Poslať na mail

Dnes je už zateplenie podlahy bežnou praxou pri všetkých novostavbách, no nie vždy tomu tak bolo. V starších domoch ešte stále majitelia narážajú na problém nepríjemného pocitu chladu prichádzajúceho od podlahy. Najlepším riešením ako predísť úniku tepla (pri nezateplených podlahách je to 10-15%) je kvalitne zrealizované zateplenie. Čo vás pri tomto projekte čaká?

 

Problém:

Náš čitateľ by sa rád dozvedel ako by mal presne postupovať pri zateplení podlahy. Ide o rodinný dom, v tomto prípade novostavbu bez podpivničenia.

 

Riešenie:

Základová doska sa zatepľuje rôznymi spôsobmi, v súčasnosti sa už dokonca používajú aj sendvičové zateplenia. Už dispozícia domu, to či je alebo nie je dom podpivničený a taktiež to, či ide o novostavbu alebo starší dom napovedá, podľa akého postupu sa riadiť. Začína sa realizáciou hydroizolácie (napríklad IPA), na ňu ide tepelná izolácia (najčastejšie polystyrén určený na zateplenie základovej dosky, keďže znáša vyššie tlakové zaťaženie). Nasleduje položenie oddeľovacej fólie, na ktorú sa ukladá armovanie a nanáša finálny poter (vo vrstve minimálne 7 cm). Ak je v pláne aj podlahové kúrenie, sú systémy, ktoré sa priamo pokladajú už aj s kúrením. Na finálny poter sa zvykne dávať ešte asi 1 cm vrstva nivelizačného poteru na dokonalé vyrovnanie plochy (návod nájdete tu). Následne sa kladie dlažba, alebo drevená/laminátová paluba či iná podlahová krytina.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať