Top projekty domov 2014
[ig_row][ig_column span=”span12″][ig_text]Kreatívny architekti z celého sveta každoročne vytvárajú neuveriteľnú škálu nových a inovatívnych projektov domov. Z tých najlepších a najkrajších návrhov zostavil portál ArchDaily.com, ponúkajúci najaktuálnejšie informácie zo sveta architektúry, rebríček 50 top projektov za uplynulý rok 2014. My vám prinášame výber piatich projektov domov, ktoré nás zaujali najviac, medzi nimi aj jeden zo Slovenska.
Dom plný protikladov – Švajčiarsko
Základnou myšlienkou celého konceptu je rozličnosť spôsobov vnímania krajiny v okolí domu. Projekt domu pozostáva z dvoch poschodí, ktoré tvoria akési protiklady. Prízemie s nápadne nízkym stropom a veľkými oknami po celom obvode, predstavuje úzke, fyzické spojenie s okolitou prírodou. Naopak poschodie nad ním, rozdelené na štyri rovnaké miestnosti, so stropom vo výške šesť metrov je o pozorovaní prírody z diaľky a s odstupom. Celkový prírodný dojem dotvárajú aj použité materiály, ako v prípade dreveného obkladu vnútorných stien a taktiež nábytku z dreva.
Rozmanité výhľady – Švédsko
Projekt domu sa prispôsobil jeho extrémnej polohe vzhľadom na topografiu krajiny. Terasovitý pozemok architekti opticky vyrovnali výstavbou domu bez akýchkoľvek šikmých striech a iných sklonov. Hoci sa v blízkosti nachádza oceán, architekti sa snažili vyvrátiť konvencie otočiť všetky miestnosti voči tomu istému výhľadu. Miesto má veľa iných zaujímavostí, ako kamenné a tehlové múry alebo rastlinstvo. Preto jednotlivé časti domu zasahujú do prostredia tak aby zachytili každý takto zaujímavý priestor.
Čistý minimalizmus – Japonsko
Atypický tvar, rozsiahly prázdny priestor a biela farba sa spájajú vo vile navrhnutej presne podľa predstáv dvojice hudobníkov.Unikátny nápad pre projekty domov. Budova bola zasadená do prostredia lesa, na strmom svahu, s orientáciou na južnú stranu a so skutočne ukľudňujúcim výhľadom na týčiace sa pohorie. Majitelia, s umeleckou dušou, túžili po flexibilnom priestore, ktorý poslúži nielen ako víkendová vila, ale aj ako galéria súčasného umenia a zároveň hudobný salón pre menšie koncerty v kruhu priateľov. Čo sa týka materiálov, zadanie znelo jasne – žiadne viditeľné drevo. Namiesto neho využili dizajnéri najmä sklo, zrkadlá, nerezovú oceľ a lesklé materiály odrážajúce svetlo, čo v kombinácii s bielou vytvára dojem rozšírenia voľného priestoru.
Rodinná horská chata – Nórsko
Pre prázdninový domček v blízkosti lyžiarskeho strediska sa rozhodla 5 členná rodina z Nórska. Práve poloha dodáva horskej chate, s prvkami nórskej stavebnej tradície, jasný a čistý výraz. Cieľom architektov bolo vytvoriť rozsiahly priestor pre viacčlennú rodinu a ich prípadných hostí. Z tohto dôvodu navrhli projekt domu zahrňujúci obývaciu izbu pre mladých a navyše medziposchodie špeciálne určené pre tých najmenších z rodiny. Dominantou chaty sú plne presklené čelné steny spolu s ďalšími strategicky umiestnenými menšími oknami, ktoré zabezpečujú dokonalé presvetlenie domu. V každom kroku tvorby projektu domu kládli mimoriadny dôraz na detail a vysokú kvalitu materiálov a ich spracovania.
Dom s prvkami tradície – Slovensko
Nakoniec, nám najbližší projekt – domček s prvkami slovenskej ľudovej architektúry. Úlohou pre architektov bolo vytvoriť malý dom, na malom pozemku, za rozumnú cenu. Okrem toho pri výstavbe konceptu prihliadali najmä na ekologické hľadisko a využitie, už spomenutých ľudových prvkov, pri ktorých existujú určité zásady, časom overené a stále aktuálne. Jednou z nich je jednoduchosť stavby, ktorá s prírodou nebojuje, ale stáva sa jej súčasťou. Použité materiály by mali byť lokálneho charakteru, ľahko dostupné, bez potreby dlhej a namáhavej prepravy, ako sú drevo, hlina či slama. Keďže okná neboli takej kvality akú dosahujú dnes, využívali sa skôr menšie rozmery. Tradičnou súčasťou domu bola aj veranda, zabezpečujúca kontakt s vonkajším prostredím aj v zime, či za zlého počasia. Vďaka dodržaniu týchto zásad, bol vytvorený jednoduchý projekt domu spájajúci tradičnú a súčasnú architektúru.
Tieto budovy a iné projekty domov môžete nájsť na stránke archdaily.com. Dúfame, že tento článok bude pre vás inšpiráciou pri vašej stavbe domu.
Zdroj: www.archdaily.com