Stavba domu – dobrodružstvo, alebo stávka na istotu?
Svojpomocné stavanie patrí do dôb minulých. Dnes je náročné skĺbiť stavbu domu, život a zamestnanie. Je náročné pracovať s modernými materiálmi a vyznať sa v nich. Laik si so stavaním neporadí a nenaučí sa všetko potrebné. A vôbec najťažšie zhotoviť projekt domu tak, aby splňoval limity pasívneho či nízkoenergetického domu. Tiež ste už tieto argumenty počuli a chystáte sa radšej kúpiť hotový dom či si ho nechať postaviť stavebnej firme? Nechcete si tieto fakty predtým radšej trochu preveriť?
Skúsenosti so projektami domov na kľúč občas nebývajú pozitívne, stavebníci sa sťažujú na nedotiahnuté či zle prevedené práce, ktoré objavia až neskôr. Taktiež sa občas musia zmieriť s niektorými obmedzeniami projektu, aj keď ich skutočná predstava by bola nejak iná. Preto sa mnoho ľudí v súčasnej dobe usiluje o výrazne aktívnejšie zapojenie do priebehu stavby a zaujímajú sa o materiály a technológie. Skrátka, sú poučení tým, že podceniť priebeh stavby sa nevypláca. Preto ožíva aj záujem o stavby svojpomocou či kombináciu vlastného podielu na stavbe s využitím stavebnej firmy. Práve takýto zákazníci oceňujú výhody systému tvárnic Ytong.
Jedná sa o biely pórobetón, teda stavebný materiál tvorený odľahčeným betónom, ktorý je obohatený o milióny vzduchových pórov. Zachováva si pevnosť, je ale veľmi ľahký, opracovateľný a má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti. Termín biely pórobetón teda znamená, že sa skladá z pôvodnej a rýdzo prírodnej hmoty, z kremenného piesku, cementu, vápna a vody. Tým sa líši od príbuzného materiálu, šedého pórobetónu, v ktorom je použitý namiesto piesku elektrárenský popolček. Ten je vedľajším produktom spaľovania uhlia v elektrárňach.
Ytong, teda biely pórobetón, má zo zdravotného hľadiska niekoľko výhod – sám o sebe neobsahuje žiadne škodlivé látky, naviac zabraňuje vzniku plesní. Funguje totiž vďaka poréznej štruktúre podobne ako funkčné oblečenie. Teda hospodári s vlhkosťou tak, že ju vyrovnáva. Najväčšou výhodou ale je, že systém tvárnic na seba presne nadväzuje a i laik dokáže dosiahnuť vynikajúce výsledky pri stavaní. Tým sa zabráni vzniku tepelných mostov a teplo neuniká, ani sa nehromadí vlhkosť. Naviac sa stavebník môže poradiť priamo u výrobcu stavebného materiálu, ktorý poskytuje konzultácie a aj priamu pomoc s niektorými prácami na stavbe domu.
Jednoducho opracovateľný materiál tiež umožňuje realizovať akékoľvek interiérové či exteriérové projekty. Vyrába sa totiž v množstve variabilných komponentov od pivnice po strechu a jednoducho sa dá tvarovať prostým rezaním. Preto sa používa tiež napríklad pri kuchyniach, murovaných krboch, poličkách či kúpeľniach.
Ako je to ale s tým jednovrstvovým murovaním? Práve tu panuje množstvo predsudkov, no pritom Ytong úplne preukázateľne dosahuje hodnoty pasívneho domu už s jednou vrstvou murovania a nie je potrebné doplňovať vonkajšie zateplenie domu. Stavba je tak ekonomická, ekologická a naviac rýchla. Navyše sa výrobca Ytongu aktívne zaujíma o súčasné trendy, je členom Centra pasívneho domu a tepelnoizolačné vlastnosti dokladá aj široké portfólio jeho referencií.
Než sa definitívne rozhodnete, či na stavanie či prestavbu máte dosť síl, skúste si nechať v Ytongu vypracovať návrh riešenia svojho projektu domu. Pokiaľ sa rozhodnete pre biely pórobetón, vytvoríte stavbu domu so zdravým jadrom, môžete vymýšľať množstvo originálnych stavebných detailov a poradíte si s tým sami, prípadne s podporou ich poradcov. V neposlednom rade je tiež veľkým plus, že tento materiál je mimoriadne nehorľavý. A pretože nevzniká pri jeho spracovaní takmer žiaden odpad, ušetríte za materiál a odvoz zbytkov.
Obr. Provodín – Biely pórobetón Ytong umožňuje aj laikom v krátkom čase postaviť stavbu so zdravým jadrom. Tvarovateľný pórobetón umožňuje množstvo interiérových realizácií, vrátane políc, kuchýň, kúpeľní alebo kozubov.