Druhá šanca pre starú drevenú podlahu – postup
Ak ste kúpili starý dom a plánujete rekonštrukciu, začnite od podlahy. Položenie novej podlahy nemusí byť vždy jediným riešením, zvážte tiež renováciu tej starej. Nech už ste podlahu objavili pod starým kobercom, alebo je doškriabaná v dôsledku nesprávnej údržby pôvodných majiteľov, či nadmerne opotrebovaná, jej obnovením môže miestnosť získať celkom nový a krajší vzhľad. Celý proces hravo zvládnete aj svojpomocne a hoci môže byť pomerne náročný, výsledok bude stáť za to!
Čo budete potrebovať:
- ochranná maska s filtrom
- ochranné okuliare
- štuple do uší
- ochranná fólia
- kladivo
- tmel na drevo
- oceľová špachtľa
- ručná rohová brúska
- valcová brúska na drevené podlahy
- brúsne kotúče
- brúsny papier
- polyuretánový lak na drevo
- valček s predĺženou rukoväťou na nanášanie laku
- veľký štetec
- technický vysávač
- čistiaci prostriedok
- mop z mikrovlákna
Postup:
-
- Na začiatku odstráňte z miestnosti všetok nábytok, záclony, staré koberce, a ďalšie predmety, ktoré by mohli pri úprave povrchu podlahy prekážať.
- Dôkladne prezrite celý povrch starej drevenej podlahy. Zamerajte sa najmä na hľadanie dier v podlahe a vytŕčajúce klince. Na opravu dier použite tmel na drevo vo farbe podlahy, ktorý ľahko nanesiete pomocou oceľovej špachtle. Vytŕčajúce klince zatlčte kladivom pod úroveň povrchu podlahy.
- Ak je to potrebné, použite ochrannú fóliu aby ste zabránili prachu z brúsenia dostať sa do zvyšku domu. Upratovanie po práci bude o to jednoduchšie.
- Použite štuple do uší, ochranné okuliare a ochrannú masku s filtrom aby ste ochránili svoje uši, oči a pľúca.
- Pripojte hrubý brúsny kotúč (zrnitosť 36) na valcovú brúsku na drevené podlahy. Nastavte brúsny kotúč tak aby sa nedotýkal podlahy.
- Až po zapnutí znížte brúsny kotúč tak aby sa dotkol drevenej podlahy. Neustále pohybujte valcovou brúskou od seba a k sebe. Nenechajte brúsku zastať na jednom mieste dlhší čas, aby ste predišli vytvoreniu nerovnomerností.
-
- Pokračujte v brúsení starej podlahy postupne, pracujte v riadkoch, podobne ako pri kosení trávnika.
- Po zbrúsení celého povrchu podlahy pokračujte použitím ručnej rohovej brúsky s hrubozrnným brúsnym papierom. Brúskou prejdite po miestach, kde sa valcová brúska nedostala. Dajte si záležať na tom, aby boli tieto miesta rovnako hladké ako oblasti brúsené pomocou veľkej valcovej brúsky.
- Na valcovú brúsku nasaďte brúsny kotúč so zrnitosťou 60 a opakujte postup.
- Na ručnú rohovú brúsku nasaďte brúsny papier so strednou zrnitosťou a opäť prejdite po mietach kde sa valcová brúska nedostala.
- Pomocou technického vysávača zbavte celý povrch podlahy prachu z brúsenia.
- Použite čistiaci prostriedok a pomocou mopu z mikrovlákien dôkladne utrite celý povrch podlahy až pokým neodstránite všetok prach.
- Pokiaľ na nejaké ešte natrafíte, opravte praskliny, ryhy alebo malé dierky v podlahe s tmelom na drevo. Aplikujte tmel priamo do praskliny a špachtľou pozatláčajte a zarovnajte povrch. Nechajte tmel dôkladne zaschnúť, informáciu o dobe schnutia nájdete na obale tmelu.
- Pripojte brúsny kotúč jemnej zrnitosti na valcovú brúsku a postupujte rovnakou technikou ako predtým.
- Následne použite ručnú rohovú brúsku s brúsnym papierom jemnej zrnitosti a zájdite na miesta, kde sa valcová brúska nedostala.
- Povysávajte z povrchu podlahy všetok prach a očistite mopom s čistiacim prostriedkom.
- Aplikujte veľkým štetcom polyuretánový lak na drevo do rohov a okrajov miestnosti.
Tip: Predtým ako aplikujete lak, zvážte namorenie dreva požadovanou farbou.
Tip: Pri aplikácii polyuretánového laku na drevo nezabudnite na správne vetranie miestnosti.
-
- Na druhý deň, brúsnym papierom jemnej zrnitosti prebrúste povrch nalakovanej podlahy. Zbavíte sa tak nepekných vzduchových bubliniek a zarovnáte povrch.
- Povysávajte prach z brúsenia.
- Opakovane aplikujte polyuretánový lak na drevo, nechajte vyschnúť, prebrúste, povysávajte a opakujte posledný, tretíkrát.
Zdroj: ehow.com
Mohlo by vás zaujímať:
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať