Vytvorte si tehlovú stenu v interiéri svojpomocne!
Tehlová stena – krásny dekoratívny prvok. Aj vy po takom túžite? V minulom článku sme vám poskytli návod na to, ako odhaliť v interiéri staršieho domu pôvodnú tehlovú stenu. V prípade, že pod omietkou vašich stien sa takýto poklad neskrýva, v nasledujúcich riadkoch nájdete návod ako si ju vytvoriť svojpomocne.
Na vytvorenie tehlovej steny používame lícové tehly, ktoré sú dostupné v rôznych farebných prevedeniach a rôznych povrchových úpravách. Je len na vás, ktorú si zvolíte tak, aby zapadla do vášho interiéru. Pokiaľ obkladáte viac než jednu stenu, k dokonalému výsledku, ktorý presvedčivo imituje tehlové lícové murivo použite špeciálne rohové pásiky.
Príprava
Predtým než začnete so samotným lepením tehlového obkladu na interiérovú stenu, venujte dostatočnú pozornosť dôkladnej príprave povrchu. Ten musí byť rovný, súdržný, bezprašný a zbavený akýchkoľvek nečistôt či mastnoty. Ďalej sa zamerajte na prípravu pásikov, ktorých rub je potrebné oprášiť kefou alebo štetcom.
Čo budete potrebovať
Materiály:
- lepiaca malta (použiť môžete špeciálnu maltu na lepenie tehlových pásikov, ale dá sa použiť aj akákoľvek lepiaca malta určená na lepenie keramických obkladov)
- špeciálna škárovacia hmota na škárovanie lícového muriva (12-15 mm šírka škáry, na výber máte rôzne farby)
Náradie:
- vodováha
- hrebeňová stierka
- štetec alebo kefa
- škárovaciu špachtľu alebo škárovacia pištoľ
- kus PVC hadice alebo tenká drevená latka
- náradie na miešanie malty – vedro, miešač
- murárske kladivo
- uhlová brúska s rezacím kotúčom na rezanie betónu alebo keramických obkladov
Krok – 1 Vymeriavanie
Na vymeranie použijeme vymeriavaciu latu na ktorej vyznačíme jednotlivé dieliky, pričom šírka jedného dieliku sa rovná šírke jedného pásiku a jednej škáry. Priložením laty postupne na obe strany steny prenesieme vzdialenosti na stenu a vždy dva protiľahlé body spojíme čiarou pomocou vodováhy a ceruzky. Šírka škár záleží predovšetkým na vašich požiadavkách na konečný vzhľad tehlovej steny, no odporúča sa pohybovať v rozmedzí asi 12 -15 mm. Pri vymeriavaní nesmieme zabudnúť na vyznačenie spodnej hrany prvého radu, tu si urobíme vodorovnú kontrolnú čiaru od ktorej sa budú odvíjať ostatné rady. Pozdĺž tejto čiary priložíme k stene rovnú latu.
Krok – 2 Lepenie
Podľa pokynov výrobcu si namiešame lepiacu maltu, ktorej konzistencia by mala byť skôr hustá, teda taká, aby obkladové pásiky po nalepení nekĺzali dole. Lepenie začíname aplikáciou lepiacej malty hrebeňovou stierkou pozdĺž vymeriavacej laty. Maltu nanášame rovnomerne a len na takú plochu, ktorú stihneme obložiť, kým začne malta vysychať. Pozdĺž laty osadíme prvý rad pásikov, v prípade použitia rohových kusov začíname ich osadením. Podľa vyznačených čiar postupne pokračujeme lepením ďalších a ďalších radov. Jednotlivé rady zarovnávame pomocou vodováhy alebo drevenej laty.
Krok – 3 Škárovanie
Až po dokonalom zaschnutí lepiacej malty pokračujeme škárovaním. V tomto bode máte dve možnosti. Aplikáciu škárovacej hmoty pomocou špachtle alebo pištole. Pokiaľ sa rozhodnete pre použitie škárovacej pištole, konzistencia hmoty by mala byť taká, aby ju bolo možné z pištole jednoducho vytlačiť. Škárovaciu hmotu rovnomerne vytláčame do škár tak, aby bola celá vyplnená. V prípade, že použijete špachtľu hmota musí byť o niečo hustejšia. Škárovaciu hmotu nanesieme na nerezové hladítko, a pomocou tenkej škárovacej špachtle hmotu zatláčame do škár. Po vyplnení nasleduje tvarovanie povrchu škáry, v tomto kroku môžeme použiť kus PVC hadice, tou vytvárame hladký zaoblený povrch, a ak chcete aby bola škára zarovno s pásikmi, použijeme tenkú drevenú latku.
Krok – 4 Čistenie
Až keď škárovacia malta trochu vyschne, prečistíme prebytky malty suchým štetcom alebo kefkou. Pri škárovaní sa ale snažte postupovať opatrne, aby nedošlo k znehodnoteniu pásikov.
Tip: pri lepení malých plôch sa dajú pásiky lepiť (najmä na neminerálne povrchy) aj pomocou lepidla či tavnej pištole. Pri škárovaní už postupujeme rovnako ako pri lepení lepiacou maltou.
Zdroj: diynetwork.com
Mohlo by vás zaujímať: