Aj takto môže vyzerať prístavba k vyše 250 ročnému domu!
Ste majiteľom starého domu a zvažujete jeho rozšírenie? Inšpirujte sa nasledovným príkladom! Tento rodinný dom, postavený v roku 1730 v údolí Lustin v Belgicku, je zaujímavý už len svojou polohou. Stojí na samotnom konci slepej uličky pri hranici hustého lesa na výrazne zvlnenom pozemku s rozlohou 3600 m2. Od blízkeho lesa ho delí len tečúci potok a množstvo zelene – priam idilické prostredie na stvorené na relax a rodinné stretnutia, nemyslíte?
Pôvodná budova
Pôvodná budova bola postavená využitím tradičných technológií. Celý dom je rozdelený na tri časti – dve z nich boli vytvorené z kameňa zozbieraného z okolia a tretia časť z hliny.
Prvé dve časti sú využívané ako obytné priestory, zatiaľ čo tretia slúžila v minulosti ako stodola, no majitelia ju už dávno nevyužívali.
Ďalšími prvkami, ktorými tento dom nepochybne zaujme sú fasády. Tie majú obrovskú architektonickú ale aj historickú hodnotu, a vzhľadom na to, že boli vytvorené s využitím miestnych materiálov, sa dokonca stali súčasťou lokálneho kultúrneho dedičstva.
Súčasťou jedinečného projektu domu je aj veranda, ktorá poskytuje výhľad na okolitú prírodu, a taktiež staručká pec na chlieb.
Tretia časť domu, teda už nevyužívaná stodola bola práve tým priestorom na ktorý sa architekti zo štúdia Puzzle’s architecture sústredili. Požiadavkou klienta bolo zrenovovať a rozšíriť tento priestor tak, aby vznikol samostatný dom s jednou spálňou. Projekt prestavby a rozšírenia na začiatku zahŕňal len 35 m2 prízemia, len s dvomi vstupmi – hlavná brána v prednej časti stodoly a menšie dvojkrídlové dvere, ktoré poskytovali prístup zo záhrady.
Projekt prístavby
Na začiatku bola len myšlienka rozšírenia priestorov stodoly zozadu, čo by znamenalo žiaden zásah do pôvodnej fasády. Koncept bol skutočne jednoduchý – vysunúť zadnú fasádu a pokračovať v pôvodnom sklone strechy. Rozšírením vznikol krásny otvorený výhľad na okolitú krajinu a lesy.
Interiér
Hlavnou myšlienkou projektu bolo rozšírenie prízemia, kde sa v súčasnosti nachádzajú obytné priestory, ako napríklad obývacia izba, kuchyňa, jedáleň a wc a zvyšok, teda spálňa a kúpeľňa sa nachádzajú na vyvýšenej časti. Celý priestor stodoly aj s rozšírením boli navrhnuté tak, aby boli všetky miestnosti navzájom prepojené. Inak povedané, ide len o jeden veľký priestor, rozdelený na menšie územia.
Prepojenie interiéru a exteriéru
Hlavný otvorený priestor, ktorý prepája interiér s exteriérom sa po prestavbe vytvoril v zadnej časti domu. Cieľom bolo vytvoriť prepojenie moderným a veľkorysým spôsobom, pričom sa nezabudlo ani na vytvorenie kontrastu s pôvodnou budovou. Vstup do domu zostal aj po prestavbe rovnaký, zmenil sa len materiál z dreva na sklo, vďaka čomu si majitelia môžu užívať prenikajúce slnko z oboch strán.
Zdroj: archdaily.com
Mohlo by vás zaujímať: