Poslať na mail

Ak ste sa rozhodli, že sa tento rok pustíte do maľovania a vybrali ste si už aj konkrétnu farbu, nezabudnite na jeden z posledných, zároveň najdôležitejších krokov. Príprava! Ako na to? A na čo nemôžeme zabudnúť?

Pred maľovaním je príprava priestoru a stien častokrát časovo najnáročnejšia a najdôležitejšia fáza projektu. Chyby alebo nedostatky, ktorým v tejto fázy nebudete venovať pozornosť, môžu zničiť nielen výsledný dojem, ale taktiež spôsobiť ďalšie nežiaduce náklady.

Ako teda postupovať?

malovanie

1. Odstráňte z miestnosti všetok možný nábytok alebo stavebný materiál, tak aby vám nič nestálo v ceste.

2. Podlahu, okna a iné povrchy, ktoré nie sú určené na maľovanie, dôkladne zakryte krycou fóliou a v prípade potreby fóliu upevnite páskou. Umývateľné a oteruvzdorné farby sa dajú odstrániť zo znečistených plôch len veľmi obtiažne a s ich očistením by ste strávili možno ešte viac času, ako so samotným maľovaním. Mnohé veci však môžu byť znehodnotené už natrvalo.

3. Odmontujte kryty svietidiel, zásuviek a vypínačov. Ušetríte si prácu s olepovaním krycou páskou a výsledok bude lepší.

4. Presvedčte sa, či je staršia maľba súdržná a vodou nerozpustná. Pokiaľ sa lúpe alebo sa ihneď rozpustí, je pravdepodobné, že sa bude nabaľovať na valček. V takomto prípade radíme maľbu oškrabať. Pokiaľ vrstva nie je príliš silná je potrebné previesť základný náter maliarskou štetkou. V takýchto prípadoch je samozrejmosťou použitie univerzálnej alebo hĺbkovej penetrácie na spevnenie podkladu a zjednotenie savosti materiálu.

5. Maskovacie pásky, ktoré použijete na farebnou prechode alebo okolo okien a podobne, odstráňte skôr, ako farba celkom uschne. Iba tak docielite presné a ostré hrany. Pokiaľ viete, že maskovanie na oknách potrebujete ponechať niekoľko dní, použite pásku s UV ochranou. Ľahko ju odstránite, bez toho aby zanechala zbytok lepidla i po niekoľkých dňoch.

malovanie1

6. Presvedčte sa, že máte dostatok farby na maľovanie celej plochy. U tónovaných náterov tak predídete možných stopám po napojení a odlišnostiam odtieňov. Pri strojovo miešaných farbách alebo už predmiešaných je riziko menšie, ale to neznamená, že nemôžu zanechať stopy po napojení. Najlepším spôsobom ako tomuto nežiaducemu efektu predísť je ukončovať náter na ucelenej ploche. Na hrane a v rohu je viditeľnosť napojení menšia ako uprostred ucelenej plochy.

7. Pred zahájením práce farbu dôkladne rozmiešajte, aby bol pigment rozptýlený v celom objeme rovnomerne.

8. Rozvrhnite si prácu tak, že začnete stropom. Veďte valček vždy smerom od okna do miestnosti tak , aby napojenie nebolo vidieť pod odrazom svetla. Medzi nátermi ponechajte dostatok času na preschnutie, obvykle 3-4 hodiny pri 23°C a 50% relatívnej vzdušnej vlhkosti.

9. Steny maľujte sprava doľava (praváci) alebo zľava doprava (ľaváci). Takto budete mať voľnú ruku pre kontakt s ešte nenatrenou plochou. Záverečný ťah valčeka veďte od stropu k zemi a napojujte farbu v rovnomernej vrstve tak, aby sa tvorila rovnaká štruktúra bez škvŕn.

10. Neprevádzajte opravy na hladkom povrchu iným nástrojom, ako ktorým ste robili hlavnú plochu. Odlišná štruktúra by bolo to prvé, na čom sa vám zastaví pohľad.

Zdroj: Metax

Zdroj fotografií: mojdom.sk

 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať