Záhradná terasa – ako na to?
Vďaka rôznorodej ponuke exotických drevín a špeciálne, hĺbkovo ošetrených klasických druhov dreva, ktoré sú na trhu bežne dostupné, je drevo vynikajúcim materiálom na stavbu záhradných terás. Každý z nás si tak môže vybrať taký typ dreveného materiálu, ktorý bude korešpondovať so vzhľadom celkového zariadenia nehnuteľnosti a samozrejme v rámci finančných možností.
Ktoré miesto je pre terasu to správne?
S umiestnením terasy je najlepšie počítať už pri vypracúvaní projektu domu. Tým, že terasa nadväzuje na dom, pri nesprávnom umiestnení môže dôjsť k jej trvalému zatieneniu. Umiestnenie terasy taktiež závisí od celkového terénu pozemku. Do úvahy by ste mali brať faktory ako svahovitosť verzus rovinatosť terénu, či orientáciu pozemku a domu smerom ku svetovým stranám. Najvhodnejšími polohami z hľadiska oslnenia sú strany juhovýchodná, juhozápadná a južná.
Pri voľbe umiestnenia je potrebné prihliadnuť aj na smer prevládajúcich vetrov. Nie je nič horšie ako krásna terasa, ktorá je večne prefukovaná nepríjemným prievanom…Čiastočne sa táto situácia dá vyriešiť i dodatočne- postavením záveternej steny či výsadbou živého plota, no nespoliehajte sa na dokonalé vyriešenie.
Aká je ideálna veľkosť terasy?
Pri voľbe veľkosti terasy treba brať do úvahy veľkosť pozemku záhrady a ostatných stavieb- najmä domu. Veľkosť novej terasy musí byť ku existujúcim stavbám a celkovej rozlohe pozemku v správnej proporcii, inak môže pôsobiť ako päsť na oko.
Veľkosť terasy musí zároveň vyplynúť z jej funkcie. Terasa by mala byť taká veľká, aby umožňovala pohodlné sedenie aj počas teplých daždivých dní, keď môže byť terasa prekrytá strieškou, markízou či pergolou. Minimálne rozmery pre terasu, ktorá je využívaná na stolovanie 6 osobami je 3,5 x 3,0 m. Pokiaľ chcete, aby stôl umiestnený na terase bola aj obchôdzny, celková veľkosť by mala byť aspoň 5,0 x 3,0 m.
Aké typy dreva uprednostniť?
V súčasnosti sú dostupné nielen druhy dreva z našich zemepisných šírok, ale aj exotických stromov, ktoré sú zaujímavé nielen svojim vzhľadom, ale najmä svojimi vlastnosťami – akými sú hustota a obsah živíc a silíc, ktoré tak drevo prirodzene impregnujú.
Z lokálnych druhov drevín sú do exteriéru vhodné tvrdé a trvanlivé druhy dreva. Z ihličnanov sú najvhodnejšími borovicové a smrekovcové druhy, z listnatých stromov najmä drevo z duba a buka, brestu, jaseňa, jarabiny či agátu.
Samozrejme, aj vyššie spomínané druhy dreva sú stále organickým materiálom, ktorý je menej odolný proti poveternostným vplyvom i zemnej vlhkosti. Základným predpokladom pre trvanlivosť terasy je preto správna starostlivosť. Okrem pravidelného ošetrovania a impregnácie môžete drevo terasy chrániť aj samotnou konštrukciou terasy a jej konštrukčným prekrytím.
Zdroj: urobsisam.sk