôli silnému nárazu

Toto je bežnejšie ako by ste si mysleli. Spoznáte to tak, že prasklina je na jednom miesto a na jednej dlaždici. Často je odlúpený kúsok dlaždice tam, kde dopadol predmet. Pamätajte, že dlaždice nie sú normované na silné údery. Testujú sa na veľkú záťaž, nie na nárazy. Najčastejšie sa s takýmito prasknutými dlaždicami stretnete v kuchyni alebo v okolí dverí.

Dlaždica praskne kvôli veľkej záťaži

Dlaždice sú testované na záťaž a musia spĺňať rôzne štandardy. Keď však presúvate ťažkú chladničku či skriňu, v určitom momente ju môžete napríklad z rudly pustiť príliš rýchlo a dlaždica praskne. Tiež musíte zobrať do úvahy vnútorné vady materiálu. Hoci sú dlaždice testované, napriek tomu sa môže objaviť tá chybná, ktorá vám praskne.

dilatačná škára
Dlaždica bola položená nad dilatačnú škáru

Dilatačná škára medi stavebnými prvkami umožňuje ich vzájomný posun a rozmerové zmeny. Stavbári ju dávajú najmä pri veľkých plochách. Nie je správne na túto škáru lepiť dlaždicu, pretože potom vlastne bránite dilatačnej škáre, aby robila to, čo má.

prasklina v betóne
Samotný betón pod dlaždicou praská

Aj napriek dilatačnej škáre betón môže popraskať. Podložie pracuje a najmä pri starších domoch môže betón pod dlaždicou prasknúť. Pnutie prenesie aj na dlaždicu a tá praskne tiež. Pokiaľ na dlaždiciach badáte dlhé spojité praskliny, ktoré sa tiahnu cez viaceré dlaždice, pravdepodobne bude príčinou prasknutý betón.

Betón dobre nevytvrdol

Čerstvo vyliaty betón je plný vody. Odporúča sa, aby “vyzrel” tak dlho, ako sa len dá. Minimálne by to malo byť 28 dní. Betón sa totiž tým, že sa zbavuje vody, aj zmršťuje. Ak na čerstvý betón položíte dlaždice, betón bude pracovať a bude sa v ňom tvoriť pnutie, ktoré môže vyústiť až do prasknutej dlaždici.

Dlaždica je vadná

Síce mnoho ľudí zvalí príčinu praskliny práve na dlaždicu, nestáva sa to. Dlaždice prechádzajú kontrolou. No môže sa stať, že zrovna táto jedna bola chybná. Oveľa väčšia pravdepodobnosť chybnej dlaždice však je, ak sa snažíte za každú cenu šetriť a dlaždice kúpite z pochybného zdroja. Je to ako pri všetkom. Čím lacnejšie, tým je väčšia istota, že výrobca na niečom šetril. Vám to je samozrejme jedno, ide o úsporu. Až do momentu, než začnú dlaždice praskať. Potom si môžete mlátiť o tú dlažbu hlavu, prečo ste museli šetriť zrovna na tomto.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať