Postup pri stavbe základov
Hovorí sa – jediná vec, ktorú na svojom bývaní nezmeníš je lokalita. Ak už ale máte vybratý ten správny pozemok, je čas na realizáciu Vášho projektu rodinného domu. Ako na to? Čo Vás čaká ako prvé?
Vytýčenie hraníc stavby
Ak už máte pozemok upravený a pripravený na vytýčenie osadenia domu, prichádza na rad práca geodeta. Ten presne určí, kde bude daný dom stáť – vytýči jeho hranice.
Akonáhle geodet určí hranice stavby, môže sa podľa vytýčených bodov naniesť vápenná vrstva, ktorá určí pôdorys základových pásov. Je to možné urobiť aj pomocou špagátu, ktorý bude lemovať hranice stavby a bude upevnený na kolíkoch, ktoré osadil geodet.
Realizácia projektu domu
Ak už máme určený pôdorys domu a vyznačenú základovú jamu, môžeme sa pustiť do hrubej práce na Vašom budúcom dome. Výkopy by sa mali začať robiť do hĺbky 1m. No nakoľko hĺbka základov závisí od výšky osadenia stavby a od ďalších faktorov, ako je napr. kanalizácia či počet schodov, je nutné postupovať presne podľa pokynov projektanta stavby, ktorý má daný projekt domu presne rozkreslený a vypočítaný.
Nezabudnite, že do výkopov pre základy domu sa umiestňujú aj uzemňujúce časti bleskozvodov, ktoré sú pre bezpečie Vášho domu nevyhnutné. Do výkopov sa taktiež umiestňujú jednotlivé časti inžinierskych sietí, kanalizačné potrubia a ďalšie vedenia.
Šírka samotných základov je väčšia ako šírka múrov. Záleží nielen od hutnosti pôdy, ale aj od samotného projektu domu – hmotnosti konkrétnej stavby.
Keď už sú splnené všetky podmienky, môže sa realizovať betonáž. Dôležité je vybrať správny betón. Pre základové pásy sa odporúča trieda betónu B15, pre betónový podklad je to betón triedy B20. Je dôležité myslieť na to, že základy sú časť stavby, ktorú nevymeníte ako podlahy, alebo okná a preto je dôležité dbať na kvalite daného betónu. Taktiež zohľadniť podmienky betonáže, ktoré je nutné striktne dodržiavať, aby sa zabezpečila požadovaná kvalita a funkčnosť tohto materiálu. Základovú škáru nie je vhodné vibrovať a spevňovať, najlepšie je v tejto fáze zapísať stav základovej škáry do stavebného denníka, takže zavolajte k tomu geológa, ktorý už vie ako v danej situácií postupovať.
Vrchnú časť betónovej vrstvy je nutné vyrovnať, aby murovanie soklovej časti bolo jednoduchšie a hlavne efektívne. Soklová časť základov domu sa robí z pevných betónových debniacich tvárnic. Počas celej realizácie je samozrejme dôležité dbať na dodržiavanie dĺžky tuhnutia a samotných zásad pre betonáž.
Po domurovaní soklovej časti sa voľný priestor vysype štrkovou vrstvou, ktorej hrúbka sa pohybuje okolo 15-25 cm a vytvorí sa podkladový betón s hrúbkou okolo 20 cm.
A základy Vášho domu sú hotové! Veľa šťastia pri práci, nezabudnite dodržiavať pravidlá bezpečnosti pri práci a hlavne v letných mesiacoch dbajte o pravidelný pitný režim.
Mohlo by vás zaujímať :