Záhrada – typy a inšpirácie zo sveta
Ak si myslíte, že o trávnik sa netreba starať, ste na veľkom omyle. Trávnik nájdeme všade okolo nás a starostlivosť oň nie je tak ľahká, ako sa môže zdať, alebo ako si môžete myslieť.
Samozrejme, môžeme nechať rásť trávu tak, ako si zmyslí samá príroda, ale nebude to dobre vyzerať a ani pre trávnik to nebude prospešné. Trávnik treba nielen kosiť, ale aj pravidelne zavlažovať, prihnojovať, ošetrovať proti škodcom, či burinám, upravovať okraj trávnika a prevzdušňovať ho.
Krásny dvor so záhradou nemusí vždy vyzerať ako z katalógu alebo ako sme to niekde videli u susedov. Ak máte blatistý dvor, prípade močarinu, dá sa z nej vykúzliť štýlove jazierko, prípadne to ešte oživiť dekoračným mostíkom. Takto záhrada nadobudne úplne iný dojem, ako len bahnistý, mokrý dvor.
Ak sa rozhodnete dať si záhradu do určitého štýlu, uistite sa, že sa vám ich nebude biť dokopy hneď niekoľko, pretože potom to bude pôsobiť presne naopak, ako by ste chceli.
Japonské záhrady
K veľmi obľúbeným typom záhrad sú práve japonské záhrady. Japoncí sú vo veľkom zastúpení v umení pestovania bonsajov – na malom kúsku záhrady stvárnia akýkoľvek druh prírody v maličkej mierke. Bonsajové kríky, červené javory a rybník s rybkami a žblnkotajúci vodopád vám privodia meditačnú atmosféru.
Jazierko uprostred záhrady je veľmi prospešné, hlavne pre rast rastlín a vysemeňovanie sa nových rastlín, ktoré pri ňom vzniknú oveľa jednoduchšie, ako v klasickom záhone. Voda v záhrade upúta pozornosť, bude pôsobiť sviežim dojmom a dopomôže v prvom rade aj rastlinám navôkol. Tiež treba dbať na to, aby boli v okolí jazierka povysádzané vlhkomilné rastliny a nie trvalky a letničky.
Botanické záhrady
Na svete máme niekoľko skvostov, čo sa týka botanických záhrad, ktoré stoja za návštevu. Vynikajú nádhernými druhmi kvetov a dizajnom, akým sú v záhrade umiestnené.
Botanické záhrady majú ďalekú minulosť. Už králi a panstvá si dávali stavať botanické záhrady, aby ukázali sokom svoju majestátnosť, alebo aby si mohli len niekde oddýchnuť. Vozili si rôzne druhy rastlín aj z ďalekých krajín a tak trochu medzi sebou aj súperili, kto ohúri niečím exotickejším, ako ten druhý.
V dnešnej dobe sú botanické záhrady veľmi navštevované a jeden z dôvodov. Vstup do krásnych botanických záhrad je zväčša zadarmo, ako bezplatná mestská atrakcia. Takže víkendový relaxačný výlet Vás nebude takmer nič stáť a popri tom môžete načerpať množstvo záhradnej inšpirácie.
Kráľovské záhrady
Kew Gardens v Londýne sú kráľovské záhrady, ktoré vznikli v 18. storočí. Dokopy tvoria plochu o rozlohe takmer 4 hektáre. V záhrade nájdeme 50 000 rôznych druhov rastlín. Záhrada je rozdelená na niekoľko typov, aj keď hlavný je relax a odpočinok, krásna vôňa. Organizujú sa aj rôzne náučné prehliadky, ktoré sú často využívané školami, kde môžu využiť poznatky získané z obhliadky.
Konajú sa tam celoročne aj rôzne akcie. Nájdeme tam sekcie napríklad s leknami, ktoré sú veľmi obľúbené alebo sa môžme prejsť na vyvýšenej ploche nad stromami, kde čerpali inšpiráciu z japonských záhrad.
Botanická záhrada v Barcelone v Španielsku sa teší veľkému záujmu hlavne kvôli pestovaniu exotických rastlín, ktoré sa dajú vidieť síce aj inde, ale len v skleníkových pavilónoch a v Barcelone sa nachádzajú vonku, vo svojom prirodzenom prostredí. Záhrada má kaskádový vzhľad, čím ju môžeme vidieť celú. Nachádza sa na vyvýšenom bode nad mestom, takže z nej máme tiež skvelý výhľad do prístavu a aj na centrum.
Botanická záhrada v Rio de Janeiro sa môže pýšiť prívlastkom – ževaj – najkrajšia vôbec. Môžu za to vynikajúce podmienky na rast a pestovanie a hlavne prirodzený rast exotických rastlín. Pomedzi ne sú vsadené aj rastliny z cudzích krajín, ktoré tam dokonale zapadli medzi domácu flóru a spolu vytvárajú krásne spolužitie. V botanickej záhrade sa tiež nachádza niekoľko historických budov, ktoré ešte viac zatraktívňujú pobyt v nej.
Versailles v Paríži sa tiež pýši svojou botanickou záhradou, ktorú po sebe zanechal Ľudovít XIV. Práve tieto záhrady sú jeho najväčšou pýchou. Pokiaľ si ju chcete prejsť celú, určite si vyhraďte jeden celý deň na samotnú návštevu. Nachádza sa na obrovskej ploche, plnej rôznych zákutí, v rôznych štýloch kde sú pomedzi rastliny zakomponované aj fontány.
Je to jedna z najobľúbenejších častí Paríža aj keď staranie sa o tieto rastliny sa dosť odráža aj na rozpočte. Niektorí dokonca tvrdia, že záhrady sú krajšie ako samotný palác, ktorý sa tam nachádza. Keď sa povie Holandsko, predstavíme si kvety. Veľa kvetov. A preto sa aj Holandsko môže pochváliť krásnou botanickou záhradou Keukenhof Gardens.
Je to druhá najväčšia botanická záhrada na svete a tulipány sú tam v najväčšom zastúpení. Dokopy sa ich tam nachádza vyše 7 miliónov v zastúpení nielen farebnou ale aj druhovou, ktoré ste doposiaľ určite nevideli. Samotná záhrada je rozdelená na niekoľko zón, kde môžete relaxovať a taktiež tam nájdete malé kaviarne či reštaurácie, ktoré svojím malým vzhľadom nijako nedehonestujú rastlinstvo.
Dubaj má na počudovanie tiež svoje botanické záhrady a to Dubai Miracle Garden. Miracle – zázrak sa v názve nenachádza pre nič za nič, sú totiž vybudované na suchej pustatine. Kvety sú tam vystavané do rôznych 3D modelov.
Samozrejme záhrady ako tieto sú už projekty pre skutočných odborníkov. My sa môžeme však inšpirovať a priniesť na naše záhrady veľa medzinárodnej atmosféry a to práve menším okopírovaním nejakého štýlu. Všetko už záleží od vašich preferencií.
Mohlo by Vás zaujímať: