Poslať na mail

Keď hovoríme o lete, mnohí z nás si predstavia príjemné leňošenie na pláži s osviežujúcim drinkom v ruke. Horúce počasie má však aj svoju temnejšiu stránku. Udržať interiér domu v chlade počas horúcich dní ale môže pre majiteľov domov predstavovať problém.  Slnko vyhrieva naše domy a spôsobuje tak stúpanie vnútornej teploty až na nepríjemnú úroveň. Klimatizácia môže poskytnúť určitú úľavu, no  nesie so sebou množstvo nevýhod, ako sú napríklad výška vstupných nákladov na kúpu, inštaláciu, ale aj spotrebu energie a tiež môže pre mnohých pôsobiť ako rušivý element v rámci bývania. Existujú však aj alternatívy vďaka ktorým predídete prehriatiu interiéru a priblížite sa tiež štandardu nízkoenergetického domu. Ako na to? Nasledujúce riadky vám poskytnú jednoduchú ale užitočnú odpoveď.

 

Najúčinnejšou metódou ako udržať v dome príjemný chládok počas leta je udržať teplo mimo domu. Primárnym zdrojom tepla je hromadenie tepelných ziskov absorbovaním slnečného svetla cez všetky časti domu, ako sú strecha, steny alebo okná. Sekundárnym zdrojom tepla sú najmä elektrospotrebiče a iné prvky v rámci domácnosti generujúce teplo. Ako teda zabrániť prehriatiu? Tento návod platí pre domy, záhradné chatky ,záhradné domčeky a pod.

 

1. Tienenie

Zabezpečte dokonalé tienenie okien, najmä tých orientovaných na východ a západ. Dom udržujte počas dňa uzavretý, aby nedošlo k prechodu tepla a vlhkosti do domu, ktoré výrazne znižujú komfort bývania. Žalúzie či tmavé závesy nechajte zatiahnuté aby ste zabránili prenikaniu horúcich slnečných lúčov cez okná. Práve cez ne totiž prichádza do domu až 30% neželaného tepla. Zjednodušene povedané, zabránite tak tomu aby sa z vášho domu stal v lete skleník.

 

Najlepšie však urobíte ak zabezpečíte kvalitné vonkajšie tienenie. Aj na tomto jednoduchom princípe do určitej miery stojí energetická efektívnosť nízkoenergetických domov. Oproti vnútornému totiž o čosi lepšie zabraňuje prehriatiu miestnosti. Vnútorné tienenie síce môže pomôcť výrazne zredukovať oslnenie, no nemusí úplne zabrániť prehriatiu, keďže teplo je v tomto bode už vo vnútri budovy.

 

Pomôcť môže aj dobre premyslená výsadba stromov v záhrade a okolí, ktoré domu poskytnú želaný tieň. Avšak, ak chcete v zime ťažiť z pasívneho solárneho vykurovania, vyhnite sa výsadbe na juhu.

 

chlad-dom-1

 

2. Večerný vánok

Aj v letných mesiacoch majú teploty tendenciu v noci klesať. Využite tento čas na príjemné schladenie vášho príbytku, vytvorte prievan a nechajte večerný vánok vojsť dnu. Samozrejme, nezabudnite zatiahnuť žalúzie ešte pred tým, než ráno opäť stúpnu teploty.

 

Pokiaľ túžite po ešte osviežujúcejšom večernom vánku, zaveste do okna mokrý uterák a vytvorte prievan. Vďaka tomuto jednoduchému triku dokážete miestnosť schladiť ešte o čosi rýchlejšie.

 

3. Siahnite po bavlne

Odložte si flanelové, saténové, hodvábne a polyesterové obliečky a prikrývky na chladnejšie obdobie. V tomto ročnom období najlepšie urobíte ak použijete priedušnú posteľnú bielizeň z ľahkej bavlny, ktorá zostáva chladnejšia, než ostatné spomenuté materiály.  Pre ešte lepší spánok si zabezpečte pohánkový vankúš, ktorý neudržuje vaše telesné teplo, a tak bez problémov prežijete nepríjemné horúce noci.

 

4. Zostaňte dole

Horúci vzduch stúpa, chladný sa drží dole. Počas horúcich letných dní na toto pravidlo nezabúdajte a snažte sa zdržiavať prevažne na nižších poschodiach či v suteréne.

 

5. Stop vareniu

Počas celého horúceho dňa sa vyhnite vareniu. Namiesto toho, pripravujte len ľahké šaláty a nevarené pokrmy aby sa tak zabránilo vytváraniu akéhokoľvek ďalšieho prebytočného tepla. Môžete tiež využiť vonkajšie grilovanie, vďaka čomu zabezpečíte, že teplo z varenia zostane mimo domu. Vymeňte aj veľké porcie za menšie a ľahšie jedlá – telo pri spracovávaní takéhoto jedla produkuje menej tepla.

 

chlad-dom

 

6. Odpojte elektroniku

Každý, aj ten najmenší spotrebič, vydáva určité teplo, a to aj v prípade, že je vypnutý, no stále zapojený do elektriny. Pokiaľ teda spotrebiče momentálne nepoužívate, odpojte ich! Znížite tak celkovú teplotu v interiéri a zároveň zredukujete spotrebu energie.

 

Ušetrite energie

Použitie niektorých alebo všetkých spomenutých metód vám pomôže udržať sa počas leta v úplnej pohode a zároveň sa tak opäť o niečo viac priblížite k štandardu nízkoenergetického domu. Aj v prípade, že už využívate klimatizáciu, mnohé z týchto stratégií, najmä zabezpečenie kvalitného tienenia, pomôžu znížiť spotrebu energie na jej náročnú prevádzku a údržbu.

 

Avšak ani prijatie takýchto opatrení niekedy nemusí celkom stačiť. V takomto prípade už nezostáva nič iné, len doplniť takéto jednoduché prirodzené chladenie a siahnuť po mechanických zariadeniach.

 

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, veríme, že toto leto prežijete v príjemnej pohode!

 

Zdroj: greatist.com

doityourself.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať